MUHTAZAF Şeytan insana nasıl oyun oynar!

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Şeytan insana nasıl oyun oynar!
İnsanlar nasıl şeytani vesvesesinin oyuncağı oluyor bakalım. İnsan zalim olduğu halde kendini yardımsever olarak görür, Namazında niyazında iken dünyalıklarındaki yaptığı yanlışlarında kendisini doğru görür. Bencil olduğu halde nasıl başkalarını bencil der bakalım. Bütün bunların başında tek şey zan ve kendini inandırma var.
Şimdi resmi çizelim:

Zalim!
Dedimki:
İnsanlara niçin zulmedersin?
Dediki:
Ben zalim değilim, onlar kanunlara uymuyor.
Dedimki:
Yaptığın kanunlar adaletlimi?
Dediki:
Onlar adaleti hak etmiyor.
Dedimki:
Bütün bu zulümler senin ülkeyi yönetmen içinmi?
Dediki:
Ben olmazsam ülke batar.
Dedimki:
Ülke zaten işğal olmuş, vatandaşını perişan etmişsin, yabancılar ülkeni işğal etmiş, parçalanmak üzeresin.
Dediki:
Onlar terörist olarak bana isyan ettiler.
Dedimki:
Allah c.c. ıslahını versin……

Kendi yaptıklarını doğru gören!
Dedimki:
Namazını kılıyorsun, yardımını yapıyorsun, fakat niçin dedikodu yapıyorsun, Olaylara güzel bakmıyorsun?
Dediki:
İnsanlar kötü yardım ettiğim insanlardan iltifat görmüyorum. Ne verirsem dahasını istiyorlar.
Dedimki:
Sen Allah rızası için yaptığın yardımların karşılığınımı bekliyorsun, birde dedikodularını yapıyorsun?
Dediki:
Ben onlardan beklemeyeyimde kimden bekleyeyim. Bu dünyada kim kime karşılıksız birşey veriyor.
Dedimki:
Namaz, hac, zekat, kurban, adak, sadaka Allah’ın rızasına nail olmak için ifa edilir ve yapılan hayırlar ibadetler konuşulmaz. Fakat kazandığın parada işçinin, fakirin, yetimin hakkı birde faiz karışmışsa Allah c.c. günahlarını affetsin.

Bencil!
Dedimki:
Niçin insanlara bencil diyorsun fakat kendine birşey denince hemen kabarıyorsun.
Dediki:
Ben bencil insanları tescil ediyorum ve bencil insanları sevmiyorum.
Dedimki:
Bencil insanlar bencil olduğunu gizlemek için insanların hepsini bencil zanneder.
*
Aslında yukarıda saydığım kişilikler ve dahası hep şeytanın zan hastalığına uğrattığı kişilik bozukluğu kişilerdir. Şeytan en kılcal damarlarından seni yönlendirirken zayıf iradeli insanlar çabucak şeytani vesveselere teslim olurlar vesselâm.

Allah’a emanet olun.
Selâm ve dua ile.
M.S.A.

Üst Alt