Süper adamların hazin sonu

harekat

Özel Üye
Jerry Siegel ve Joe Shuster adlı iki Amerikalı 1930′lu yıllarda yeni doğan bilim kurgu merakının tesiriyle mavi tayt üzerine kırmızı mayomsu bir giysi ve pelerin giyen Superman’ın hikayesini uydurdular. Siegel’in yazıp Shuster’in ise resimlediği Superman kitabı o dönemin Amerika’sında oldukça beğenilerek çok tutuldu. Kitap, Süperman’e bir nevi yarı tanrılık atfediyor, herşeyi gören, bilen, işiten, herşeye gücü yeten bir varlık gibi zihinlere gizli telkinde bulunuyordu.
Sâfi zihinlerdeki uluhiyet inancının kirlenmesine sebep olan kitap kahramanı, bununla da kalmayıp daha sonra çevrilen batılı filmlerdeki normal insan ama tanrı (!) evsaflı varlıklara da ilham kaynağı oldu. Ama gelin görün ki, Süperman’ın herşeye yeten güç ve kudreti yazarına pek faydası dokunmadı ve Jery Siegel 81 yaşında perişan ve sefil bir ihtiyar olarak hayata gözlerini yumdu.
İlahi hikmete bakın ki, 1940′larda bir televizyon dizisinde Superman’i oynayan aktör Kirk Aly’nin akıbeti de pek iyi olmadı; o da Alzheimer hastalığına yakalandı. Süperman filmineöyle veya böyle bulaşan herkesin başına birşeyler geliyordu; Süperman’ın sevgilisi rolünü oynayan Margot Kidder de geçirdiği araba kazası neticesi tekerlekli sandalyeye mahküm oldu.
Süperman serisinin son meşhur aktörü Christopher Reeves’in akıbeti ise diğerlerinden pek farklı değildi; o da, şimdi yalnız ve tekerlekli sandalyeye bağlı bir kötürüm. Aynı zamanda ödeme zorluğu çektiği hastane faturaları ile başa çıkmaya çalışıyor. Evet, hadiselerin ibret dili, insanın yaratılmış bir varlık olduğunu, acziyetini unutarak Kudret-i Sonsuz’un kudretine ortak olmaya kalkmanın ne denli tehlikeli olduğunu apaçık ortaya koyuyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Adilbey

Aktif Üyemiz
Bu yazı yazılalı yıllar olmuş.::) Süpermen serisinin son kahramanı Christopher Reeve ,attan düşüp uzun süre felçli kaldıktan sonra nerdeyse 3 yıl oldu öleli. Ama yazıda hala yaşıyor gibi.Bir zamanların vazgeçemediğim filmiydi. En sevdiğim serilerden biriydi. Şu an oynasa gene izlerim.

HASAN CAN

Administrator
Yönetici
Bende çok severdim süpermeni. :) Hep iyilerin yanında , Bir bölümünde dünyanın etrafında çok hızlı dönerek dünyayı ters çevirip zamanı geri almıştı. Sonra tekrar düzeltmişti.
Bende öyle zamanı geriye alıp hep cüneytle beraber bizansa gittiğimi hayal ederdim. Battalgaziye yardım eder hepsini şaşırtırdım. Çocukluk aklı işte. Şu an bile severek izleyeceğim nostaljik filmelerimden biri. Bütün serisi de arşivimde var. Olur ki bir gün izlerim. Avatarımda aynı resim :)
christopher_reeve.jpg

Rolune en çok ta yakışan Christpher Reeve idi. Acaba şimdi süper güçlerde uçan biri olsam ne yapardım..........?

Üst Alt