Seherler mü'mini sever.Mü'minde seherleri...

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
Seherler mü'mini sever.Mü'minde seherleri...

Gün doğmadan Müslüman yeniden doğar ;günün alaca karanlığında ,siyahın beyaza dönüşümünde..Herkesin uyukladığı ve uykunun en ağır zamanında..Kalk ey mü'min der ALLAH ve kalpler gönüller uyanır..Bakarsınız kandiller yanar mü'minlerin odalarında ve gönüllerinde..Huzura erer mutmain olan insan..Ağlamanın huzuru ,var olmanın huzuru...Arınmıştır artık riyadan,marazlı kalpden.Yanan kandille birlikte varır Rabbinin huzuruna,kılar namazını usulca ve secdede tutar kendini ,tutamadığı hıçkırıklarıyla..Tesbihe durur,havf ve rec'a arasında..Dert eder günahlarını çeker çeker ve çekilmeden hesabını kendi görür erkenden..

Hz.Fatıma der ki''Birgün sabahleyin(gün doğmadan önce)ben uzanmış idim.ResulALLAH(s.av.)bana uğradı ve mubarek ayağı ile bana dokundu.Sonra:''Kızcağızım !Kalk Rabbinin taksiminde hazır bulun,gafillerden olma.Çünkü ALLAH fecir ile güneşin doğması arasındaki vakitte insanların rızkını tayin eder.''buyurdu..(sünen-i ibn mace terceme ve şerhi/haydar Hatipoğlu c:6shf:232)
Unutmayalım ki;sabahı uyanık geçirenler,güneşi ayakta karşılayanlar ilahi bereketten nasiplenenlerdir..

Resullahın sahabeleri güneşi ayakta karşılayanlardı.Nitekim herbiri ölüme o şekilde selam vererek ayrıldılar..Onların seherleri servetleriydi..

Resullah (s.av)''ALLAH'ım ümmetim için gündüzün ilk vaktini(yani bu vakitte yaptıkları işi)bereketli eyle.''buyurdular..

Efendim bir orduyu gönderdiğinde sabahın ilk vakitlerinde gönderirmiş..(Sünen-i İbn Mace,Kitabul Ticare:41)

Seherleri gafil kalanlardan olmayalım ve özenle o vakitleri seçelim...Sahabeleri anımsarken ''gece abid gündüz mücahid''diyen bir anlayışın ümmetiyiz..

Ne mutlu seherlerinde Rabbiyle hemhal olanlara.Ne mutlu o zaat ehline Takva silahı,seherleri kalkanı olanlara....

MURATS44

Özel Üye
Ayyüzlüm adlı üyeden alıntı :
Seherleri gafil kalanlardan olmayalım ve özenle o vakitleri seçelim...Sahabeleri anımsarken ''gece abid gündüz mücahid''diyen bir anlayışın ümmetiyiz..

Ne mutlu seherlerinde Rabbiyle hemhal olanlara.Ne mutlu o zaat ehline Takva silahı,seherleri kalkanı olanlara....

Emeğine sağlık.ALLAH(a.c.)Razı olsun inşallah...

Üst Alt