Otistik Çocuklara Atlı Terapi

ceylannur

Yeni Üyemiz
Otistik Çocuklara Atlı Terapi
583.jpg

Ata binerek rahatlayan çocuklar, terapi günlerini özlemle bekliyor.

Bursa'da Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde (OÇEM) eğitim alan 16 çocuk ata binerek terapi oluyor. 'Engelleri Atlıyorlar' projesi ile ata binerek rahatlayan çocukların, terapi günlerini iple çektiğini belirten OÇEM Müdür Yardımcısı Erdem Değirmen, "Ata binmeye başlayan çocuklar takıntılarından vazgeçmeye, sakinleşme başladı. Ata ilk bindiklerinde korkan çocuklar artık daha rahat. Proje istediğimiz sonucu verirse tüm çocuklarımıza terapi düzenleyeceğiz" dedi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veterinerlik Fakültesi, Bursa Marmara Lions Kulübü, Bursa OÇEM işbirliği ve Bursa Valiliği Özürlüler Koordinasyon Kurulu, Nilüfer Belediyesi'nin desteği ile UÜ. Veterinerlik Fakültesi'nde başlayan 'Engelleri Atlıyorlar' projesiyle 16 otistik çocuk 6 atla terapi alıyor.

Haftada iki gün 2'li gruplar halinde 15 dakikalık periyotlarla terapi alan çocukların mutluluğu yüzlerinden okunurken kendilerine UÜ Atlıspor Topluluğu'nda görevli iki eğitmen ve gönüllü öğrenciler eşlik ediyor. Kızı 15 yaşındaki Şeyda Şener'in ata binmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Ayşen Şener, "Şeyda artık daha mutlu. Gözlemlerime göre çarşamba gününü sabırsızlıkla bekliyor. Ata binmek en fazla keyif aldığı zevklerden biri oldu" dedi.

Geçen yıl otizm hastası olan bir çocuğunu kaybeden Nazmiye Bildirici ise, Sinem adındaki bir diğer çocuğunun ata binmeye başladıktan sonra kendine olan öz güvenin arttığını çevreye ilgiyle baktığını açıkladı.

PROJEYİ BÜYÜTMEK İSTİYORUZ

OÇEM Müdür Yardımcısı Erdem Değirmen de, "Veterinerlik Fakültesi ve Bursa Marmara Lions Kulübü Başkanı Prof. Dr. Hatice Erdost'tan bize proje için teklif geldi. Kabul ettikten sonra birlikte Nilüfer Belediyesi ve Bursa Valiliği Özürlüler Koordinasyon Kurulu'ndan destek alarak burada atlar için bir koşu alanı oluşturduk. Ekim ayından itibaren pazartesi ve çarşamba günleri 8 kişilik gruplar halinde 16 çocuğumuz eğitim veriyoruz. Çocuklarımıza eğitim verip, rahatlatmaya çalışıyoruz. Ata binmeye başlayan çocuklar takıntılarından vazgeçmeye, sakinleşme başladı. Ata ilk bindiklerinde korkan çocuklar artık daha rahat. Ona dokunmaktan ya da ritmik hareketlerinden etkileniyorlar. Tıbbi olarak tanısı olmasa da gözlemlerimiz bu yönde. Proje istediğimiz sonucu verirse okuldaki tüm çocuklarımıza terapi düzenlemeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Terapi sayısını 5 güne çıkartmak istediklerini kaydeden Değirmen, "Bunun için koşu alanının üzerinin kapanması gerekli. Yaklaşık 50 bin TL'lik bir maliyet var. Projeye Bursalı iş adamlarımızdan ve yetkililerden destek bekliyoruz. Veterinerlik Fakültesi ve Marmara Lions Kulübü alanın etrafında düzenleme yapmak için çalışmalara başladı" dedi.

aktifhaber​

ceylannur

Yeni Üyemiz
Karşıyaka Belediyesinden Otistik Çocuklara Destek
Karşıyaka Belediyesi otistik çocukları desteklemek amacıyla Otizmli Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) ile işbirliği yapacak. Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mavişehir semtinde yaptırılan Tay Park'ta otistik çocuklara atlı terapi yaptırılacak. Tay park çalışanları konuyla ilgili eğitildi.

ODER Yönetim Kurulu Üyesi Ender Feroğlu, dernek olarak, toplumun otizm konusunda daha iyi bilgilendirilmesini ve herkesin destek olması gerektiğini belirtti. Özel eğitim öğretmeni Rahşan Özgenlik ise otistik çocukların özelliklerinden bahsetti. Otizmin 0-3 yaş arasında tanımlanan bir sendrom olduğunu, en büyük belirtinin çocuğun bakmaması ve konuşma bozukluğunun olmasıyla anlaşılacağını söyledi. Otistik çocukların sürekli tekrarlayan hareketler yaptığını ve yaş ilerledikçe saplantılarının başladığını belirten Özgenlik, çocukların toplum içinde rahat yaşayabilmeleri için eğitilmelerinin şart olduğunu ifade etti.

Tay Park'ın kurulması aşamasında engelli çocukların eğitimine göre planlamalar yaptıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise hedeflerinin, kentteki bütün engelli çocukların buradan yararlanması olduğunu ifade ederek, haftanın belirli günlerinde onların sorunlarını hafifletecek uygulamalar içinde olacaklarını kaydetti.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun cannnnnnnnnn.....Biz toplum olarak bu konularda biraz gerideyiz malesef.....

Üst Alt