Yapışık beşiz kedi şaşırttı

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
290820091214146396384_2.jpg
Yapışık beşizlerin yaşatılması için Kaymakamlık ve Tarım Müdürlüğü seferber oldu.Diyadin merkezde oturan inşaat ustası Taner Göktürk (26) evinin çöpünü dökmeye gittiği sırada sokağa terk edilmiş yavru kedileri gördüğünü söyledi.
Göktürk, kedileri doyurmak için eve götürmek istediğini ve burada yapışık beşiz olduklarını fark ettiğini belirterek, “kucağıma aldıktan sonra yapışık olduklarını fark ettim. Gövdeleri yapışık ancak kafaları ve ayakları ayrı olan 5 yavru kediyi eve götürerek süt verdim. İki gün evimde sakladım. Kedilerden birinin ölmesi üzerine durumu Tarım Müdürlüğüne bildirdim. Bunun üzerine ekipler gece yarısından sonra evime gelerek yapışık beşiz kedileri alıp götürdü” dedi.
Yapışık beşizleri inceleyen veteriner hekimler, kedilere ilçede müdahale etmelerinin zor olduğunu Diyadin Kaymakamı Berkan Sönmezay'a aktardı. Bunun üzerine Sönmezay, “gerekirse Devlet Hastanesinin ameliyathanesini kullanın. Ne yapılması gerekiyorsa mutlaka yapıp kedileri yaşatın” talimatı verdi.


Kedileri Tarım Müdürlüğüne götüren veteriner hekim Murat Akaya ise şunları söyledi:
“Milyonda bir görülen bu vakayı ilk gördüğümde şaşkına döndüm. Kedilerin birçok organı iç içe girmiş, ama gayet sağlıklılar. Burada yeterli malzeme ve donanıma sahip olmadığımız için müdahale etmemiz çok riskli. Onun için tam teşekküllü bir hayvan hastanesine ihtiyacımız var. Yapılan muayenenin ardından Kaymakam Berkan Sönmezay'ın talimatı ile yavru kedileri özel bir araçla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesine gönderdik.”
 
Üst Alt