Kur’ani kerim’in şefaati

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Ebu Umame (r.a.) anlatıyor:
-”Hz.Peygamber (sallallahu aleyhi ve selam) şöyle dediğini işittim.”
-“Allah geceleğin Kur’an okuyan bir kula kulak verdiği kadar hiç bir şeye kulak verip dinlemez. Allah’ın rahmeti Namazda olduğu müddetçe kulun başı üstüne saçılır. Kullar ondan çıktığı andaki kadar hiç bir zaman Allah’a yaklaşmış olmaz.” Tirmizi (sevabil kuran)
Sehl ibnİ muaz el cüheyni (r.a.) anlatıyor:
Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellam) buyurdular kı:
-”Kim kur’an-ı okur ve onunla amel ederse, kiyamet günü babasına bir taç giydirilir. Bu tacın ışığı, güneş dünya dakı herhangi bir evde bulunduğu takdirde onun vereceği ışıktan daha güzeldir. Öyleyse Kur’anla bizzat amel edenin ışığı nasıl olacak düşünebiliyormusunuz?.” Ebu Davud. (salat.)
Hazreti Ali (r.a.) anlatıyor:
Resulullah (sallallahu aleyhi ve selam) buyurdular ki:
-”Kim kur’anı okur, ezberler, helal kıldığı şeyi helal kabul eder, Haram kıldığı şeyi de haram kabul ederse Allah (c.c.) o kimseyi cennetine koyar, ayrıca hepsine cehennem şart olmuş bulunan ailesinden on kişiye şefatçı kılar.” Tirmizi. (sevabıl kur’an) kütüb-i sitte

Kalblerin Keşfi (İmam-i Ğazali)
Allah’u teâla hazretleri bizleri ve sizleri Kur’anı okuyan, Kur’an-i kerim le amel eden ve Kur’an-i kerimin şefaatına nail olan kullarından eylesin. AMİN
 

Benzer konular

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
İbniMes’ud (r.a.) buyuruyor:
-“Kuran-i kerim okuyunuz. Çünkü her harfına iki sevab vardır. Elif lam mim bir harftır demiyorum. ‘Elif’ bir harf, ‘lam’ bir harf ve ‘mim’ bir harftır.”
Ahmed ibn Hambel (r.a.) buyuruyor:
-“Allah-u Teâla (c.c.) yı rü’yada gördüm. Ve;
‘Ya Rabbi! Sana hangi şeyle yaklaşmak daha faziletlidir?’ dedim

Buyurdu ki (c.c.):
-“Kur’an-i Kerim okumakla “
Dedim ki;
-“Manasını anlayarak mı yoksa anlamadan mı okumalı?”
Buyurdu ki (c.c.):
-“İster anlayarak okuyun, ister anlamayarak.”
Allah-u Teala (c.c.) buyuruyor:
-“Kim kur’an okumak, bana dua etmek ve benden bir şey istemek meşgül ederse, ona şükredenlerden daha çok sevab veririm.” Tirmizi- (Ebu Said’den.)
Ebu Umame (r.a.)anlatıyor:
Hz.Peygamber (aleyhısalatu vesselam) şöyle dediğini işittim.
-“Allah geceleğin Kur’an okuyan bir kula kulak verdiği kadar hiçbir şeye kulak verip dinlemez. Allah’ın rahmeti Namazda olduğu müddetçe kulun başı üstüne saçılır. Kullar ondan çıktığı andeki kadar hiçbir zaman Allah’a yaklaşmış olmaz. Tirmizi (sevabil kuran)
Sehl ibnu muaz el cüheni (r.a.) anlatıyor:
Resulullah (Alehisselatuvesellam) buyurdular ki:
-”Kim kur’an-ı okur ve onunla amel ederse, Kiyamet günü babasına bir taç giydirilir. Bu tacın ışığı, güneş dünyada ki herhangi bir evde bulunduğu takdirde onun vereceği ışıktan daha güzeldir. Öyleyse Kur’anla bizzat amel edenin ışığı nasıl olacak düşünebiliyormusunuz?.”
Ebu Davud. (salat.)

Hazreti Ali (r.a.) anlatıyor:
Resulullah (Aleyhisalatuvesselam) Buyurdular kı:
-”Kim kur’anı okur, ezberler, helal kıldığı şeyi helal kabul eder, Heram kıldığı şeyide haram kabul ederse Allah (c.c.) o kimseyi cennetine koyar, ayrıca hepsine cehennem şart olmuş bulunan ailesinden on kişiye şefaatçi kılar.” Tirmizi. (sevabıl kur’an) Kütüb-i Sitte
Kimya-yi Saadet ( İmam-i Ğazali)
 

MURATS44

Özel Üye
Konum
MALATYA
Allah razı olsun adminim. Bu dünyada ouduğumuz ve okuayacağımız ahirette efendimizle beraber şefaatçimiz olur inşaallah. Çok güzel bir konu. Emeğine , eline sağlık adminim.
 

Facebook

Üst Alt