Secdeden maksat yeri öpmek değil, kalbin gurur ve kibrini kırmak içindir.

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
Secdeden maksat yeri öpmek değil, kalbin gurur ve kibrini kırmak içindir.

]Hz. Muhammed(AS) dan sonra Peygamber, Kur’anı Kerimden sonra kitap gelmeyecek.
]Ama insanlar eğer Peygamberle konuşmak, onların mucizelerini görmek isterlerse, önce kendilerine, sonra kâinata baksınlar.
]İnsanlığın, kıyamet sabahına kadar bütün ihtiyaçlarına cevap verecek tek kitap Kur’andır.
]Bütün bunlar; Gözü olup görene, kulağı olup duyana, kalbi olup anlayana, anlamayana davul zurna az.
]Güzel Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “ Benim ümmetim şu on beş şeyi işlemeye başlarlarsa, başlarına gelecek büyük belayı beklesinler;

]1. Ganimetler nimet kabul edilirse, ( Yani milletin müşterek malı ve serveti bir takım sorumsuz kişiler tarafından rast gele harcanıp Çarçur edilirse)
]2. Emanetler ganimet kabul edilip, emanetlere hıyanetlik edilirse,
]3. Zekat hapsedilir, zenginler fakirlerin haklarına tecavüz ederlerse,
]4. Erkekler kadınlarına itaate başlarlarsa,
]5. Anne hukuku ayaklar altına alınırsa,
]6. Babaya eza ve cefa yapılırsa,
]7. Arkadaşlık ve dostluk dünya menfaati için olursa,
]8. Camilerde yüksek sesle konuşulursa,
]9. Milletin en şerlileri idareci olurlarsa,
]10. İnsanlar idarecilerine, sevdikleri için değil de şerlerinden korktukları için itaat ederlerse,
]11. İçki su gibi içilirse,
]12. Fiyakalı elbise ile çalım satanlar çoğalırsa,
]13. Çalgıcılara rağbet artarsa,
]14. Çalgılı oyunlara rağbet artarsa,
]15. Sonra gelen nesiller, geçmişine lanet okumaya başlarsa
],İşte o zaman başlarına gelecek büyük bir belayı ve kızıl rüzgarı beklesinler.”

