Uzaydaki çöpler tehdit oluşturuyor

ceylannur

Yeni Üyemiz
BM, dünyanın yörüngesindeki çöplerin uzay uçuşları ve uyduların güvenliği açısından kalıcı bir tehdit oluşturduğunu bildirdi.

BM Uzay İşleri Bürosu Direktörü Mazlan Othman yayımladığı bir raporda, uzay çöpü olarak adlandırılan cisimlerin sınırlandırılması için acil önlemlerin uygulanmasının, özellikle uzayın gelecek kuşaklar için korunması isteniyorsa, insanlığın ortak çıkarına olduğunu belirtti.

Yörüngede uzun süre bulunan kullanılmayan uydular ve diğer cisimlerin, uzayı, kullanımda olan uydular, uzay araçları ve astronotlar için daha tehlikeli bir hale getirdiği kaydedildi.

Space Security Index enstitüsünün geçen yıl yaptığı bir araştırmaya göre, dünya çevresinde yer alan ve birçoğu insan faaliyetlerinden kaynaklanan bir ila on santimetre boyunda yaklaşık 300 bin cisim bulunuyor.

Çok küçük çaptaki cisimlerin bile, saatte binlerce kilometre hızla seyreden uzay araçlarının zarar görmesine hatta imha olmasına yol açabildiği belirtildi.

Büro, bu yıl şubat ayında, serviste olan Amerikan İridium 33 uydusuyla servis dışı olan Rus Kosmos 2251 uydusunun çarpışmasının "uzay araçlarını on yıllarca tehdit edecek olan 700 cisimlik bir bulut oluşturduğunu" kaydetti.
 
Üst Alt