Selimiye camisindeki ters lale....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
IReportImage.ashx

Üstad Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii eskiden kavak meydanı denilen yerdeki Yıldırım Beyazıt’ın saray arsası üzerine yapılmıştır.

Fakat bir rivayete göre Camini arsası içinde bir lale bahçesi varmış ve bu lale bahçesinin sahibi kadın Camii inşaatı için arsasını satmaya yanaşmamış. Uzun uğraşlardan sonra kadın arsayı bir şartla satmayı kabul etmiş. Arsasının sembolik olarak yaşatılması için bir lale motifi yapılmasını istemiş. Mimar Sinan da lale motifini yapmış fakat ters olarak.
Camideki lale motifi lale bahçesini, lalenin ters yapılması ise kadının tersliğini ifade etmektedir.
Ters lale dahil Selimiye çinilerinde 101 ayrı lale motifi kullanılmıştır....
Ben bir kaç yıl önce ziyaret ettiğimde yakından görme şansına nail oldum,,,,birde su var yanında içiliyor,,,inşallah sizlerede nasip olur.....Edirneyi ziyaret etmediyseniz çok eksikliğiniz var demektir....Tarihimiz osmanlı sanki hala orada yaşatılıyor.....

sütuna dikkatli bakın ters laleyi göreceksiniz....

HASAN CAN

Administrator
Yönetici
Tarihin yetiştirdiği en büyük ustadır sinan. Her eserinde ince bir ayrıntı var. Her eserinde gizli bir özellik var.Eserlerinin mantığını bugünün teknolojisi ile yeni yeni çözmeye başladılar.Tam olarak ta çözülmüş değil. Buda ALLAH'ın bir lütfudur sinana.

Üst Alt