Tarihin En Büyük Hortum Felaketi

SözDüŞü

Banned
ABD tarihin en büyük hortum felaketlerinden birini yaşadı. Hızı saatte 320 kilometreye ulaşan hortum 20'si çocuk 91 kişinin ölümüne neden oldu. Okulları ve evleri yerle bir eden "canavar" hortum, otomobilleri oyuncak gibi fırlattı.

ABD'nin Oklahoma kentine bağlı Moore kasabası, ülke tarihinin en büyük hortum felaketlerinden biriyle karşı karşıya kaldı. Dün yerel saatle 15.00'te kasabayı vuran hortum 91 kişinin ölümüne, 233 kişinin de yaralanmasına neden oldu. 55 bin nüfusla kasabada herkes evlerini terk etmek zorunda kaldı.

İki okulun yerle bir olduğu kasabada, 20'den fazla çocuktan haber alınamıyor. ABD'li yetkililer çocukların yaşamını yitirmesinden endişe ediyor.

45 DAKİKA SÜRDÜ​

Hızı saatte 320 kilometreye ulaşan "canavar" hortum önündeki evleri ve otomobilleri oyuncak gibi fırlattı. Genişliği 3 kilometre olan hortum yerel saatle 15.00'te tam 45 dakika boyunca Moore kasabasını yerle bir etti.

'FELAKET BÖLGESİ' İLAN ETTİ​

ABD Başkanı Barack Obama, Oklahoma'yı "büyük felaket" bölgesi ilan etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Obama'nın felaket bölgesiyle ilgili düzenli bir şekilde bilgilendirildiği belirtildi.

Hortum felaketi sonrası kurtarma ekipleri, bölgede arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Hortum, Plaza Tower Ortaokulu'nu yerle bir etti.

Hortumun meydana geldiği sırada okulda 75 öğrencinin olduğu açıklandı. Kurtarma ekipleri, okulun enkazının altından "imdat" seslerinin geldiğini ancak bu seslerin yerel saatle 18.30'da kesildiğini belirtti. Oklahoma Vali yardımcısı Todd Lamb, hala 20 dolayında çocuğun kayıp olduğunu söyledi.

1999'DA AYNI FELAKET​

Oklahoma'da aynı bölge 1999'da yine bir hortum felaketiyle karşı karşıya gelmişti. Bu hortum sırasında rüzgarın hızı saatte 486 kilometre olarak ölçülmüştü.

Bu, yeryüzünde şimdiye kadar görülen en şiddetli rüzgar olarak kayıtlara geçmişti. 1999'daki hortum felaketinde 44 kişi yaşamını yitirmiş, binlerce ev yıkılmıştı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt