Sevdiğini çekinmeden söyle

ceylannur

Yeni Üyemiz
Sevdiğini çekinmeden söyle

66711.jpg

Sempati Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi Psikologu Dr. Ramazan Özarslan, eşler arası mutluluğun ve huzurun sırrının, birbirine karşı sevgi ve saygıda hiç bir zaman ödün vermemede saklı olduğunu söyledi.

İnsanoğlunun özünde, dünyayı şekillendiren ana duygunun sevgi olduğunu belirten Ramazan Özarslan; kalpten, samimi, yapmacıksız ve içten bir sevgi sözcüğünün açamayacağı hiç bir kapının olmadığını ifade etti. Huzurlu ve mutlu bir aile yuvasında sevgi ve saygının her daim olması için eşlerin birbirine karşı bir defa da olsa kırıcı bir söz söylememesi gerektiğinin altını çizen Özarslan, kırıcı bir sözün çok değerli bir tarihi vazonun kırılması gibi olacağından, parçalar ne kadar yapıştırılırsa yapıştırılsın mutlaka izinin kalacağını kaydetti. Eşlerin birinin sinirli ve öfkeli olması halinde diğerinin teskin edici ve yatıştırıcı olması gerektiğini belirten Özarslan, karşılıklı tartışmanın eşler arası birbirine karşı güvenini zedeleyeceğini söyledi.

Özarslan, "Eşler arası sevgi ve saygı, kutlu aile yuvasının temel harcıdır. Eşler çok öfkeli olmaları halinde eşlerini kırıcı söz söylemesin. Öfkesini yutmalı. Ağızdan çıkan her kırıcı ve üzücü söz ömür boyu kalıcı oluyor. Eşlerin biri hata yaptığında da kısa sürede özür dilemesini bilmeli. Ben özür dilememem, benim aile içinde otoritem kaybolur düşüncesi çok yanlış bir düşünce. Kadın ve erkek bir elmanın yarısı gibidir. Birbirlerini tamamlar. Biri diğerine üstün değildir." diye konuştu.

Özel Sema İlköğretim Okulu rehber öğretmeni ve aile iletişim uzmanı Arif Özutku da yeni evlenen çiftlerin evliliklerinin uzun vadeli ve huzur içinde geçmesi için çiftlerin birbirine karşı 'seni seviyorum' sözünü söylemekten çekinmemeleri gerektiğini söyledi. Eşler arası sürekli seni seviyorum türü sevgi sözlerinin aile yuvasını kuvvetli hale getirdiğini belirten Özutku, çiftlerin şaka yolu ile de olsa nikahın kudsiyetini bozacak sözleri birbirine söylemekten kaçınmalarının çok önemli olduğunu ifade etti. Özutku, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadın için de erkek için de aile sığınılacak limandır. Kutsal aile yuvasının yara almaması için eşler sürekli birbirlerini karşılıklı sevgileriyle güçlü tutmalıdır. Bir yuvada eşler arası saygı ve sevgi yoksa orada huzur olmaz. Eşler arası saygının olduğu yerde huzur ve mutluluk vardır. Eşler onun için her zaman birbirine karşı seni seviyorum sözünü söylemekten çekinmemeli. Eşler sevgilerini açık yüreklilikle birbirine karşı söylemeli. Ben eşime seni seviyorum diyemem düşüncesi yanlış bir düşünce. Karşıklı sevgi sözcükleri, eşler arası sevgi bağını perçinleştirir."

Aktif Haber

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Eşlerin biri hata yaptığında da kısa sürede özür dilemesini bilmeli..... Ben özür dilememem, benim aile içinde otoritem kaybolur düşüncesi çok yanlış bir düşünce..... Kadın ve erkek bir elmanın yarısı gibidir..... Birbirlerini tamamlar.... Biri diğerine üstün değildir."
işte bu düşüncede olan kişi bu zamanda çok az,,,,

Üst Alt