sıradışı psikolojik hastalıklar

berra

Aktif Üyemiz
sıradışı psikolojik hastalıklar


hastalik.jpg


şizofreni, panik atak, paranoya en bilinen temel psikolojik hastalıklar. ama öyle hastalıklar ve bozukluklar var ki, çoğu kez gözden kaçırılıyor.
-Capgras sendromu: kişinin etrafında gördüğü kişi ve nesnelerin taklitleriyle değiştirildiğini sanması rahatsızlığı.
-yabancı el: beynin sağ ve sol lobu arasında bulunan corpus collosumda meydana gelen bağlantı sorunları ellerin birbirinden bağımsız ve kontrolsüz hareket etmesine neden olur.
-Munchausen sendromu: hasta olmamasına hasta olduğuna dair inancı tam olan kişilerin hastalık taklidi yapmasına denir.
-patlayan kafa: uykuda hissedilen ve uyanmaya sebep olan patlama işittiğini algılama yanılgısı.
-saç koparma hastalığı: kişinin saçlarını koparmak için istemdışı bir istek duyması.
-huzursuz bacak sendromu: kişinin uyumaya çalışma esnasında bacağında hissettiği algı yanılmaları.
-bigoreksi: özellikle erkeklerde görülen kendini kassız ve çok zayıf görme yanılgısı.
 

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Psikolojik Rahatsızlıklar dünyada iş gücü kayıplarına neden olan hastalıklar arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu hastalıklar içinde ise en yüksek oranı depresyon almaktadır. Yapılan araştırmalarda insanların büyük bir bölümünün hayatın belirli bir döneminde depresif duygu duruma girdiği ve bunlarında %80'inin tedavi gerektirecek şekilde rahatsızlandığı görülmektedir.
Bu hastalıkların kötü sonuçlarını en aza indirmek ve hastalık ilerlemeden tedaviye başlamak için hastalıklar konusunda bilgi sahibi olmalıyız.

Diğer bir değişle kronik depresyon. Bazı araştırmacılar tüm depresyonlari biyolojik kökenli olduğunu ve beyindeki kimyasal maddelerin yetersizliğine bağlı olduğunu öne sürerlerken; bazıları da, düşünce sisteminde bozukluluğundan kaynaklandığını öne sürmekteler....
 

berra

Aktif Üyemiz
bakın bu düşünce sistemindeki bozukluktan kaynaklanan depresyona katılmamak çok zor özellikle gençlerde artan bu rahatsızlık kendilerini içine attıkları boşluktan kaynaklanıyor umarım yeni nesil bunu yener
 
Üst Alt