Uzay Üniversitesi geliyor

ceylannur

Yeni Üyemiz
Hava Kuvvetleri Komutanlığının kurmayı planladığı "Hava ve Uzay Üniversitesinin" temeli atılıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının kurmayı planladığı "Hava ve Uzay Üniversitesinin" temelini oluşturacak olan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN), gelecek yıllarda Hava Kuvvetleri Komutanlığının komuta teşkilatını oluşturacak genç subaylara, görevleri başında yüksek lisans eğitimi verecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından alınan bilgiye göre, mevcut sistem, HUTEN merkez dershanesi başta olmak üzere 15 hava birlik ve kurumunda 2007-2008 eğitim-öğretim döneminden itibaren hizmete başlayacak.

Halen HUTEN�de havacılık, elektronik, bilgisayar, endüstri mühendislikleri ve uzay bilimleri anabilim dalında, yüksek lisans ve doktora eğitimleri veriliyor. Sistem, tam kapasiteyle kullanıldığında, her yıl 1300 öğrenci yüksek lisans eğitimi yapacak.

İleri teknoloji imkanları kullanılarak kurulan sistem, merkez dershanedeki görüntü ve ses, kaliteden ödün vermeden uzaktaki dershanelere taşınarak uzaktaki öğrencilerin de gerçek dershane şartlarında eğitim almalarını sağlayacak. HUTEN�in eğitimdeki bir diğer özelliği de dünyanın neresinde olursa olsun öğretim üyelerinin enstitüde ders vermelerini sağlamak olacak. Böylece dalında uzmanlaşmış en üst seviyedeki öğretim üyeleri Hava Kuvvetleri subaylarına ders verebilecek.

Bu nedenle HUTEN ile ABD�de bulunan "Old Dominion University" (ODU) ve "Virginia Polytechnic Institute and State University" (VT) arasında eğitim-öğretim işbirliği anlaşması imzalandı.

Sistem üzerinde yapılan çalışmalar merkez dershanedeki bilgisayarlar tarafından kaydedildiği için öğrencilerin ihtiyaç duyması halinde daha sonra aynı dersler görsel olarak öğrencilerin hizmetine sunulabilecek.

Modüler yapıya sahip olan sistem, ihtiyaç duyulduğu anda diğer hava birlik ve kurumlarına da kurulabilecek. Yüksek lisans eğitiminin dışında, diğer eğitimler ve özel amaçlar için de kullanılabilecek.

Vizyon 2030 dokümanı

Komutanlık bünyesinde Hava ve Uzay Üniversitesinin kurulması da "Vizyon 2030" dokümanında şöyle yer alıyor:

"Hava Kuvvetlerinin çağdaş bir kurum olabilmesi, yüksek düzeyde eğitim öğretim ve bilimsel araştırma yapılabilmesi için, ihtiyaç duyulan ve duyulacak tüm eğitimlerin, gelişmiş ülkelerde de uygulandığı gibi Hava ve Uzay Üniversitesi anlayışı içinde verilebilmesi yönünde gerekli yapılanma sağlanmalıdır.

Hava Kuvvetlerinde verilen tüm eğitimlerin kalitesinin artırılması, her türlü yüz yüze ve uzaktan eğitim programlarının yurt içi ve yurt dışı üniversiteler ve ilgili diğer eğitim kurumları tarafından tanınmasının sağlanması, Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan tüm eğitim kurumlarının (HHO ayrı olarak değerlendirilebilir) bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip yüksek düzeyde eğitim öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapacak bir kurumun tüzel kişilik kazanması tek bir kurumsal yapının altında Hava ve Uzay Üniversitesi ile toplanması ile mümkün olacaktır.

Hava ve Uzay Üniversitesi; yüksek düzeyde bilimsel çalışma ve araştırma yapmak, bilgi ve teknoloji üretmek, bilim verilerini yaymak, ulusal alanda gelişime ve kalkınmaya destek olmak, yurt içi ve yurt dışı kurumlarla iş birliği yapmak suretiyle bilim dünyasının seçkin bir üyesi haline gelecek, evrensel ve çağdaş gelişmeye katkıda bulunacaktır."

Milliyet

Üst Alt