Kaybolan Değer Meke

harekat

Özel Üye
Kaybolan Değer Meke

2135114282_a4382c3d41_o.jpg

5 milyon yıl önce oluşan doğa harikası göl yok olmak üzere. Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan ve dünyanın "Nazar boncuğu" olarak bilinen Meke Gölü, kuraklık yüzünden bataklığa döndü. Yaklaşık 5 milyon yıl önce volkanik patlama sonucu oluşan ve taban suyuyla beslenen Meke Gölü, yakın zamana kadar hem yerli ve yabancı turistler hem de klip, sinema ve reklâm filmi çekenler için cazibe merkeziydi. Birkaç yıl öncesine kadar 100'ün üzerinde kuş türüne de ev sahipliği yapan göl, suyunun azalması nedeniyle eski güzelliğini kaybederken, birçok kuş türü artik bölgeye gelmez oldu. Daha önce 12 metre derinliğe ulaşan Meke Gölü, artık sadece çamurdan ibaret. Gölün bu duruma gelmesinin en büyük nedeni yağış azlığı ve yeraltı sularının bilinçsiz kullanımı.

Konya Ovası’nın durumu, yeraltı suları derken oda kuraklıktan nasibini aldı. Meke Gölü kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulamanın kurbanı oldu. Akgöl, Hotamış ve Sultanhanı sazlıklarının tarımsal sulama yüzünden kuruması nedeniyle doğa harikası gölün son bir kaç yılda tükendiği ve "Bilinçsizlik" 5 milyon yıllık mirası tüketti. Bundan sonra da nasıl düzelir bilinmez.

2134370965_50dcd00551_o.jpg

2134353449_7ab2778b48_o.jpg

2135133018_78f3c9c94d_o.jpg

2134352983_1816fb4043_o.jpg

2134365709_a0406313a3_b.jpg

2134364457_920782f267_b.jpg

Çok değil birkaç yıl öncesine kadar gölün üzerinde Flamingolar uçardı.
Doğa harikası böyle oluşumlar açısından çok değerli bir tabiat varlığı. Meke, insanoğlunun da katkısı ile yok olmasına dikkat çekmek istedim. Fotoğraflarda kalan bir güzellik olarak hatırlanacak gibi gözüküyor. Değerini bilip ziyaretçi ve tanıtım için bir şeyler yapılamadı ve bugüne kadar kulaktan kulağa ve marifetli fotoğrafçıların objektifi ile tanındı. Artık ona karşı vazifemizi yapmanın vaktidir. O artık kendi kendini kurtarabilecek bir üne de sahip. Yeter ki dikkat çekebilsin, unutulmasın.

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Doğa harikası çok güzel yer bundan sonrası nasıl eski haline gelir? Ancak görev kime düşer bilinmez ama bu gibi yerlere önem vermek lazım..Sağol arakadaşım güzel konu..

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Evet güzel bir gölmüş en azından hayvanlara susuzluklarını giderecek onları sıcak havalarda serinletecek güzel bir gölmüş,,,, tarihe karışmış çok yazık....

Üst Alt