Sanki yedim

ceylannur

Yeni Üyemiz
488222167_0234263cf8.jpg

Fatih sinanağa mahallesi kırbacı sokak’ta yer alan caminin, en kayda değer özelliği, ilgi çekici hikayesidir. keçeci hayreddin ve yahut adanalı şakir efendi’nin –hikayenin kahramanın bu iki kişiden hangisi olduğu net olarak bilinmemektedir- canı bir şey yemek istediğinde sürekli bir şekilde ‘sanki yedim’ diyerek istediğini almayıp parasını biriktirmiştir. zamanla biriken paralardan da işte bu camii, inşa edilmiştir.

günümüzden takribi 300 yıl önce yapıldığı varsayılan sanki yedim camii, i. dünya savaşı’ndan kısa bir süre önceki fatih yangınında ağır bir tahribata uğramış, 50 sene yıkık bir halde kaldıktan sonra 1959-1960 tarihlerinde halkın gayretleriyle ihya edilmiştir.
kayda değer bir mimari özelliği bulunmayan camii, fevkani ve betonarme olarak yapılmış olup, bir büyük ve dört çeyrek kubbesi kurşunla kaplıdır. caminin arka tarafında mahfili yer almaktadır. minaresi ise tek şerefeli ve betonarme suretinde yapılmıştır. camii, bugün civardaki apartmanların arasına sıkışmış bir halde faaliyetine devam etmektedir.

Üst Alt