Stres ve öfkeden uzak durun

ceylannur

Yeni Üyemiz
Stres ve öfkeden uzak durun

66771.jpg


Psikolog Özden Şenkoyuncu, stres ve öfkenin birçok hastalığı tetiklediğine dikkati çekti.

Osmangazi Kent Konseyi ve Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KADER) tarafından Ördekli Kültür Merkezi'nde "Öfke kontrolü ve stresle başedebilmenin yolları" konulu konferans düzenlendi. Konferansa Osmangazi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Meryem Civelek, KADER Başkanı Dilek Üzümcüler, kent konseyi ve KADER üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Psikolog Özden Şenkoyuncu, öfke durumunda vücut tepkileri, stresin sağlığa etkisi, öfke kontrolü, stres ve stresle başa çıkma yolları hakkında bildi verdi.

Şenkoyuncu, stres ve öfkenin birçok hastalığı tetiklediğine dikkati çekerek, "Herkesin stres ve öfkeyi ciddiye alması lazım. Öfke, birçok hastalığı tetikliyor ya da ilerlemesine sebep oluyor. Özellikle baş ağrıları, mide rahatsızlıkları, solunum ve cilt problemleri, artirit, sinir sistemi rahatsızlıkları, dolaşım sıkıntısı, mevcut rahatsızlıkların kötüleşmesi, duygusal rahatsızlıklar ve intihar gibi büyük problemlere sebebiyet verebiliyor" dedi.

"EMPATİ ÇOK ÖNEMLİ"


Öfke ve stresle başa çıkmanın yolunun empati kurabilmekten geçtiğini belirten Özden Şenkoyuncu, bilhassa engelli ailelerini bu konuda daha dikkatli olmaya çağırdı. Empati kurmanın kişisel iletişim açısından da büyük önem taşıdığını belirten Şenkoyuncu, konferansa katılanlara, stres ve öfkeyle başa çıkma tekniklerini uygulamalı olarak gösterdi.

Stres ve öfkenin günümüzün en büyük hastalıklarından biri olduğunu belirten Osmangazi Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Vural, bu eğitimlerin farklı kesimlere yönelik de devam edeceğini açıkladı.

Yeni Şafak
 
Üst Alt