Tencerede kolay yaŞ pasta tarİfİ

ceylannur

Yeni Üyemiz
PASTALAR
IMG_1715.JPG

Daha önce FİNCANDA denediğim kekleri bu kez normal kalıpla yaptım.Çok güzel oldu.Fırında yaptığım pandispanyadan çok daha güzel kabardı.Hem dilediğiniz kadar katlara bölebilirsiniz.Nemli olduğu için bölerken çok rahat bölünüyor.gerçekten abartmıyorum çok lezzetli bir pasta oldu.Tencerede yaptığım fincan kekle aynı ölçüleri kullandım.Yanlız kullanacağınız kalıp pişireceğiniz tencereden biraz daha küçük olmalı...Evet geçelim tarifimize....
IMG_1724.JPG

***TENCEREDE YAŞ PASTA***

MALZEMELER:
1 adet yumurta
1,5 çay bardağı toz şeker
1 çay bardağı süt
2 çay bardağı un
2 yemek kaşığı kakao
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1 portalakal kabuğu rendesi

KREMA İÇİN:

2 paket krem şanti
2 su bardağı süt
1 çay bardağı damla çikolata
80 gramlık bitter çikolata

YAPILIŞI:Öncelikle yumurta ve şekeri köpük köpük olana dek çırpıyoruz.
Sırasıyla diğer malzemeleride ilave edip karıştırıyoruz.Isıya dayanıklı cam kalıbın her yerini sıvı yağla iyice yağlıyoruz.Harcımızı kaba boşaltıp tencereye oturtuyoruz.Kalıbımızın yarısına gelecek şekilde musluk suyu ilave ediyoruz.Tenceremizin kapağına bir mutfak havlusu koyup tenceremizin kapağını kapatıyoruz.Ardından su kaynayana kadar yüksek ateşte,su kaynadıktan sonra kısık ateşte 20 dakika kapağını hiç açmadan pişiriyoruz.20 dakika sonunda ocağı kapatıp kapağını açmadan 15 dakika bekliyoruz.Sürenin sonunda kapağı
açıp ilk sıcaklığı çıktıktan sonra kalıbımızı ters çevirip kekimizi çıkarıyoruz.Soğuduktan sonra üçe bölüyoruz.her katına krem şanti sürüyoruz.Dilerseniz damla çikolatada ekleyebilirsiniz.Tüm katlar bittikten sonra kalan krem şantiyle her yerini kaplıyoruz.Üzerine çikolata sosu veya benmari usulü eritilmiş bitter çikolayla süslüyoruz.AFİYET OLSUN...

IMG_1720.JPG

MURATS44

Özel Üye
offffffffffffffffffffffffffffffffi yapsana adminim. Yaparsan bir dilimde bana gönderirmisin rica etsem. Görüntüye bakınca bile insanın canı çekiyor.
©Murat's44

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
©VuSLaT
hemen yaparım ne demek adminim,,,,fakat geç oldu başka zamana....:):)
yaf cidden çok güzel görüntüsü

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt