Şevket OKYAY(Resimli) Hasret Rüzgarı

TaHKaR

Aktif Üyemiz
30122013fonlar362.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Okyay

ÖZEL ÜYE
Cevap: Şevket OKYAY Şiirleri

Çok duyarlı nazik bir kardeşimizsiniz.
Zengin ve görkemli bir resimleme olmuş.
Ellerine sağlık.
VuSLaT evlat'ın beğeneceğini umuyorum.

1362407ms28cnxi3u.gif

Son düzenleme:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici

Çok çok güzel bir davranış olmuş. Değerli üstadımızın biz kardeşler için yazdıklarını bir sayfada toplamak gerçekten çok güzel bir düşünce. Tebrik ederim. Sonsuz teşekkürler ederim. İnşaallah devamı gelecektir.
Bir yerde kıskanmamak ta, mümkün değil. Murat adminimiz yok heralde :)
Bu kadar güzel, halisane hislerle bunları yazan değerli üstadımız Şevket Hocamız ve bu konuyu açan Tahkar adminim ellerinize yüreğinize sağlık.
glü

Okyay

ÖZEL ÜYE

Çok çok güzel bir davranış olmuş. Değerli üstadımızın biz kardeşler için yazdıklarını bir sayfada toplamak gerçekten çok güzel bir düşünce. Tebrik ederim. Sonsuz teşekkürler ederim. İnşaallah devamı gelecektir.
Bir yerde kıskanmamak ta, mümkün değil. Murat adminimiz yok heralde :)
Bu kadar güzel, halisane hislerle bunları yazan değerli üstadımız Şevket Hocamız ve bu konuyu açan Tahkar adminim ellerinize yüreğinize sağlık.
glü

VuSLaT evlat! Allah c.c. razı olsun.
Saygı ve teşekkürler bizden. Sağ olun.
Murat Adminimizi unutur muyuz hiç!..
Buyrun...

MURAT

Muhsin’sen; belliki imânın par-par,
Unutma! Muhsine çok îtibar var.
Rabbin katında bu şanslı kullar,
Âyetle övülüp, sevgi almışlar.
Tâ ki cennetlikle va'dolunmuşlar.

Muhsin sınıfına dâhil olasın,
Umduğun nîmeti hazır bulasın.
Rabbinin lütfuna mazhâriyetin,
Armağanı olsun saf niyetinin.
Tâzimle yaptığın ibâdet taat,
Sayılsın İnşaAllah makbûl itaat.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
MUHSIN
İhsan eden, iyilik eden. Kerim. Cömert Allah'ı görür gibi O'na ibadet eden kullarına çok ihsanda bulunan mânâsında Allah'ın bir ismi.

MUHSİN
Cevap: Sözlükte "iyilik eden, iyi davranan, iyi ameller işleyen ve yaptığını iyi yapan kimse" demektir.

Kur'ân'a göre bir insanın muhsin niteliğini kazanabilmesi için; mümin, Müslüman (Mâide, 5/83-84), muttakî (Âl-i İmrân, 3/134-135; Zâriyât, 51/15-16; Mürselât, 77/43-44), sâlih ameller işleyen (sâlih) (Tevbe, 9/120), hayır ve hasenât sahibi (ahyâr) (Hûd, 11/114-115), inancında, özünde, sözünde, ahlâkında, söz, fiil ve davranışlarında dosdoğru (mustakîm), sabırlı (Hûd, 11/112,115; Yûsuf, 12/90) ve ihlaslı (Hac, 22/37) olması gerekir.
Kur'ân'da
muhsinler şöyle tanımlanmıştır: "Bunlar, hikmetli kitabın âyetleridir. Muhsinler için yol gösterici ve rahmettir. Muhsinler; namazlarını dosdoğru kılan, zekatlarını veren ve âhirete yakînen (kesin olarak) îmân eden kimselerdir. Onlar Rableri tarafından gösterilen doğru yol üzerindedirler ve onlar kurtuluşa eren kimselerdir." (Lokmân, 31/2-5).
Kur'ân yorumcuları muhsinleri;
îmân edip sâlih ameller işleyen, Allah'ın emrettiği şeyleri yapıp yasaklarından kaçınan, iyilikleri yapıp kötülükleri terk eden, zulüm ve haramlardan kaçınan, farzları eda eden, yaptığı her işi ve görevi en iyi bir şekilde yapan kimse olarak tanımlamışlardır. Kur'ân'da "muhsin insan", çok övülmüştür: "Allah muhsinleri sever." (Bakara, 2/195),
"Kim muhsin olarak, yüzünü / özünü Allah'a teslim ederse, o en sağlam kulpa yapışmıştır ."
(Lokmân, 31/22),
"Din yönünden muhsin olarak yüzünü / özünü Allah'a teslim eden ve Allah'ı birleyen olarak İbrahim'in dinine uyan insandan daha güzel kim olabilir?" (Nisâ, 4/125)
ve "Evet kim muhsin olarak yüzünü / özünü Allah'a teslim ederse" onun mükâfatı Rabb'inin yanındadır. Onlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir." (Bakara, 2/112) âyetleri bu gerçeğin ifadesidir. (İ.K.)

