Tahta Kaşıklarınızın İlk Günkü gibi Olması için

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
TAHTA KAŞIKLARIN TEMİZLENMESİ

Tahta Kaşıklarınızın İlk Günkü gibi Olması için
Tahta Kaşıklarınızın İlk Günkü gibi Olması için
Mutfakta yemek yaparken en çok kullanılan araç gereçler arasında tahta kaşıklar yer alır. Tahta kaşıklar, spatulalar birçok yemeğin yapımında kullanıldığı için zamanla kötü kokular birbirine karışır ve kaşıkların rengi bozulur. Tahta kaşıkların eski haline kavuşturmak için ilk yapmanı gereken şeylerden biri suda kaynatıp güneşte kurumaya bırakabilirsiniz. işte tahta kaşıklarla eski haline döndürme yöntemleri...

Mutfağın olmazsa olmaz eşyaları arasında yer alan tahta kaşıklar en temel eşyalar arasında yer alıyor. Tahta kaşıklar genelde teflon tavaların ve tencerelerin çizilmemesi için ve mutfakta birçok yemekte kullanılmaktadır. Bu tarz tencere ve tavalarda tahta kaşık kullanılmadığında tencere tavalar diplerinin kazınmasıyla birlikte sağlık açısından zararlı hale gelir. Sürekli kullanılan tahta kaşıklarda yemeklerin kokusu birbirine karışarak kullanılmaz hale gelir. kullanılan tahta kaşıkların temizliği de iyi yapılmalıdır. İyi temizlenmeyen tahta kaşıklar da kirleri içinde biriktirerek sağlık açısından bir tehdit unsuru olur. Tahta kaşıklarda oluşan kötü kokuları yok etmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. İşte detaylar:

Sirke ve Karbonat : Tahta kaşıkların oluşan kötü kokuları yok etmek ve güzelce temizlemek için öncelikle mutfağınızda yer alan bütün tahta kaşıkları büyük bir tencerenin içine koyun. Bütün tahta kaşıkları tencereye koyduktan sonra üzerine bir paket karbonat boşaltın. Ardından 2 yemek kaşığı kadar sirke ekleyin.

- Bütün malzemelerin üstünü kaplayacak şekilde kaynar su ilave edin ve kaynamaya bırakın. Yaklaşık 20 dakika kadar kaynadıktan sonra tahta kaşıkların içinde biriken kirlerin suya nasıl karıştığını görebilirsiniz. Kaynattığınız kaşıkları tencereden çıkartın ve soğuk suyla güzelce durulayın. Kuruması için güneşin olan bir yere bırakın.

Bal mumu ve Hindistan cevizi ile Temizleme : Tahta kaşıklarınızı bal mumu ve Hindistan cevizi yağı kullanarak eski haline döndürebilirsiniz. Öncelikle biraz bal mumu ve biraz hindistan cevizi yağını tavada benmari usulü eritme işlemini yapın. Eriyen malzemelerin içine birkaç damla limon sıkıp güzelce karıştın.Hazırladığınız karışımı temiz bir bez ile bütün tahta kaşıklara sürün. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletin ve ılık su ile temizleme işlemini yapın.

Zeytinyağı ile tahta kaşık temizleme : Tahta kaşıklarınızı silmeden önce 180 derece ayarlayıp fırının içine atın. Fırının ısınma zarfında tahta kaşıkların mikropları yok etmek için hepsini zeytinyağı ile silin. Sildikten sonra tekrar tahta kaşıkları fırının içine atıp yaklaşık 5 dakika bekletin. Daha sonra fırından çıkardığınız kaşıkları ılık su ile güzelce durulayın ve kurumasını için güneş alan bir yere koyun.
 

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Tahta kaşık kullanmayı sevmem, ama fırınlanıp kullanılması sağlıklı olduğunu biliyorum. Güzel bilgiler teşekkür ediyorum.
 
Üst Alt