PORTAL

İmtihan...

Ellerim bağlı dilim lal, Sende çileli yerde kal, Zalimi mazluma sal, Seyret vahşeti zalimden.

Kerbelâ Olayı (10 Ekim 680)

Kerbelâ Olayı veya Kerbelâ Savaşı ya da Kerbelâ katliamı, 10 Ekim 680'de, bugünkü Irak sınırları içindeki Kerbelâ şehrinde, Muhammed'in torunu Hüseyin bin Ali'ye bağlı küçük bir birlik ile Emevi...

Ye'cüc Ve Me'cüc

Tarihte yaşamış çapulcu iki kavim olup, her zamanda emsallerine rastlanabilir. Özellikle ahir zamanda bunların yeniden ortalığı kasıp kavuracağı, yeryüzünü fesada vereceği anlaşılmaktadır.

Saçlarını Siyaha Boyayanlar, Cennet Kokusu Alamazlar Mı?

Ramuz el-Ehadis'te geçen "Ahir zamanda bir kavim olacak ki, güvercin kursağı gibi (tüylerini) siyaha boyayacaklar. İşte bu kimseler Cennet kokusu koklayamazlar." hadisinde neye dikkat çekilmiştir?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Akdeniz kültüründe yaygın olarak kullanılan defne yaprağı, sağlıktan kozmetik sektörüne kadar pek çok alanda faydaları bulunmaktadır.

Alâeddin Tepesi (Konya)

Türkiye'nin Konya ilinin merkezine bağlı Selçuklu ilçesinde yer alan tepe. 450 x 350 metre boyunda olup, 20 metre yüksekliğinde olan tepe, höyük olarak adlandırılan protohistorik yerleşim...

Milli İstihbarat Teşkilatı (Mit)

İstihbarat, günün şartlarına uygun olarak geliştirilen çok yönlü bir konudur. Muhtelif kitap ve lûgatlerde, istihbarat, "akıl, zekâ, anlayış, malûmat, haber, bilgi, vukuf, işitilen haberler...

Abutiu ( Abuwtiyuw ) Kayıtlı En Eski Evcil Hayvan

Abutiu, Antik Mısır döneminde yaşamış bir köpek olup, tarihte belgelenmiş ismi bilinen en eski evcil hayvanlardan biridir. Altıncı Hanedan'da (MÖ 2345-2181) yaşamış bir kraliyet bekçi köpeğidir.

Türkiye'nin İha Ve Siha Ordusu

Türkiye geliştirdiği yerli ve milli İHA/SİHA'larla tüm dünyanın dikkatini çekerken yeni modellerin geliştirmeleri de tüm hızıyla sürüyor. İşte son olarak Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)...

Tripoliçe Katliamı (23 Eylül 1821)

Yunan Bağımsızlık Savaşı'ndaki Tripoliçe kuşatması esnasında 23 Eylül 1821 günü şehrin düşmesi ile Müslümanların (Türk) ve Yahudilerin katledilme olaylarıdır.

Navarin Katliamı (19 Ağustos 1821)

Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanması sırasında yaşanan katliam dizisinin bir parçası olan bir katliamdı. Katliam 19 Ağustos 1821 günü Mora Yarımadası'ndaki Navarin şehrinde gerçekleşti.

Müslüman Ve Türk'lere Yapılan Katliam Ve Soykırımlar

Müslüman-Türk katliamları, Türk Katliamları ya da Türk Kırımı, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma döneminde Müslüman olmayan etnik gruplar tarafından başta Türkler olmak üzere Müslüman tebaaya...

Halkın Direncini Pahalılık Ve Açlıkla Kıracaklar

Fahiş fiyatlar ve gıda enflasyonuyla ilgili yazı kaleme alan Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, ABD'nin Venezuela'da yaptığını Türkiye'de uygulamaya başladığını belirtti.

Bayraktar Mius (Yerli İnsansız Savaş Jeti)

Muharip İnsansız Uçak Sistemi ya da Bayraktar MİUS, Türk insansız hava aracı üreticisi Baykar Savunma tarafından tasarım ve geliştirme çalışmaları devam eden, turbofan motorlu insansız savaş uçağıdır.

Yüksek Kiralar Için Yapılan Düzenleme Ve Kiracıların Hakları

Tüm Türkiye'de konut fiyatlarının artış göstermesinin ardından ev sahiplerinin ya evden çık ya da kirayı arttır talebi kiracıları mağdur ediyor.

Açlık Grevi Nedir? Türkiye Ve Dünyada Açlık Grevleri

Katılımcılarının politik protesto davranışları olarak ya da diğerlerinde suçluluk duygusu yaratmak için genellikle bir yasanın değişmesi gibi belirli özel amaçlarda başarılı olmak için...

Bir Adın Kalmalı - İbrahim Sadri

Bir Adın Kalmalı - İbrahim Sadri

Bağdat Kuşatması (1258)

Bağdat Kuşatması, Büyük Moğol Han'ı Mengü Han'ın emriyle Hülagû Han'ın komutası altında birleşen Moğol ordularının, Abbâsî Halifeliğinin başkenti Bağdat'ı almak için yaptıkları başarılı kuşatmadır.

Savaş Suçu Nedir?

Savaş suçu, askerî veya sivil, kişi veya kişilerin, savaş kanunları ihlâli için uluslararası ceza hukuku çerçevesinde cezalandırılabileceği suçtur.

Allah Kendisini Kur’An’Da Nasıl Tarif Etmektedir?

Cenab-ı Hak ezelîdir, ebedîdir, evvel ve ahirdir. Hiçbir cihetle ne zatında, ne sıfatında, ne işlerinde benzeri, dengi, şebihi, misli, misali, yoktur. Sıfatları zatındandır. Her şeyi O...

Allah’I Neden, Nasıl Ve Niçin Tenzih Ederiz?

Tenzih; Allah’ın bütün kusurlardan, eksikliklerden uzak bulunduğuna inanmak ve bunu dille söylemektir. Bunun da en maruf şekli “Sübhanallah” demek ve buna kalben de tam anlamıyla iman etmektir.
Üst Alt