Ali İmran suresi133. Rabbinizin bağışına ve takvâ sahipleri için hazırlanmış olup genişliği gökler ve yer kadar-olan-cennete-koşun.
134. O takvâ sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları-affederler.Allah-da,güzel-davranışta-bulunanları-sever. (Muhsin'ler)
148.Allah da onlara dünya nimetini ve (daha da önemlisi,) ahiret sevabının güzelliğini verdi. Allah, iyi davrananları sever. (Muhsinler)
Muhsin-kelimesi-anlamı:takvalı, iyi, salih, ilahi emirlere itaat eden, muhsin, kerim, sadık, doğru, ana babasına ve sair akrabaya karşı görevlerini hüsnü ifa eden, iyi, iyilik eden, itaatkar, dindar, sözüne sadık.

Okyay

ÖZEL ÜYE

Mübârek kardeşim, dostum Muhtazaf!

Umalım Rabbimiz bahşeylesin af.
Hulûsi kâlp ile niyâz edelim,
Temiz kılsın bizi, hep sevinelim.
Arkadan, gıyâben yapılan duâ,
Zât-ı İlâhi’yi hoşnud da kıla.
Açılsın elimiz her kardeş için,
Fazl-ı kereminden bir bağış için.

Gıyaben dua etmek çok kıymetlidir
Sual: Haberi olmadan bir arkadaşın arkasından edilen duanın kabul olduğu doğru mu?
CEVAP
Evet, bir müminin diğer din kardeşi hakkında gıyabında yani arkasından yaptığı duayı Allahü teâlâ kabul ediyor. Buna gıyabda dua deniyor. Yüze karşı duaya riya karışabilir, ama arkadan olunca sırf Allah rızası için dua edilmiş olur. Allah rızası için yapılan duaları da Allahü teâlâ kabul eder. Din kardeşinin gıyabında dua edince, Allahü teâlâ onun için istediğimiz şeyi önce bize verir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayır dua kabul olur. O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der.) [Müslim, Tirmizi, İbni Mace]

(Bir kimsenin, birine gıyabında yaptığı dua müstecâb olur. Yapılan duaya bir melek, “Âmin, aynı şeyler sana da olsun” der.) [İbni Ebi Şeybe]

(Bir kimse, gıyabında birine dua ederse, melekler, aynı şekilde ona dua ederler.) [Müslim]

(En çabuk kabul olunan dua, kişinin din kardeşi gıyabında ettiği duadır.) [Buhari]

(Gizli [yani gıyabda] yapılan dua, âşikârenin yetmiş misline eşittir.) [Ebuşşeyh]

(Allah ile arasında perde bulunmayan iki dua vardır. Biri mazlumun duası, diğeri de kişinin din kardeşinin gıyabında yaptığı duadır.) [Taberani]

(En makbul dua, gaibin gaibe yaptığı duadır.) [Tirmizi]

(Bir kimsenin, arkadaşının gıyabında yaptığı dua reddedilmez.) [Harâiti]

Gıyabî dua
Sual:
Birinin arkasından yapılan duanın kabul olduğu doğru mudur?
CEVAP
Evet, bir kişinin arkasından yani gıyabında yapılan duanın kabul olacağı hadis-i şerifle bildirilmiştir. Yüzüne karşı dua edince riya karışabilir, ama gıyabında olunca riyasız olur, yalnız Allah rızası için olur ve dua kabul olur. Gıyabda yapılan duanın kabul olacağını bilen şair şöyle diyor:
Senden isteğim yalnız gıyabî bir tek dua,
(Acep kabul olur mu) diye düşünme asla!
Yani, (Sen benim arkamdan dua et, gerisine karışma! O dua elbette kabul olur) demektir.

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici

Okudum, güzel sözlerini, güzel kardeşim,
Kıyama durdum, daima zikrile hoşum,
Yare, kavuşmak olmuş, benim muradım,
Anın rızasıdır, Kul olarak, yaşamak kastım,
Yaradana tabi olmuşum, başka bir derdim, yok be dostum...

Şevket kardeş, teşekkür dostum,
En derin sevgilerimi, sunmaktır kastım,
Viran olmuş yüreklere, sevgi saçtım,
Kainatı yaradan, Rabbime, nasılda koştum,
Engin denizlerde, senin izinle coştum,
Tarif edilmez duygular, kaçamam dostum.
M.S.A.

Okyay

ÖZEL ÜYE

Amacımız; hoş bir sohbet, mübârek!
Muhabbeti bir bahâne ederek,