İki Kayserili'nin Konuşması

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
OTOBUS DURAĞINDA İKİ KADIN

-Vooooo… Fadimânım nirden çıktın gıı. Gözümorunuyon sandım, ipiyden belli gorünmüyon da…

-Norüyüm anam, meşakkatten gozümüzü açamaz olduk, oğlan uşak derdi bir yandan, hastalık bir yandan, ölüp ölüp, diriliyok.

-He gıı, ben diyeceedim de itiyat ittim. Onii betin benzin uğraya dönmüş, sanki meftâ yüzü vurunmussun.

-Valla hiç dadım yok, şu sıcakta bile üstüme elentiler geliyo.

-Hayrola niyin var gıı, nireni beğenmiyon

-Bilmem gadasını aldığım, bazı göğsümün altına bir ağrı giriyo ALLAH canımı alıyo.

-Booo! Gorüyonnu gııı, yil nii giriyo olmasın, peki ne şekil ağrıyo.

-Aman fitnatanım sen de bi âlemsin,ağrının ne şekili mi olur? dölecik ağrıyo.

-Peki ağrı girinci nası oluyon?

-O zaman gozümün uğru karakıyo, yüreem garışıyo, başım fenikiyo..

-Vooo Fadimanım gusura kalma da sen de iymal mısın nii? Böyle hastalıklar iyi dimez adama, allıyitmiye vık diyi giden, en iyisi sen bi doktura gorün.

-Kolesi olduğum iyi diyon da dokdullar sanki çok mu iyi biliyo, en anılmış dokturlara goründüm gine bilemedi. Boyuna soru soruyo, "borüme şiş sokuluyo gibi oluyo" diyom doktor pel pel bakıyo, ben "can evim sızlıyo " diyom ööle gulüyo, "yaannımın koşesi ağrıyo" diyom senin yaannın koşelimi diye beniminen eğleniyo, duyuyonmu gardaşım. Öğle kotü devire kaldık ki allıytmiye ne yisek tokanıyo. Sufra da önüme ne konsa uşaklar önümden gapışıyo.. Niymiş "çok yirsem tokanırımış"

-İyide ağzını sevdiğim, bu yaştan sona az yimek lâzım yoosa tokanabilir.

-Ne tokanacak anam masuz idiyollar, niymiş, ben de gizli şeker varımış da ekmek bile tokhanırımış, yalana bak yalana.Hadi o niyse, bacceden taze büber yolup getiriyok onda da şeker var diyo elimden gapıyollar, sanki bebe gandırıyollar acı biber dede mi şeker olurumuş.

-He gıı bizimkiler de duzda bile şeker var diyollar, ne gunnere galdık ALLAH sonumuzu hayır getire.

-Anam bunun hayırı şeri mi olur? Doğrudan doğruya yimemiz istenmiyo, yağlı yime, datlı yime, et yime, ekmek yime, ya ne yiyeceek, gavulluklarından herşiyi gısıyollar, bu gader de gısnıklık olmazcki anam, haksızmıyım.

-Peki bu işe doktullar ne diyo?

-Onların da ciğerine ingiler insin. Oğretlemiş gibi bebelerinen ağız billiği yapıyollar,

-Gardaşım iyi diyon da belki de çocuklar haklı, bu yaştan sonra az yimek lâzım yoğsa gâlp, tansiyon, damar tıkanıklığı, adamı alır sokar alimALLAH, gendimize mukaat olmazsak elayağa galır perişan oluruk. Bence sen de gendine mukaat ol, düşersen kimse yüzüne bakmaz.

-Aman ALLAH elaya gomasın da canımı alsın daha iyi.

-Amin anam Amin eskilerin dediği gibi iki gün yatak üçüncü gün toprak. Sen ona bak… ALLAH imandan ayırmıya.

_Ciğer gardaşım görülmedik söylüyon da yiyecekleri benim uğrumdan gapmaları yiğin ağırıma gidiyo…Halbu ki biz onlara yimedik yidirdik, giymedik giydirdik şinci onların şu ittiklerine bak.O kadar emeklerden sonra adımız bişi bilmeze çıkıyo, sanki bebelere her şiyi biz belletmedik gibi bizi hiç masimiyollar, sanki gonuşmasını biz öğretmedik gibi ağzımızı mezeliyollar. Bide en çok ağrıma giden şu saçını süpürge yaptığın herifin bebelerinen bir olup gelinin, gızın yanında beni cinnetmeleri. .

