2 mesajdan 1 ile 2 arası gösteriliyor

3800 yıllık tablet: Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu

3800 yıllık tablet Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu3800 yıllık tablet: Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu İngiltere'de British Museum'da sergilenen 3800 yıllık bir tabletin, tarihte bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu olabileceği belirtiliyor. Sümerler döneminden kalma tablette, bir bakır tüccarı, kendisine kötü kalite cevher gönderen başka bir tüccara sitem ediyor. Uzmanlar, çivi yazısıyla yazılan uzun mektup için harcanan zamanın müşterinin mağduriyet ve...

Muhtazaf - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yardımcı Yönetici ( Şair | Yazar )
    Nereden
    Almanya
    Thanks
    3.648
    Beğenilmiş
    1.111

Standart 3800 yıllık tablet: Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu

3800 yıllık tablet<br />
 Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu
    3800 yıllık tablet
    Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu
    3800 yıllık tablet: Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu

İngiltere'de British Museum'da sergilenen 3800 yıllık bir tabletin, tarihte bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu olabileceği belirtiliyor. Sümerler döneminden kalma tablette, bir bakır tüccarı, kendisine kötü kalite cevher gönderen başka bir tüccara sitem ediyor.

Uzmanlar, çivi yazısıyla yazılan uzun mektup için harcanan zamanın müşterinin mağduriyet ve öfkesininin derecesini yansıttığını söylüyor.

11.6 santimetre boyundaki ve 2.6 santimetre kalınlığındaki tablet, Irak'ın güneyindeki antik Ur (Bugünkü adıyla Tel el Mukayyer) kentinde bulunmuştu.

Akad dilinde yazılan tabletin Chicago Üniversitesi tarafından yapılan tercümesi sosyal paylaşım sitesi Reddit'te yayımlandı.

'Kötü malı reddetme hakkımı kullanacağım'

Bir ulakla gönderilen mektupta, Nanni adlı tüccar toptancı Ea-Nasir'e özetle şöyle diyor:

"Bana geldiğinde Gimil-sin'e iyi kalite külçeler vereceğini söylemiştin. Ama sözünü tutmadın. Ulağım Sit-Sin'i, kötü külçeler verip 'Almak istiyorsan al, almayacaksan çek git' deyip gönderdin.

Benim gibi birine nasıl bu kadar saygısız davranırsın?

Sen beni ne sanıyorsun? Daha önce sana bizim gibi beyefendi ulaklarla birkaç kez para gönderdim.

Ama sen onları eli boş halde, hem de düşman topraklarından geri yolladın. Ulağıma saygısızlık ettin.

Paramın tamamını geri istiyorum. Şunu bil ki bundan sonra senden kötü kalite bakır almayacağım.

Külçeleri kendi iş yerimde tek tek ben seçeceğim. Kötü malı reddetme hakkımı kullanacağım."

KAYNAK
    bbc.com
    BULUT (26.08.2018),Nur Hanım (26.08.2018),VuSLaT (26.08.2018) Muhtazaf'ın bu ( Konu | Yorum ) 'una Teşekkür etti...
    Konu BULUT tarafından (26.08.2018 Saat 01:23 ) değiştirilmiştir.
    3800 yıllık tablet: Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu "Allah gökleri görebileceğiniz direkler olmaksızın yarattı.
    Yeryüzüne de, sizi sarsmasın diye sabit dağlar yerleştirdi ve orada her türlü canlıyı yarattı.
    Gökten de yağmur indirip, orada her türden güzel ve faydalı bitki bitirdik"
    Lokman Suresi 31/10

Thanks
    845
    Beğenilmiş
    698

Standart Cevap: 3800 yıllık tablet: Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu

Kapak gibi mektup yazmış. Ama böyle satıcılar günümüzde maalesef çok. Acaba mektubun sonucunda ne oldu ?
    Muhtazaf (26.08.2018),Nur Hanım (26.08.2018) BULUT'ın bu ( Konu | Yorum ) 'una Teşekkür etti...

Cevap Yaz Yeni Konu aç

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)