Çocuğunun başarısı için baba 1 saatini vermeli

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
baba-cocuk.jpg
Psikolojik Danışman Dr. Fatih Kalkınç, çocukların başarısı için babaların günde en az 1 saatlerini çocuklarına ayırması gerektiğini söyledi.Kars Ay Işığı Eğitimciler Derneği (AED) tarafından düzenlenen 'Okul Evde Başlar' konulu seminere konuşmacı olarak katılan Kalkınç, her babanın akşam mesai bitiminden sonra yarım saat dinlenerek eve varmasını ve en az 1 saatini çocuklarıyla ilgilenerek geçirmeye vermesi gerektiğine dikkat çekti. Kalkınç, "Akşam eve varın, telefon, televizyon ve bilgisayarınızı bir saat kapatın, çocuklarınızla ilgilenin. Onlarla mutlaka göz teması ile iletişim kurun. Çocuklarınıza zaman ayırın. Onlarla oyun oynayın, birlikte yuvarlanın." dedi.Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen ve İl Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Alkış, AED Yönetim Kurlu Başkanı Halis Yiğit ile ailelerin katıldığı seminerde Kalkınç çocuğun eğitiminde anne ve babanın rolü, teknolojinin bilinçli kullanılması ve eşler arası ilişkileri anlattı. Ailede çocuk eğitiminin nasıl olması gerektiğini örneklerle açıklayan Kalkınç, babaların günün 24 saatinden en az 1 saatini çocuklara ayırmalarını istedi. "Her gün televizyon, telefon ve bilgisayarınızı bir saat kapatın, çocuklarınızla ilgilenin." diyen Kalkınç, şu tavsiyelerde bulundu: "Çocuklarla psikolojik iletişim kurun. Çocuklarınıza zaman ayırın. Onlarla göz temasıyla iletişim kurun. Çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamayın ve aşağılamayın. Çocuklarınızın güzel özelliklerini övün. Anne babalar, lütfen güzellikleri görmeye çalışın. İnsanlar sevgi ve ilgiden hoşlanır. Çocuklarınızı her dönemde sevin. Aile sağlıklı ve mutlu ise çocuklar da mutludur. Çocuklarının sağlıklı mutlu ve başarılı olmasını isteyen anne ve babalar, eşlerinizi daha çok sevin; bu, çocuğa olumlu yansıyacaktır." Çocukların okul hayatında daha başarılı olmaları için cep telefonundan uzak durmaları gerektiğine dikkat çeken Dr. Kalkınç, anne ve babaların çocuklarına mutlaka kitap okuma alışkanlığı kazandırmaları gerektiğine vurgu yaptı. Eşler arasında öncelikle dinleme probleminin çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Uzman Psikolojik Danışman Dr. Fatih Kalkınç, "Eşler, öncelikle birbirlerine saygı duymalı. Mutlaka empati yapmalıyız. Olaylara karşımızdakinin gözüyle bakmalıyız. Empati özelliği geliştiği oranda aile içi iletişimde en üst seviyeye çıkar. Eşler, küsmeden problemlerin çözüm yolunu aramalı. Mümkünse yatağa girene kadar küslük bitmeli, çünkü eşlerden birinin sabaha çıkmaya garantisi yoktur." diye konuştu.Öte yandan konferansta Kalkınç, tarafından gülen ve somurtan adam karşısına çıkarılıp güç testine tabi tutulan kişilerin durum karşısında etkileşimleri tebessüme neden oldu. Program sonunda Kalkınç'a İl Milli Eğitim Müdürü Alkış çiçek takdim etti.(CİHAN)

Devami...

Üst Alt