Torunların ağzına yil viriyo, beni manı manı oynadıyollar. Bazen ALLAH canımı alsa da kurtussam diyom.

-Aman Fadimanım ağzından yil alsın o nası sözümüş.? Ölüyüm mülüyüm dime vALLAHa gırkın bile çıkmadan herifin evlenir gakar haberin olsun…

-Biliyom anam biliyom bizim adama galsa şimdiden bişi bulacakya torunlardan iytiyat idiyo..

Bu gadar sevginin, saygının, emeğin, fedakarlıkları n garşılığı bumu olmalı sence Fadimanım?.

-Çok doğru söylüyosun Fitnat hanım. Uğrun da ömrümüzü virdiklerimizin bizlere daha saygılı olmaları gerekmez mi? Halbu ki biz onları ne haalinen bu yaşlara getirdik, onlara gösterdiğimiz şefkâti, merhâmeti ve ana sevgisini hiçbir sevgi de bulamazlar hele hele Anaların fedakârlığı tüm fedakârlıkların üstünde gelir, bunu galın gafaları almıyo.Ciğellerine fitil işlesin diyom,gine de gıyamıyom. Onların bebeleri de onlara itsin daha ne diyim…

-Sus anam aşam aşam betdaa itme…

- İyiya yürem gakıyo gı.

-Anam sen gine de velâhâvli di.

Abooooov bizim mâlenin arabası geliyo, gâri bana müsaade
amma çekilmen beklerik ha,hadi geline, gıza selam söle, uyuz olun gelin haaa….hiç gelmiyosunuz kele….

Eğsikli, canımız,ceramız çekiliyo yosa istemez miyik, hadiki gine arabı gaçıracan

-Amandiyim bu gaçıncı araba, bunu bari gaçırmıyım hadallaasmalladık….

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
MUrat gadan gurban hele bene doktur ne dedi haaahaaa

Kolesi olduğum iyi diyon da dokdullar sanki çok mu iyi biliyo, en anılmış dokturlara goründüm gine bilemedi. Boyuna soru soruyo, "borüme şiş sokuluyo gibi oluyo" diyom doktor pel pel bakıyo, ben "can evim sızlıyo " diyom ööle gulüyo, "yaannımın koşesi ağrıyo" diyom senin yaannın koşelimi diye beniminen eğleniyo, duyuyonmu gardaşım. Öğle kotü devire kaldık ki allıytmiye ne yisek tokanıyo. Sufra da önüme ne konsa uşaklar önümden gapışıyo.. Niymiş "çok yirsem tokanırımış"
İyide ağzını sevdiğim, bu yaştan sona az yimek lâzım yoosa tokanabilir.

ıssıcak ekmek yaptırıve içine pennir ekmanennnnnnnnnnnn yiyem sonra size gelcem haaahaaa

cenah41

Aktif Üyemiz
memleketimin gözünü seveyim.karadeniz ayrı konuşur ege si ayrı anadolusu ayrı.yinede bazen konuşmadan birbirimizi anlarız haaahaaahaaa

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
senin memleket nireeeeeeeeeeeeee hele süleeeeeeeeeeeeeeee senin şiveni de konuşak nolcak haaahaaa

kocaeli mi yoksaaaaaaaaaaacomicoc

Hasret ruzgari

Aktif Üyemiz
Hayrola niyin var gıı, nireni beğenmiyon

-Bilmem gadasını aldığım, bazı göğsümün altına bir ağrı giriyo ALLAH canımı alıyo.

-Booo! Gorüyonnu gııı, yil nii giriyo olmasın, peki ne şekil ağrıyo.haaahaaahaaa

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Hayrola niyin var gıı, nireni beğenmiyon

-Booo! Gorüyonnu gııı, yil nii giriyo olmasın, peki ne şekil ağrıyo.haaahaaahaaa

Taaaaaaaaaaaaaa şoram ağryoooooooooo kalbim ağrıyor gadasına yelmi girdi ne girdi ölüyümmmmmmmmmm haaa

HASAN CAN

Administrator
Yönetici
haaahaaa
süpeeeeeeeerrrr
gadasını aldıımın adminim ohmu bunun devamı haaa süper gonuşuyon heee

Üst Alt