Zihinsel engelli ve otizmli aileler yalnız değil

ceylannur

Yeni Üyemiz
Zihinsel engelli ve otizmli aileler yalnız değil
Türkiye'de ilk defa zihinsel engelli ve otizmli bireylerin eğitiminde kullanılmak üzere Vanilya Yayıncılık tarafından hazırlanan kitaplar ile materyallerin nasıl kullanılacağının anlatıldığı seminerler kamu bilinçlendirmesi çalışmalarına dönüştü.

Zihinsel engelli ve otizmli bireylere sahip ailelerin yaşadıkları psikolojik sıkıntıları en aza indirmek, kendileriyle aynı sorunları yaşayan başka ailelerin de olduğunu anlatmak için eğitim seminerleri düzenleniyor.

Ülkemizde ilk defa zihinsel engelli ve otizmli bireylerin eğitim ihtiyacını karşılamaya yönelik kitap ile materyaller üreten Vanilya Yayıncılık'ın kurucusu Dr.İhsan Hanson, alanda eksikliği hissedilen bilgilendirici seminerlerle ilgili şunları anlattı;

"Zihinsel engelli bireye sahip olmaktan dolayı ailelerde bir takım psikolojik sıkıntılar yaşanıyor. Bu sorunu yaşayan tek aile olmadıklarının mesajını vermek için eğitim seminerleri düzenliyoruz. Bu sayede ailelere destek sağlamak, yaşanan psikolojik sıkıntıları en aza indirmek, aynı zamanda bu gerçeği kabullenmelerinin yanı sıra başka ailelerin de aynı duyguyu yaşadıklarını bilmelerini sağlamış oluyoruz. Ne yazık ki, engelli birey ailesi kendisini tek sanıyor. Paylaşım ortamlarına girdiğinde kendisi gibi pek çok ailenin olduğunu görüyor."

AİLELER KENDİNİ KAPATIYOR

Vanilya Okul Öncesi Yayıncılık tarafından hazırlanan özel eğitim setleri ile kitaplarının kullanımı için bayi ve aile eğitim seminerleri de düzenleyen Dr. İhsan Hanson, alanla ilgili gözlemlerini şu şekilde anlattı;

"Ailelerin pek çoğu bu çocuklarla, nasıl diyalog kuracaklarını bilemiyorlar. Bu yüzden sıkıntıda oldukları için dış çevreye kendilerini kapatıyorlar. Bu şekilde hem kendini hem de çocuğunu sosyal ortamdan saklıyor. Bir çeşit savunma mekanizması.

Zihinsel engelli ve otizmli bireylerin büyük bir çoğunluğunda davranış problemleri görülmektedir. Ailelerin çocuklarıyla davranışları kontrol etme becerisinin kazandırılması gerekiyor. Çünkü davranış problemleri, engelli bireyin kaderi değildir. Eğer aileler ve eğitimciler davranış değiştirme yöntemlerini öğrenirlerse; çocuklarında uyguladıklarında sorunlarını çözebilirler. Çocuklarının sosyal ortamlara da kabulünü sağlayabilirler."

SEMİNERLER GELİŞMEYİ SAĞLIYOR

Özel Eğitim tıp, psikoloji ve eğitim alanıyla iç içe gelişen bir bilim dalı.

Bu yüzden Özel Eğitim'in her geçen gün kendini yenileyen bir alan olduğunun altını çizen Dr.Hanson, "Bu eğitim seminerleri ile yenilikler ve gelişmeler uygulamalı olarak anlatılıyor.

Örneğin: Otizmli bireylerde yaygın olarak kullanılan alternatif iletişim sistemi, materyalinin uygulaması bilinmiyorsa bir anlam ifade etmemektedir. Bu sebeple materyal kullanımına yönelik bilgiye hem aile hem de eğitimci sahip olmalıdır. Aynı şekilde Pengumini kavram öğretim materyallerinde de ölçüt bağımlı testlere bağlı olarak sunum ortamları oluşturuluyor. Burada da çocuğun tepkilerinin nasıl ödüllendirilerek, geliştirileceğine yönelik bilgiler veriliyor" diye konuştu.

KAMU BİLİNÇLENDİRİLMESİ ÖNEMLİ

Özel Eğitim'in kamu bilinçlendirilmesiyle birlikte daha ileri seviyeye ulaşacağını hatırlatan Dr.Hanson, tecrübeli özel eğitim öğretmeni Özgü Ertul tarafından hazırlanan bu alana yönelik eğitim setleri ile kitaplarının kullanımını anlatmak için bir yıldır Anadolu'da bayilerinin yanı sıra aile ve eğitimcilere yönelikde seminerler düzenliyor. Dr. Hanson, bu seminerlerde kamu bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekiyor.

kaynak

Üst Alt