MUHTAZAF Sivil toplum kuruluşları ve yanlışlarımız!

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Sivil toplum kuruluşları ve yanlışlarımız!

Sivil toplum kuruluşlardaki ilk hata birbirleri ile iletişim kurmama, sanki herkes kendi devletini kurmuş, krallığını ilân etmiştir.
Sivil toplum kuruluşları dernek, cemiyet, vakıf gibi birçok çeşitleri bulunan bu kuruluşlar, ister yurt içi ister yurt dışında bulunsun, gayeleri vatana ve millete hizmet olmalı.

Bu hizmetlerden millet olarak herkes istifa etmeli, faydalanmalıdır.
Sen kimsin ben kimim, siz kimsiniz biz kimiz, sizler kimlersiniz bizler kimleriz.
Bu millet bu ayrımlaştırmadan çok çekti.
Sen beni sevmek zorundasın ben seni sevmek zorundayız.
Yarın bu vatanı kimler koruyacaksa bizler sizler hepimiz her birimiz oyuz.

İnançlarımız, düşüncelerimiz, görüşlerimiz ayrı olabilir, oturup konuşabilmeliyiz, saygı, sevgi, anlayış çerçevesi içinde.
Böylece satılmış ruhları, vatan düşmanlarını, bizleri birbirimize düşürenleri meydana çıkarmamız zor olmaz.
Ne kişileri ve isimleri kullanarak ne dini kullanarak bir yerlere gelmek uğruna milleti bölmek parçalamak kimsenin hakkı değildir.

Bu dünyada kimsenin hakkına tecavüz edilmeyeceği gibi, kimse de benim hakkım diye başkasının sınırlarına girmeye hakkı vardır.
Bu hakları ve asayişi devletler tanzim eder.
Devletlerin ayakta durması için sivil toplum kuruluşları devletle beraber çalışarak milletin ortak ihtiyaçlarını belirleyebilir.
Birbirlerine zıt olan sivil toplum kuruluşları milleti bölerek ortaya karışıklıkları iterek toplumda elektriklenme oluştururlar.

Bizim başka bir devletimiz olmadığına göre, birbirilerimizi ateşe götürmenin hiç bir anlamı yok.
Gelin geçmişimizdeki tecrübeleri de katarak bizden olan görüşlerimizle kendimize gelerek bu hayatı barış içinde yaşayalım.
Vücudumuz yabancı olanları nasıl kabul etmiyor saldırıyorsa, bizde bize yabancı olanı temizleyelim.
Son söz olarak ihtiyacı olana, birlik beraberliğimiz için taraf tutmadan faydalı olmaya çalışalım ki ihtiyacımız olduğunda bizde fayda görelim.
*
Yine bir Ramazan…
Bu ramazan ayı gelmeden yine yardım kuruluşları ramazan için ihtiyacı olanlar için ramazan paketleri toplayacak.
Dünyada o kadar çok ihtiyacı olan insan var ki, halimize şükrederek elimizi cebimize atalım ve ihtiyaç sahipleri için verelim.
Allah‘ın rızasını kazanmak o kadar kolay değil, bazen malımızla, bazen ibadetlerimizle.
Ramazan ayı içinde fitre zekâtlarımızı da unutmayalım in-şa-Allah.
Bu bir hatırlatma idi kardeşlerim.

Allah’ın selamı üzerinize olsun.
M.S.A.

Üst Alt