Siyah Toplarla Kaplı Göl

harekat

Özel Üye
©Murat's44

Su kıtlığı ve küresel ısınma bizi suyu farklı yöntemlerle korumaya itiyor. Baraj, göl gibi su kaynaklarının her geçen yıl artan global ısınmayla kullanılmadan buharlaşmasını izliyoruz. Peki suyun buharlaşmasını nasıl önleyebiliriz? Uzun süredir su mühendislerinin aradığı bu soruya zannedersem bir cevap bulunmuş.
9 Haziran 2008‘de Los Angeles‘da bulunan Ivanhoe rezervuarına siyah renkli toplar bırakılıyor. İlk salımda 400.000 plastik top kullanılmış. Toplamda ise 40 dönümlük baraj gölü yüzeyine 3 milyon top bırakılacak. Herbir top 0,4 dolar tutuyor, toplar polietilenden üretiliyor ve kaplaması karbon esaslı. Amaç ise su yüzeyinin güneşle olan temasını kesip gölde bulunan klor ve bromürün güneş ışığıyla aktifleşerek kanserojen etkiye sahip bromat maddesinin oluşmasını engellemek.
Gölde-Siyah-Toplar-560x357.jpg

Los Angeles için hayati öneme sahip Ivanhoe rezervuarı. Burada oluşabilecek en ufak kirlenme bütün şehri etkileyebilir. İşlenmiş sularda bile olabilen bromat maddesi belli bir değerden sonra insan sağlığı için oldukça tehlikeli. Türkiye’de 2007 yılında alınan kararla AB standartları çerçevesinde suyun içindeki bromat oranı 10 mikrogramı geçemeyecek.

©Murat's44
 

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
İlginç çok ilginç yaptıkları uygulama acaba çözüm olurmu....bence olmazzzzzzzzzzzzz.....
 
Üst Alt