Şevket OKYAY(Resimli) Habib Baba

TaHKaR

Aktif Üyemiz
habibbabacopy.jpg

habibbaba.jpg

h22abibbaba.jpg

44habibbaba.jpg

555habibbaba.jpg

666habibbaba.jpg

777habibbaba.jpg

h8888abibbaba.jpg

ha99999bibbaba.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Cevap: Resimli Şevket OKYAY şiirleri HABİB BABA

Ellerinize yüreğinize sağlık adminlerim,, Çok beğendim bu çalışmaları. Hem göze hem düşünceye hükmediyor. Çok teşekkür ediyorum ikinize de. Şeket Üstadıma ayrıca teşekkürler, ki; böyle çalışmaları görmemize ve okumamıza vesile olduğu için. Sonsuz teşekkürlerimle,,,

Okyay

ÖZEL ÜYE

Hey mübarek insanlar.
O güzel yüreğiniz gene coşmuş da coşmuş.
Bu menkıbeyi severek dile getirmiştim.
Çok etkilemişti beni.
Lakin şimdi çok daha albenili ve dikkat çekici oldu.
Rabbim cümlenizden razı olsun.
Çünkü biliyor ve inanıyorum ki.
Çalışmanız yorulmanız hep Mevlamızın hoşnudluğunu
kazanmak içindi. Ben aciz sevinir de, o nurlu emeğinizden
Rabbimiz görmezden gelir mi?
Gayretiniz, kuvvet ve mükafat bulsun.

MURATS44

Özel Üye

BİLGİ
Habib Baba hazretleri, IV. Murat devrinde, gemiyle Hacca gidebilmek için İstanbul’a gelir. Fakat ne yazık ki, hacca giden gemiyi kaçırır. Hayırlısı der içinden... aylarca yol yürüdüğünden vücudu toz toprak içerisinde kalmıştır. Uyuz olur, sırtı yaralar içinde kalır. “Bir hamama gidip güzelce yıkanayım,ondan sonra da memlekete döneyim” diye düşünür. Hamama gider, yıkanmak istediğini söyler. “Olmaz!” der hamamcı... Sebebini sorar, Habib Baba. “Celalli sultan 4. Murat’ın vezirleri hamamı kapattı, başka kimseyi almamamı tembihlediler.” der hamamcı ve devam eder: “Baba hışımlarına uğramayayım, benim kellemle oynama.” “Şuracıkta, sessiz sedasız yıkanırım, onlara görünmem.” der Habib Baba. Hamamcı, Habib Baba’nın ısrarına dayanamaz, yüzü yumuşak bu Anadolu insanını geri çeviremez ve kabul eder. Bir köşede görünmeden yıkanmasını tembihler. Biraz sonra hamama tebdil-i kıyafet, celâlli sultan 4. Murat gelir. Hamamcıya yıkanmak istediğini söyler. Hamamcı bu gence de durumu anlatır, “Aman başıma iş açma” der. Genç: “Şuracıkta, babanın yanında sessizce yıkanırım.” diye ısrar edince, hamamcı aynı tembihlerle tanımadığı 4. Murat’ı da kabul eder. Beraber yıkanırken, bir ara Habib Baba gencin sırtını keseler. İnsan iyiliğin kölesi... Mukabele etmek ister 4. Murat ve o da Habib Baba’nın sırtını keseler. Keselerken âdeta bir yoklama çeker ve “Baba” der “Kader de, vezir olmak da varmış. Bak, insana Allah’ın suyunu bile çok görecekler...” “A be evladım!” der Habib Baba, “Öyle bir sultana vezir ol ki, vezirlerin bile karşısında titrediği sultana senin uyuzlu sırtını keseletsin!”

Çok anlamlı ve güzel bir kıssa...
Son cümleside oldukça manidar.

-“Öyle bir sultana vezir ol ki, vezirlerin bile karşısında titrediği sultana senin uyuzlu sırtını keseletsin!”

Bu kıssa gerçekten çok güzel. Ben de severek okurdum. Böylesine değerli ve önemli bir konuda , Allah ac inancının nelere kadir olduğunu gösteren, ve hatılatan bir konuyu dile getirip gözlerimizde canlandırdığınız için sonsuz teşekkürler. Yüreğinize sağlık Şevket Hocam.

Bu değeride tablolaştırıp daha da güzellşetiren Tahkar adminime de sonsuz teşekkürler. Ellerinize yüreğinize sağlık.

HASAN CAN

Administrator
Yönetici

Çok güzel bir hikayenin resminin resimlemesi için teşekkürler. Habib baba hikayesini bende çok severim. Bana göre çok önemli mesajlar içeriyor. Şiir ve resimler için çok teşekkürler.

romeo

Yeni Üyemiz

İbretlik kıssalardan "habib baba" hikayesi. Bilinen ve güzel hikayelerden. Bu şekilde dillendirilip hem beyne, hem kalbe hemde göze işlenmesinde emeği olanlara sonsuz teşekkürler. Rabbim herkesten razı olsun inşaallah.

Üst Alt