Sultan_Farukî banlanmıştır........

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mahzungarip

Yönetici
ihsan hocam....bizlerin demek istediği ayıpları açıklamanı istemek değil....söylediklerine bakarak hareket ediyorum ama aklıma takılan bazı sorular oluyor.....bir insanı bu sebeplere iten gerekçeler....

bizler kardeşiz...ağır kelimelerden kaçınalım....amaç suçlamak değil , istişare.....olaya bu şekilde bakarsak daha candan bir sohpet olur değil mi....
haklısın ünal abim ama tam olarak istiyorsanız anlatayım da kanıtta olmuş olsun ve onuda rencide etmiş olayım ve kendisinede sorarsınız doğrumu diye oda çok yıpranır üzülür tıpkı benim gibi...başkasından hakkımda duyduğu şeye inanıp laf taşıması dostlarıma beni kırması gibi.ne diyorsunuz anlatayım mı...

mahzungarip

Yönetici
şunuda hatırlatayım evvele HASAN CAN kardeş sen oku burayı...hiç kimse kimsenin hakkında veya iki kişi ve ya üç kişi veyahutta beş kişi arasında olanı aleme yayıp şerefsizce laf taşıyıp kimsenin bilip bilmeden ve sormadan etmeden hakkımda yorum yapıp beni arkadaşlarıma kötülemesini hazmedemem kabullenip kolay kolay yutulur bir cinsten lokma sayamam.kanıt kanıt diye ötüp duruyorsunuz işte bende aynını farukiye söyledim faruki benim hakkımda yorum yapıp kötülüyorsun beni ve yalandır hata ediyorsun kanıtın ne dedim tın yok..kalın kafalı insanlara bişey anlatmakta zor doğrusu.
kanıt faruki
erkese açıkalsın söylediklerini
ağızdan çıkan lafın resmimi olur bu nasıl kanıt isteme şekli
madem öyle gidin ona sorun ne halt ettiğini.durduk yeremi banladım
çağırın buraya gelsin erkek gibi konuşalım. madem öyle kaçacağına gelsin
işte hodri meydan
varsa cesareti gelir
Allah için haklıysa korkmadan gelir gelmezsede herşey zaten belli olur..

MURATS44

Özel Üye
Esselamun aleyküm......

Aslında bu konuya burda girmek istemedim ama bazen böyle tatsızlıklar oluyor işte.Önemli olan konuyu fazla uzatmamak.. Konu uzadıkça konu başka yerlere taşınıyor.. Bence herkes hatasını biliyor. Herkes hatalı olduğu yerde kalsın.. Bizler yetişkin ve aklı başında insanlarız.Dikkat ederseniz konu , bir tartışma ortamından ...bir hesap sorma ve kullanılmaması gereken ifadelerin kullanıldığı bir nıoktaya doğru gidiyor.. Din kardeşleriyiz.
Ama hoca hariç konuya dahil olan gerçek şahıstan örendiğim kadarıyla faruki kardeşim kendisine verilen sırrı saklayamamış ve bunu olmamamsı gerekn biçimde yaymıştır. Belki hata belki bir anlık bir boşta bulunma diyelim.. faruki kardeşimin büyük hatasına karşılık ihsan hoca böyle yapmış .Belki hiç olmaması gereken , belki de buraya taşınmaması gereken bir konu ve olay.. Olaya tek taraflı , dost destekleme değilde daha geniş açıdan bakalım inşallah..Lütfen bu son mesaj olsun artık..ALLAH RIZASI İÇİN. Ne gerek var bunlara.Hiç mi üye banlanmadı hayatta .Hiçmi bunlar yaşanmadı..bundan daha ağır olaylar var.. lütfen arkadaşlar kapayalım bu meseleyi..daha çok insan üzülecek.. Madem bir sonuca varmak istiyoruz ..... konuya dahil olan arkadaşları çağıralım.. hep beraber bir muhabbet ortamı içinde konuşalım.. Kırmadan , üzmeden , üzülmeden........................ :gül:gül:gül:gül

ünal maltaş

özel üye
ihsan hocam bu sözler yakışık sözler değil...bizler bir büyükleri olarak sözlerimize dikkat etmeliyiz.Faruki 15 ,Hasan 20 yaşında genç delikanlılar...Ama sen 28 yaşında bir büyüklerisin..... bizleri vezir edende,rezil edende sözlerimizdir.Bu konuda birçok hadisler vardır.Açıklama gereği duymuyorsan bunu bir kere söyledin bu kafidir,her yazılana cevap vermek zorunda değilsin.Amaç tenkit etmek değil,sadece kısa bir cevap....bunu senden isteyene pm olarakta atabilirdin,yüzeysel olarak...

mahzungarip

Yönetici
ihsan hocam bu sözler yakışık sözler değil...bizler bir büyükleri olarak sözlerimize dikkat etmeliyiz.Faruki 15 ,Hasan 20 yaşında genç delikanlılar...Ama sen 28 yaşında bir büyüklerisin..... bizleri vezir edende,rezil edende sözlerimizdir.Bu konuda birçok hadisler vardır.Açıklama gereği duymuyorsan bunu bir kere söyledin bu kafidir,her yazılana cevap vermek zorunda değilsin.Amaç tenkit etmek değil,sadece kısa bir cevap....bunu senden isteyene pm olarakta atabilirdin,yüzeysel olarak...
Haklısın ama ben özeldende yazıştım farukiyle hemde günlerce ama aklı kesmeyen çocuğa bişey anlatmak gerçekten zor.hele hele aklı ermeyen işe karışıp kaş yapayım derken göz çıkarması hiçte hoş bir durum değildir...Hasan kardeşim bana hesap sorarcasına buraya cevap yazacağına msn den yazıp işin aslını soraydı...herkes önyargıyla yaklaşıp sonuca ermeye çalışıyor malesef.haticeye değil neticeye bakmalı.neticede sitenin isimin karalanması ve o siteye gitmeyen gibi sözlerin sarfedilmesi söz konusu...

Sual: Gıybet nedir?
CEVAP
Belli bir mümin veya zimmi kâfirin aybını, onu kötülemek için arkasından söylemek, gıybet olur. Gıybet, haramdır. Dinleyen, o kimseyi tanımıyorsa, gıybet olmaz.

Gıybet olunan kimse, bedeninde, nesebinde, ahlakında, işinde, sözünde, dininde, dünyasında, hatta elbisesinde, evinde, hayvanında bulunan bir kusur, arkasından söylendiği zaman, bunu işitince üzülürse, gıybet olur. Duyunca üzüleceği bir sözü yüzüne karşı da söylemek günahtır.

Kapalı söylemek, işaret ile, hareket ile bildirmek, yazı ile bildirmek de, hep söylemek gibi gıybettir.

Bir müslümanın günahı ve kusuru söylendiğinde, hafızların, din adamlarının, (Elhamdülillah, biz böyle değiliz) demeleri, gıybetin en kötüsü olur. Birisinden bahsedilirken, (Elhamdülillah, Allah bizi hayasız yapmadı) gibi, onu kötülemek, çok çirkin gıybet olur. (Falanca kimse çok iyidir, ibadette şu kusuru olmasa, daha iyi olurdu) demek de gıybet olur.
Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Birbirinizi gıybet etmeyiniz.) [Hucurat 12]

Gıybet, adam çekiştirmek demektir. Birisini gıybet etmenin, ölmüş insanın etini yemek gibi olduğu bildirildi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Miraca çıkarıldığımda, bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalayan kimseler gördüm. "Bunlar kim" dedim. Cebrail aleyhisselam, "Gıybet ederek insanların etini yiyen, şahsiyetlerini zedeleyen kimselerdir" dedi.) [Ebu Davud]

(Kıyamette bir kimse, sevap defterinde, yapmadığı ibadetleri görür. "Bunlar seni gıybet edenlerin sevaplarıdır" denir.) [Harâiti]

(Bir cemaat içinde bulunurken, bir kimse hakkında gıybet edildiğini görürsen, o kimse için yardımcı ol. Ve cemaatı da ondan men etmeye çalış veya oradan kalk git.) [İ.Ebiddünya]

(Din kardeşinin yüzüne söylemekten hoşlanmayacağın şey gıybettir.) [İbni Asakir]

(Bir kimsenin yanında din kardeşi gıybet edilir de, yardıma muktedirken ona yardım etmezse, Allahü teâlâ o kimseyi dünya ve ahirette rezil eder.) [İbni Ebiddünya]

(Bir kimsenin malı az, çoluk çocuğu çok, namazı güzel olursa ve müslümanları gıybet etmezse, kıyamette onunla yan yana oluruz.) [Hatib]
(Falancanın boyu kısadır) diyen birisine, Peygamber efendimiz, (Bu sözün denize atılsa, denizi kokutur) buyurdu. (Tirmizi)

Gıybet, insanın sevaplarının azalmasına, başkasının günahlarının kendine verilmesine sebep olur. Bunları her zaman düşünmek, gıybet etmeye mani olur. (İslam Ahlakı)

KONU kitlenmiştir.....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt