Eskilerden bir anı!

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Eskilerden bir anı...
Türkiye’de biz küçükken ramazan gelmeden millet harıl, harıl ramazana hazırlık yaparlar birbirine yardımlaşarak işleri görürler yardımlaşma ile işleri götürürlerdi. Mahalle sakinleri birlik ve beraberlik içinde birbirine destek olurdu. Çocuklar yaramazlık yaptığı zaman mahalleden bir büyük görürse olaya müdahele eder, anneler babalar bu işe bir şey demezdi hatta bir tokatta babadan veya anneden yerdik. Onun için korkar uslu, uslu oynardık istisnalar hariç. Evler avlulu bahçeler içinde acılar ızdıraplar hapisti. Komşular acıları paylaşır beraber ağlar beraber gülerdi. Mahallenin kocaman bir kapısı vardı, akşam oldumu kapı örtülür sokaklara bekçiler çıkar düdüklerini öttürürlerdi. Yatsıdan sonra hiçbir ALLAH’ın c.c. kulu sokakta kalmazdı. Sinemalar bile kapanır millet evlerde sohbet ederdi. Babaanneler, Anneanneler çocuk ruhlara masallar anlatırdı. Hayaller geniş olurdu oyuncaklarımızı kendimiz yapar oynardık. O saf ard niyetsiz insanımız yok artık. Dertlerimizi paylaştığımız sırlarını sakladığımız komşularımız çoktan göçtü anayurduna. Dünyayı elektronik kirler kapladı gözlerimde ise yaşlar. Koşuşturduğum sokakları tanıyamıyorum artık derinlere dalıyorum. Tabii her insanın hatıraları var derinlerde Tabiki güzel tekrar, tekrar yaşayacağı anları vardır. Kumandaları elimizden atalım ve o anlara dalalım, beynimizdeki hatıra defterini okuyarak, elbette gülümseyeceğimiz bir anı veya hüzünleneceğimiz özlemini çektiğimiz ve kaybettiğimiz bir büyüğümüz veya küçüğümüz vardır. Ramazanda sahura kalkar yemek yerdik oruç tutabileceğimizi sanarak ama öğlene zor dayanır gizlice yerdik. Büyüklerimiz aferin kızıma veya oğluma der başımızı okşardı. Ama bazende suçsuz dayak yediğimizde olurdu. Velhasıl iyi ve acı günlerimiz oldu ama bu zamandan daha iyi günlerdi. Şimdi sadece kendimizi düşünen insan olduk. Bir silkinelim Kendimize gelelim............................
M.S.A. / Muhtazaf...

MURATS44

Özel Üye
Bir silkinip kendimize gelmek,,,,,,,,,,
Maalesef günümüz şartlarında çok zor. Anlattığınız zamalar o kadar özeldi ki, hayal meyal hatırlıyorum küçüklüğümü. Tek katlı veya iki katlı kerpiç evler, avlulu bahçeler , daracık örme taşlı yollar...
Artık bunlar yok. Maalesef yok.... Şimdi yüksek katlı, bol daireli binalar var. Alt kattakinin üst kattakini tanımadığı komşuluklar var. Önceden binalar , sahiplerinin ismiyle anılırken-Ahmet beyin konağı, ismail ağanın evi,mehmet beyin evi- şimdilerde binalar insanlara kartvizit olmuş. Ahmet bey şu binada oturuyor gibi......
Çocukluğumda hatırlıyorum, bir gün ramazan da ,gece davulcuyu seyretmek için bizi de kaldırırlardı. Pencereden geçen davulcuya bakardık. Oda bizim baktığımızı görünce yavaşla ,daha bir heyecanla vururdu .Bizlerde ne sevinirdik. Yüne öyle bir gün dedemin komşusu sahur vakti gelip fazla ekmek var mı ? diye sormuştu. Bende pencereden bakarken geldiğini görüp koşup kapıyı açmıştım. O gün ekmekleri kalmamış. Dedemin ,komşusunun koluna girip ,evine kadar gidip ordaki bütün aileyi toplayıp sahura getirdiğini hatırlıyorum. Yer sofrasına acele ile takviyeler yapılıp birkaç kişik daha yer açmak için büyüklerimin nasıl çırpındıklarına şahit oldum. Şimdi ? Ya şimdi ? Komşumuzun ne halde olduğunu bilmiyoruz. Tanımıyoruz ki komşularımızı ,nerden bilelim?
Teknoloji ile komşuluklar artık tarih oluyor. Hatıralarda güzel anılar olarak kalıyor. Adı komşuluk, gerçekte öyle mi acaba?
Akşamları eve gelince ,televizyonu açıp ,o kanal senin bu kanal benim diye dolaşmaktan , hadi bugün de şu komşumuza gidelim, ya da şu komşumuzu misafir edelim düşünceleri kaldı mı acaba?Aman biri gelirse şu diziyi izleyemeyiz, demek dururken .............
Nüfus her geçen gün suratle artarken , kalabalık binalar yapılırken binalar birbirinden uzaklaşırken , ne yazık ki, insanlıkta birbirinden uzaklaşıyor. Yolda görünce sadece bir selamla yetiniyoruz.
Çok eskileri hatırlayamıyorum ama hatırladığım kadarıyla olan zaman şimdiki zamandan binlerce kat daha iyi,daha huzurlu,daha mutlu.....O zamanki düşüncelerin,hayat tarzının ve insanlık ilişkilerinin çeyreği olsa eminim çok daha güzel bir ortamda olurduk. Daha mutlu ,daha huzurlu olurduk. Peki bu zamanda , mümkün mü?
Keşke mümkün olsa da , gelecek nesillerimize anlatacak birşeylerimiz olurdu.
Yüreğinize sağlık muhtazaf üstadım. Konunuzu okurken hatırladım en geçmişi yaşadım bir an. Düşünürken bile insan mutlu oluyor. Allah razı olsun. Kalbinize yüreğinize sağlık. Eyvallah size......

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Sizdende ALLAH razı olsun. Birgün gelecek yine o sıcak ve samimi günlere dönülecek. Ama biz göremeyeceğiz. Bizimki O günleri yüreğinde yeniden yaşama ve hatıraları tazeleme Murat kardeşim. Selam ve dua ile.

Üst Alt