Kıtlama Çay İçenlere Kötü Haber

Asil Şair

Aktif Üyemiz
images

KITMAMA ÇAY İÇENLERE KÖTÜ HABER

Özellikle Erzurum civarında bilinen ve 'kıtlama' diye tabir edilen şekerin ağızda bekletilerek çay içilmesi yönteminin normal çay içme yöntemine göre daha riskli olduğu ortaya çıktı.

Size Yakın ve Şehrin Gürültüsünden Uzak.Size Kalan sadece Rahatlamak

Özellikle Erzurum civarında bilinen ve 'kıtlama' diye tabir edilen şekerin ağızda bekletilerek çay içilmesi yönteminin normal çay içme yöntemine göre daha riskli olduğu ortaya çıktı.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Nefroloji Derneği Trakya Sorumlusu Doç. Dr. Sedat Üstündağ, sıcak içilen çayın mide hasarına ve kansızlığa yol açtığını belirterek, kıtlama yöntemiyle içilen çayın daha sıcak içildiğini, bunun da yemek borusu lezyonlarına zarar sunduğunu kaydetti. 8 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle bazı dernek üyeleriyle birlikte ziyaret ettiği Trakya Birlik İlköğretim Okulu'nda sınıfları gezerek, öğrencilere bilgiler veren Üstündağ,
böbrek hastalarının her geçen gün arttığını ifade ederek, öğrencilere fazla tuz kullanmamalarını öğütledi.
Üstündağ, milli içecek haline gelen çayla ilgili olarak da birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çayın, kanser riskini azaltmasına karşın sıcak içildiğinde mide ve kansızlığa neden olabileceğini ifade eden Üstündağ, koyu içilen çayların vücuttaki demiri bağlayarak kansızlığa neden olduğunu belirtti. Çayın olumlu olduğu kadar olumsuz yanları olduğuna da dikkat çeken Üstündağ, çayın damarları, solunum yollarını, böbrek ve idrar yollarını genişletici etkiye sahip olduğunu, günde içilen 3 bardak çayın
kanser oluşumunu yavaşlattığını kaydetti. Sıcak içilen çayın ise yemek borusunda ve midede hasara yol açtığını kaydeden Üstündağ, Erzurumlularıüzecek açıklamalarda bulundu. Başta Erzurum olmak üzere Doğu Anadolu'da sıkça içilen ve 'kıtlama' diye tabir edilen, şekerin ağızda bekletilerek çayın içilmesi sisteminin zararlı olduğunu belirten Üstündağ, "Kıtlama şekerle çay içenler, normal içenlere oranla çayı çok daha sıcak içmek zorunda kalıyor. Oysa kaşık bile şeker karıştırılırken çayın ısısını bir nebze
alıyor. Dolayısıyla iki türlü çay içme alışkanlığı arasında yemek borusu lezyonlarının çay kaşığı yoluyla çayı karıştıranlarda daha az olduğu belirlendi. Birincisi sıcak çay içmeyle ilgili bir tehlike, ikincisi ise çayın içerisinde demiri bağlayan bir takım maddeler var. Koyu çay çok içilirse mide, bağırsak sistemindeki demiri bağlar. Dolayısıyla anemi dediğimiz kansızlık hastalığının gelişmesini kolaylaştırır" diye konuştu. - EDİRNE

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Bence o öğretim üyesi çok çalışsın dersine...gitsin baksın doğu bölgelerine,ömürlerince kıtlama çay içen delerimiz
nenelerimiz 90 küsür yaşlarındalar:) maşallah hiçte hasta değiller...AMA bizim gibi büyük şehirlerde yaşayanlar
şekerden hasta olabiliyor,,,
Ama işin en tatlı güzelliğide şudur,,Ben hem şeker atarım,hemde kıtlama içerim haaa bizler büyüklerimiz gibi yapamıyoruz...
Bizim kültürümüzdede kıtlama çayı var,ve çok hoş ben seviyorum...

MURATS44

Özel Üye
İlginç. Yıllardır kıtlama çay içenler bunun tadı başka olur derken , bu zevktende vazgeçmeden o kadar uzun ve sağlıklı yaşamalarına rağmen biri çıkıp kanser yapıyor diyor. Şimdi söylenene mi inanmak lazım , yoksa ortada olana mı? Şaşırdım açıkçası. Zaten hiç denemedim , meraklıları bu habere ne demişlerdir acaba?

Asil Şair

Aktif Üyemiz
İlginç. Yıllardır kıtlama çay içenler bunun tadı başka olur derken , bu zevktende vazgeçmeden o kadar uzun ve sağlıklı yaşamalarına rağmen biri çıkıp kanser yapıyor diyor. Şimdi söylenene mi inanmak lazım , yoksa ortada olana mı? Şaşırdım açıkçası. Zaten hiç denemedim , meraklıları bu habere ne demişlerdir acaba?

Söyleneni de dinle ortada olanı da dinle ama doğrusu neyse ona kendin karar ver.

Üst Alt