TSK'nın gururu MPT-76 ilk kez görüntülendi

MURATS44

Özel Üye
TSK'nın gururu MPT-76 ilk kez görüntülendi
Vatanın emanet edildiği o emin ellerde Şimdi yerli bir piyade tüfeği var. Adı MPT-76.
http://cdn2.yazete.com/store/img/mpt-1465911-465x309.jpg

Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterindeki 500 bin G-3 piyade tüfeğinin yerini alacak olan yerli üretim MPT-76'nın test aşaması bitti.

A Haber ekibinden Kerim Ulak'ın haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetlerinde modernizasyon devam ediyor. Tamamen yerli üretim olan MPT 76 ergonomik yapısıyla askere güven veriyor.
Türk mühendislerinin eseri olan MPT-76 3 yıl süren testler sonunda Mehmetçiğin hizmetine sunuldu.
MPT-76 dondurucu soğukta, derin su içinde, çamur ve tozda sınandı. Tam 42 testi üstün başarı ile tamamlandı. Üstelik bu testlerin tamamını geçen tek silah özelliğini de taşımanın gururunu yaşıyor.
Askerin yeni yol arkadaşı MPT 76, TSK envanterindeki 500 bin G-3'ün yerini alacak. Testlerden yüzde yüz başarıyla geçen MPT 76'lar G-3'leri birçok yönden geride bırakmış.
Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar ışığında tasarlanan tüfeğin özellikleri saymakla bitmiyor. MPT 76 ile asker engel ve düşman tanımayacak.
Birçok piyade tüfeğine oranla daha hafif olan MPT 76'nın düzeneğinde gaz sistemi de kullanılıyor.
Bu sayede ısınma problemi yaşanmıyor. Tüfek, 7.62 mm çapında. 92 santim boyundaki tüfeğin etkili menzili ise 600 metre.
Modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sistemine de sahip olan MPT' 76'da ayrıca ray sistemiyle uyumlu olan bütün aksesuvarlar eklenip, çıkarılabiliyor.
MPT 76 ekonomik açıdan da büyük avantaj sağlayacak. Yabancı menşeili silahlara harcanan para Türkiye'de kalacak.

Üst Alt