Keşfeden yanlışlıkla keşfetmiş, Gureyb demiş ama

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
Keşfeden yanlışlıkla keşfetmiş, Gureyb demiş ama Yanlışlıkla keşfetse de keşfeden ben onun için duacıyım her daim. Un, şeker, yağla yapıldıktan sonra fırına atılan şeyi fırından çıkarınca, anlamsız küçük bir şey demek olan sözcük fırlıyor ağzından kaşifin. Gurey.

Benim müptelası olduğum küçük tatlılık.
Kimbilir o zaman o şartlarda garibin elindeki malzeme ne kadar yetersizdi.
Ya da malzeme vardı da ne kalitedeydi. O kadar amorf bir görüntü ortaya çıkmış ki, demek garip kişinin ağzından bu ''küçük garip şey'' sözleri dökülüvermiş.
Siz şimdi gelin de ağızda kıyır kıyır dağılan arası elma, üzüm, tarçın, ceviz karışım, üzeri ise kar gibi pudra şekeri kaplı elmalı kurabiyeler için kalkın garip deyin. Anlamsız deyin.
Annem yaşatmaz adamı valla. Zira tarif onun=)
Şaka bir yana. Anneannem daima kendilerinin dahi çok şanslı olduklarından bahsederdi. Savaş yıllarını dinlediği için babasından annesinden. İşte o dönemlerde şu anki mevcut kalitede şeker, pasta unları, kabartma tozları, vanilyalar, yağ süt nerdeydi???
Tabi ki eski devirde eldeki malzemelerle ancak ''gureyb'' garip küçük şey ortaya çıkacaktı… Yine de Allah razı olsun çayın yanına o küçük tatlılığı bize kazandırana.
Bugün artık tarifler çeşit çeşit. Malzeme deseniz en kalitelisi elimizin altında.
Bizlere sadece mutfağa girmek kalıyor.
Hayır onu da yapmayalım pastanelerden alalım diyorsanız o da kabul.
Ama inanın kurabiye canavarı biri olarak yurt dışı dahil bu kurabiyenin lezzet ve kıvamı gibi bir kurabiyeye rastlamadım. Gazetede yayınlandığı dönem deneyenlerden teşekkür mailleri geldi. Güzel tarif.
Ehh anne tarifi. Sakat olmaz.
Bazen anneme şaşırıyorum. Hani bir kez de bir tarifi tutmasın.
Hayır annemin özel püfleri vardır. Her anne gibi.
Özel yöntemleri, usulleri vardır.
Notlar alıyorum.
Zira kıvam tutturmada ve yaratmada üstüne yok. İlerde kaynak olacak bu bilgiler.
Hadi sözü daha fazla uzatmadan geçelim Elmalı Kurabiye tarifimize. Bu tarif bir başka canım.
En önemli özelliği ertesi güne kurumuyor, sertleşmiyor, yumuşamıyor. Ama yerken ruhu yumuşatıyor, rahatlatıyor.
Deneyin görün. Ve kalın sağlıcakla. Tatlarınız hiç eksilmesin.
Artsın çoğalsın.
Sevgilerimle.
05.06.2010

Aygün Güneş

Üst Alt