Somali'de en büyük kurban çocuklar

harekat

Özel Üye

somali.jpg

Somali'de en büyük kurban çocuklar
Somali'de göç etmek zorunda kalan aileler, zorunlu olarak bıraktığı kimi çocuklarınndan bir daha haber alamazken bir kısmı da çocuklarının yarısını yolda kaybetmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Son 60 yılın en kurak yılını yaşayan, Afrika'nın en fakir ülkelerinden Somali'de halk açlık, kuraklık ve hastalıkla pençeleşiyor Son 60 yılın en kurak yılını yaşayan Somali'de bu felaketten en çok çocuklar etkileniyor
Hemen hemen her ailenin çocuklarının yarısı, vitaminsizlik nedeniyle çeşitli hastalıklara yakalanarak hayatını kaybediyorKuraklık nedeniyle köylerini terk edip merkeze göç eden aileler uzun bir yolculuktan sonra şehirlere ulaşabilmiş
Yolculuk çok uzun olduğu için kimisi çocuklarını köyde bırakmış, ailecek hep birlikte hareket edenlerin bir kısmı da çocuklarının yarısını yolda kaybetmiş Çocuklarını köyde bırakanlar ise bir daha köyden haber alamamış Somali'de her ailede buna benzer bir hikaye bulunuyor
789535_3.gif

GERİDE 5 ÇOCUĞUNU BIRAKTI, 1'İ ÖLDÜ 4'ÜNDEN HABER ALAMIYOR
Adem isminde bir Somalili kuraklık nedeniyle göç ederken yolda yürüyemezler diye 5 çocuğunu köyde bırakıp gelmişÇocuklarının bir tanesinin öldüğünü bildiğini belirten Adem, diğer 4 çocuğundan haber alamadığını ifade ediyor

Havaişira isminde bir kadın ise yeni doğum yaptığını kendisinin de hasta olduğunu belirtiyor Havaişira önceden 4 çocuğu olduğunu ancak bunlardan birisini yolda kaybettiğini diğer ç ocuklardan birisinin de çok hasta olduğunu söylüyor

4 ÇOCUĞUNDAN İKİSİNİ YOLDA KAYBETTİ
Şamsaldi isminde bir bayan ise 4 çocuğu olduğunu ifade ediyorKöyden gelirken yolda 2 tanesini kaybettiğini aktaran Şamsaldi çocuklarının vitaminsizlikten dolayı hastalığa yakalandığını; ancak bir şey yapamadığını söylüyor
Nurto isminde bir kadın da köyden geldiğini 9 çocuğu olduğunu ancak bunlardan 4'ünü kaybettiğini belirtiyor Yanında bulunan 5 çocuktan birinin de çok hasta olduğunu aktaran Nurto çocuğuna yardımcı olamadığını aktarıyor
Adının Kadiro Muhammed olduğunu belirten bir başka kadınsa 8 çocuğu olduğunu ancak 4 ünü hastalıktan kaybettiğini söylüyorKendilerine uzanacak yardım elini bekleyen aileler yine de Allah'a şükretmeyi ihmal etmiyor

TÜRKİYE SEFERBER OLDU
Kuraklık ile karşı karşıya kalan ve nüfusunun üçte biri açlık sınırının altında olan, her gün onlarca çocuğun yaşamını yitirdiği Afrika için yardım kuruluşları seferber oldu Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de yardım çağrısıyla harekete geçti ve kara kıta Afrika için yardım kampanyaları başlattıYardım kampanyaları yürüten kuruluşların başında Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Kızılayı, İHH Yardım Vakfı, Kimse Yok Mu Derneği geliyor
Açlıkla mücadele eden Afrika ülkelerine Türkiye'den gidecek yardımlar, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda gerçekleştirilecek Doğu Afrika ülkelerine Türkiye'den gidecek yardımların daha koordineli bir şekilde yapılması amacıyla Çankaya Köşkü'nde bir toplantı düzenlendi Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in başkanlığındaki toplantıda, AFAD, Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay'dan temsilcilerin katıldığı toplantıda, sivil toplum kuruluşlarından da Yeryüzü Doktorları, İHH İnsani Yardım Vakfı, Kimse Yok Mu ve Deniz Feneri Türkiye yetkilileri bulundu

HER EVDEN BİR FİTRE
Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı 'Her Evden Bir Fitre ve Bir İftar Afrika'ya' kampanyasıyla kampanyayla Afrika'daki insanlara yardım elini uzatacak Ramazan bereketinin paylaşılacağı kampanya ile fitrelerin en azından birinin gönderilmesiyle Afrika'dakilere 'bir lokma ekmek ve bir yudum su' ikram edilmiş olunacak Dün itibariyle başlayan kampanya ile hayırseverler, bütün operatörlerden 'AFRİKA' yazıp 5601'e gönderebilecek SMS'ler 5 TL karşılığında olacak Din İşleri Yüksek Kurulu'nun belirlediği fitre miktarı asgari 75 lira olurken, SMS ile fitre vermek isteyenlerin 5601'e 2 SMS göndermeleri gerekecek Gelebilecek olan yardımları en kısa sürede beklediklerini söyleyen Somali halkı 11 ayın sultanı Ramazan'ı oruçlu geçirmek istiyor Kimse Yok Mu Derneği'nin hazırladığı yardım kampanyasında kumanya bedeli 60 TL, (35 Dolar, ya da 25 Euro) olarak belirlendiDernek yetkilileri cep telefonundan yardımda bulunmak isteyen yardımseverlerin operatör ayırt etmeksizin SMS yoluyla "ACLIK" yazıp 5777'ye mesaj göndererek 5 TL'lik yardımda bulunabileceklerini hatırlattı

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun duyarlı bir konu....Keşke elimizden geleni daha çok yapabilsek....
insanın yüreği dayanmıyor,,,,bizler bolluk içinde o yavrucaklar sefillik içinde.....ALLAHIM yardımcıları olsun....

Üst Alt