]Bir başka Hadiste:“ Siz şu altı şey hususunda nefsinizden fedâkarlık ederek, bana söz verin, ben de daha dünyada iken cennete gireceğinize dair size söz vereyim. Teminat vereyim..
]1. Konuştuğunuz zaman, daima doğru konuşacağınıza,
]2. Söz verdiğiniz zaman, mutlaka yerine getireceğinize,
]3. Emanete saygı gösterip, hıyanetlik etmeyeceğinize,
]4. Irz ve namuslarınızı koruyacağınıza,
]5. Gözlerinizi haramdan sakınacağınıza,
]6. Ellerinizi harama uzatmayacağınıza, söz verirseniz, daha dünyada iken sizi cennetle müjdeleyeceğim.”
]Sevgili kardeşlerim!
]Bu nebevi sözleri yerine getirmek çok mu zor acaba.
]Elbette zor değil ancak bunları yapabilmek için niyet etmek gerekir.
]Peygamberimiz; “ Ameller niyet iledir.” Buyurmuş. Ve yine “ Müminin niyeti amelinden hayırlıdır .” buyurmuş. Çünkü niyet amelin özüdür. Amelin ham maddesidir.
]Adam gelmiş yetmiş yaşına hala Müslüman olmaya niyet etmiyor.
]Müslüman olduğunu zan ediyor.
]Niyet ettim İslama ve Müslüman olmaya diyemiyor.
]Veya –miş- gibi görünüyor. Teslim olmuş gibi yapıyor, İslamı yaşıyormuş gibi yapıyor, mesela namaz kılıyormuş gibi yapıyor, Allah’ın huzuruna etleri ve kemikleri yığıyor, ruhu başka yerlerde dolaşıyor.
]Namaza dururken ; Durdum divanına, uydum Kur’anına , cümle melekler şahit olsun hem dinime hem imanıma, yönüm kıbleye kıblem Kabe’ye, derken Dini niyette özetlemiş olmalı ve bu niyete itaat etmeli. Yepyeni bir kimlik, kişilik için İslam’a niyet etmeli.
]Zihni, fikri, siyasi, ekonomik, ahlaki kirlenmeden korunmak için niyet.
]Ömer b. Hattab (RA) şöyle diyor:
]Amellerin efdali ; Allah’ın farzlarını eda, haramlardan kaçınmak, Allah katında sadık niyettir. Yani niyette sadakat dır.
]Salim b. Abdullah, Ömer b. Abdulazize şöyle yazıyor..
]Bilmiş ol ki Allah’ın kuluna yardımı, niyeti mesabesindedir.
]Kimin niyeti tam olursa Allah’ın ona yardımı tamdır, niyeti eksik olana Allah’ın yardımı da eksiktir.
]Yani tam niyet, safi niyet, som niyet, pür niyet, kesin niyet.
]İbadete niyet ederken, azalarımızı düzeltmek için değil kalbimizi düzeltmek için niyet edeceğiz.
]Âzalarımız kalbin hizmetçisidir.
]Secdeden maksat yeri öpmek değil, kalbin gurur ve kibrini kırmak içindir.
]Allah’u Ekber demek, dilimizin değişmesi değil , kalbin Allah’a tazim etmesidir.
]Arapların siyaset dahisi , bütün dünya Müslüman olsa ben olmam diyen Amr ibnül Âs , Müslüman olmamak için uzun zaman direndi.
]Habeşistan’a kadar İslam’dan kaçtıktan sonra, Müslüman olmaya niyet etti.
]Efendimizin huzuruna gelir, yanında Halit b. Velit ve Osman ibni Talha da vardır.
]Sıra kendisine gelince;
]- Ya Rasülallah daha önce yaptıklarımı bağışlaman şartı ile bey’at ediyorum (Müslüman oluyorum) dedi.
]Allah Rasülü
]- Ya Amr ; Müslüman olman için böyle ilave şartlar öne sürmene gerek yok. Niyet etmen kafi, “ Müslüman olman, geçmiş günahları ortadan kaldırır. Hicret de günahı yok eder.” Buyurdu.
]Niyetimiz netleşmeden İslamın iklimine giremeyiz.
]Namazın iklimine giremeyiz, Kur’anın iklimine giremeyiz, o şuura ancak “ İyyeke nabüdü ve iyyeke nesteıyn” yalnız sana kulluk ederiz, yalnız senden isteriz demekle ulaşabiliriz.
]Acaba şimdiye kadar kaç defa niyetsiz namaz kıldık, kaç defa niyetsiz hac yaptık, kaç defa niyetsiz Allah’tan bir şeyler istedik.
]Allah Rasülü ; Beni Hud suresi ihtiyarlattı diyor. Hud suresindeki 112 nolu âyet.
]“ O halde seninle beraber tövbe edenlerle birlikte emir olunduğun gibi dosdoğru ol! Aşırı da gitmeyin. Çünkü O, sizin yaptıklarınızı çok iyi görendir.”
]Bir âyet peygamberin saçlarını ağartıyor da, atmış yaşındaki Müslümana koskocaman Kur’an neden tesir etmiyor dersiniz.
]Niyet ettim Kur’an okuyup Müslüman olmaya demediğimiz için.
]“ Ey iman edenler, inkar edenlere itaat ederseniz, sizi geriye döndürürler de kayba uğrarsınız (hüsrana yuvarlanırsınız)” Âli İmran- 149
]“Allah size yardım ederse, artık size üstün gelecek hiç kimse yoktur. Eğer sizi bırakıverirse, ondan sonra size kim yardım eder? Müminler ancak Allah’a güvenip dayanmalıdırlar.” Âli İmran-160
]

nefsimutmainne

Aktif Üyemiz
]Allah Rasülü ; Beni Hud suresi ihtiyarlattı diyor. Hud suresindeki 112 nolu âyet.
]“ O halde seninle beraber tövbe edenlerle birlikte emir olunduğun gibi dosdoğru ol! Aşırı da gitmeyin. Çünkü O, sizin yaptıklarınızı çok iyi görendir.”
]Bir âyet peygamberin saçlarını ağartıyor da, atmış yaşındaki Müslümana koskocaman Kur’an neden tesir etmiyor dersiniz.
]Niyet ettim Kur’an okuyup Müslüman olmaya demediğimiz için.
]“ Ey iman edenler, inkar edenlere itaat ederseniz, sizi geriye döndürürler de kayba uğrarsınız (hüsrana yuvarlanırsınız)” Âli İmran- 149
]“Allah size yardım ederse, artık size üstün gelecek hiç kimse yoktur. Eğer sizi bırakıverirse, ondan sonra size kim yardım eder? Müminler ancak Allah’a güvenip dayanmalıdırlar.” Âli İmran-160
]
Emeğine bereket canım...çok anlamlı bir paylaşım...

Aynı zamanda gerekli süper bir paylaşım...
Selam ve dua ile...Rahman razı olsun amin...
:gül

Üst Alt