Selimiye kışlası tarihi.....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
selimiye0364e2ee-5bf2-4624-b1bd-c688dd113820.jpg

08agustosselimiyekislasi.jpg

untitled1018002201380008cf4eby.jpg

Selimiye Kışlası İstanbul'un Harem sırtlarında yer alan büyük bir kışla. Kanuni Sultan Süleyman Hanın yaptırdığı sarayın yerine Üçüncü Selim 1794-99 arasında ahşap bir kışla yaptırdı. 1807'deki Yeniçeri ayaklanması sırasında kışla yanınca, Sultan İkinci Mahmud 1827-29 arasında kışlanın yerine Mimar Krikor Balyan'a kagir bir kışla yaptırdı. Sultan Abdülmecid Han zamanında bazı bölümlerin eklenmesiyle bugünkü halini aldı.

Büyüklüğü konusundaki söylentiye göre: Baba-oğul aynı yerde askerlik yapmış, askerlik süreleri boyunca birbirlerini hiç görememişlerdir.

Kışla, Kırım Savaşı sırasında (1853-56) hastane olarak kullanıldı. 1854-55'te İngilizlerin Ünlü hemşiresi Florence Nightingale altı ay kadar burada çalıştı. Birinci Dünya Harbi sırasında kışla yeniden orduya verildi. Cumhuriyetten sonra bir süre tütün deposu, 1959-63 arasında ise askeri ortaokul olarak kullanıldı. 1963 senesinde tamir edilerek Birinci OrduKarargahı haline getirildi. 1970'li ve 1980'li yıllardaki sıkıyönetim zamanında kışlada askeri mahkeme görev yaptı. Aynı zamanda askeri tutukevi olarak da kullanıldı. Günümüzde Birinci Ordu karargahıdır.

Selimiye Kışlası, 200 m x 267 m ebatlarında ortasında büyük bir avlu olan dikdörtgen şeklinde bir yapıdır. Boğaza doğru eğimli bir arazi üzerinde kurulduğundan, her yönden bodrum katı sayısı değişiktir. Bodrum katların üzerinde üç kat yer alır. Dört köşesinde yedişer katlı birer kule vardır. Kulelerden biri Florence Nightingale müzesi olarak kullanılmaktadır.

Kışla, Türk mimari tarihinde, İstanbul'un geleneksel görünümünü değiştiren ilk yapılardandır.

MURATS44

Özel Üye
Görüntüsü bile mükemmel.O zamanda böyle büyük ve güzel binalar yapıldığına göre acaba şimdiki en büyük binaları burasıyla kıyaslasak hangisi daha güzeldir acaba? Bana göre burası tabi....
Eline sağlık Adminim.Hem görsel bir bilgi hemde tarihi konusunda güzel bir konu.Allah razı olsun.Emeğine sağlık...

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun,,,Adminim beğendiysen birşeyler hatırlattımsa ne mutlu bana....

Üst Alt