Suriye Dizilerinden İslam Karşıtlığı

harekat

Özel Üye
Suriye’de cinsellikle ilgili tabuları yıkan, din adamlarının otoritesiyle dalga geçen ve kadına şiddeti işleyen Ma Malakat Aymanukum adlı dizi tartışma kopardı. Adını Kuran’da cariyelerin kast edildiği ‘Elinizin altındakiler’ ifadesinden alan dizide kadınları hor gören erkek egemen toplumun değerleri sorgulanıyor. Tam da Ramazan Ayında devlet kanalında gösterime girmesiyle hızla hayran kitlesi oluşturan dizi, muhafazakarları çileden çıkartıyor.
Suriye-İrtica-Dizisi.jpg

Oyuncu Mustafa al-Khani Kötü Din Adamı Rolünde
Ana karakterlerden Leyla iffet ile ahlaksızlık arasında kalmış biri. Kadına şiddete karşı çıkar görünen dindar erkek kardeşinden dayak yiyor. Kullanılmayan bir binada sevgilisiyle karşılaşıyor ve örtüsünü kaldırıp siyah saçlarını gösteriyor. Zinadan kırbaçlanıyor. Sonunda öldürülüyor ve cesedi sakatlanmış halde bulunuyor. Aliye ise ailesine yardım için eşi Haram’ın Yüksek yerlerdeki erkeklerle ilişki kur telkinleriyle bedenini satıyor.
Kötü-Yola-Düşen-Kadın-Rölü.jpg

İffetsiz Kadın Leyla
Kadınlar-ve-Çocuklar-İrtica-Dizisini-İzlerken.jpg

Suriye’li Kadınlar ve Çocuklar İrtica Dizisini İzlerken
Suriye için bir ilk
İzleyicilerden dermatolog Ruba “Bu tür sahnedeler Suriye televizyonunda nadiren görülür”, öğretmen Nacibe “Birkaç bölüm boyunca bunun gerçekten Suriye programı olup olmadığını kendi kendime sordum”, teknisyen Mutassem “Dizi İslam’a zarar veriyor” görüşünde. Şeyh Said Ramazan El Buti gibi tanınmış din adamları diziyi boykot çağrısı yapıyor. Yönetmen Necad Anzur ise, Kuran’la alay ettiği eleştirisini reddedip amacın topluma egemen olan para ve ikiyüzlülüğü göstermek olduğunu söylüyor: “Tabularla uğraşıyoruz. Derdimiz giysiler değil davranışlar. Benim rolüm ılımlılar için bir forum sunmak.”
(afp, 06-09-2010)

Suriye Halkı da Türk Halkı Gibi Aşkı Memnu Dizileriyle Uyuyor

Üst Alt