Çocuk gelişimine dair kilit nokta! / Dini Forum

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Uzmanlar açıkladı: ?Güven duygusu doğarken başlıyor?...

Geleceğin okul öncesi eğitim dünyasında yer alacak olan öğrencilere ve ilgili kişilere bu konuda mesleki bir alt yapı oluşturmak amacıyla Fatih Üniversitesi tarafından ?6. Çocuk Gelişimi ve Eğitim Günleri? programı yapıldı. Programın açılış konuşmasında Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Osman Salih Kadı, ?Çocuk Gelişimi ve Eğitimi? günlerinin öneminden bahsetti. Kadı, ?Güven duygusunu kazandıracak olanlar aile ve öğretmenlerdir. Güven duygusunu edinebilmiş birey kendine ve topluma fayda sağlamış olacaktır. Bu tür etkinliklerin temel amacı bilgilerimizi paylaşarak güven duygusu gelişmiş bireyler yetişmesine katkı sağlamak.? dedi.

Çocuk Gelişimi ve Eğitim Günleri programında konuşma yapan Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Gücin, gerçekleştirdikleri organizasyonla bu alana yönelik farkındalığın artacağını ifade etti. Çocuk Gelişimi bölümünde lisans düzeyinde eğitim vermeyi düşündüklerini ve YÖK?e başvuru yaptıklarını belirten Gücin, ?MYO?lardan dikey geçişle geçilebilecek alan oluşturmak istiyoruz. Geleceğimiz dediğimiz çocuklarımıza önem veriyoruz. İleride çocuk gelişimi ile ilgili doktora bölümü açmak niyetindeyiz.? dedi.

Programda, Ülker Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker?e çocuk gelişimi ve eğitimine yapmış olduğu katkılarından dolayı da Onur Ödülü verildi. Ali Ülker ödülünü alırken çocukların mutluluğunu önemsediklerini ve kendilerine görev edindiklerini söyledi. Ülker, ?Bizler hep ihmal ettiğimiz çocuklarımızın mutlu olması için büyük çaba sarf ediyoruz. Biliyoruz ki mutlu çocuklar demek gelecekte mutlu bir toplum demektir. Biz bu işe en temel olan yerden başlamış ve destek vermiş oluyoruz.? dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ailede güven duygusunun çocuğun dünyaya gelmesiyle birlikte başladığını belirtti. Ailelerin çocuklarla olan iletişimlerinde dikkatli olmaları gerektiğine temas eden Yavuzer, ?Çocuk gelişiminde medya aileyle birlikte hareket etmelidir. Kamuoyu ve medya çocukların daha sağlıklı kişilik edinebilmeleri için bilinçlendirilmelidir ve o şekilde davranmalıdır.? diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi İlköğretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Belma Tuğrul ise çocuklar için vazgeçilmez olan oyunların öneminden bahsederek, çocukların gelişimlerini oyunla birlikte sürdürdüklerini ifade etti. Tuğrul, oyunların, çocuklar arasındaki farkları yok eden, adaleti sağlayan en önemli aktivite olduğuna değindi. Tuğrul, ?Çocukların okul hayatına başlamaları büyüdükleri ve oyun oynayamayacakları hissini oluşturur. Aslında her yaşta oyun oynanır. Merak duygusu olan herkes kendi dünyasında oyuna çekilebilir. Çocuklarda en büyük avantajı keşif duyguları gelişir. Bireysel farklılıkları görebilmek için çocukların oyunları bize ipuçları verir.? dedi.

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Gülden Uyanık Balat ise çocuklara kendi değerlerimizi vermenin öneminin yanı sıra zamanın gereklerini de dikkate almak gerektiğini belirtti. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. İsmihan Artan?da popüler müzikler yerine kaliteli ve sözleri umut içeren müzik dinletilmesi gerektiğini belirtti.

Fatih Üniversitesi Büyükçekmece Kampüsünde iki gün süren ?Çocuk Gelişimi ve Eğitim Günleri? hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

Devami...

Üst Alt