Yetimi gözetmek

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Kocası ölüp birkaç yetimi kalan bir kadın varmış. Çok yoksul bir duruma düşmüşlerdi. Onun – bunun azarlamasından korktukları için memleketlerinden göçerek başka bir yere gittiler.
Gittikleri yerde terk edilen bir mescide konakladılar. Bu kadın, kızlarını mescitte bırakarak onlara yiyecek bir şey bulmak için dışarı çıktı. Kasabanın ileri gelenlerinden birine uğradı, ona durumunu anlattı.
Adam kadının sözüne inanmadı. Müslüman olan bu adam kadına:
“-Fakir olduğunu bildirecek bir delil getirmen gerekir.”dedi…
Kadın:
“-Ben buranın yabancısıyım.”dedi…
Adam kadından yüzünü çevirdi, ihtiyacını gidermedi. Kadın sonra bir mecusinin evine gitti, durumunu anlattı. Ev sahibi onu doğruladı ve karılarından birini gönderip kadını ve kızlarını evine getirdi. Onlara çok ikramda bulundu.
Gece olduğu zaman o Müslüman, rüya’sında, kıyametin koptuğunu ve başının üstüne livaül Hamd çekilmiş olduğu halde Resulallah’ın (s.a.v.) durduğunu ve yanında büyük bir köşk bulunduğunu gördü. Bunun üzerine
Adam:
“-Ey Allah’ın Resulü bu kimin içindir?”dedi..
Resulallah (s.a.v.):
“-O Müslüman olan bir adam içindir.” buyurdu…
Adam:
“-Ben muvahhid, müslümanım.”dedi…
Resulallah (s.a.v.):
“-Bunun için bana delil getir.” buyurdu…
Adam hayret içinde kaldı. Resulallah (s.a.v.) kadının durumunu ve ona yapılanı haber verdi.
Adam gayet mahzun ve mukadder olarak uyandı. Çünkü kadını reddetmiş idi. Sonra kadını aramaya kalkıştı. Kadının bir mecusinin evinde bulunduğunu öğrendi. Mecusiden kadının ve kızlarının kendisine verilmesini istedi. Fakat Mecusi kabul etmedi.
“-Onlar bana rahmet ve bereket getirdi.” dedi.
Adam mecusiye:
“-Şu bin dinarı al onları bana teslim et.” dedi.
Mecusi bunu da kabullenmekten kaçındı. Adam mecusiyi zorlamak isteyince, Mecusi ona şöyle dedi:
“-Senin benden almak istediğin şey’e ben daha layıkım. Rü’yanda gördüğün o köşk benim için yaratıldı. İslamlığınla bana karşı iftihar ediyorsun. Allah (c.c.) yemin ederim ki, ben ve ailem bu kadının vasıtasiyle Müslüman olmadan evimizde uyumadık. Ben de rü’yamda senin gördüğünü gördüm.
Resulallah (s.a.v.) bana şöyle buyurdu:
“-Kadın ve kızları senin yanıda mı?”
Ben:
“-Evet.” diye cevap verdim..
Resulallah (s.a.v.) buyurdu:
“-O köşk ve ev halkınındır.”
Bunun üzerine adam mecusinin evinden müteessir ve kederli ayrılıp gitti.
Mukaşefetil Kulub (İmam-ı Gazali)
Allah (c.c.) bizleri ve sizleri yetim hakkını gözeterek riayet eden kullarından eylesin… AMİN…

Üst Alt