İnsanlık ölmedi! Diyarbakır'da açılan huzurevi merkeze bırakılan yaşlı olmayınca..

TaHKaR

Aktif Üyemiz
insanlık ölmedi! Diyarbakır'da açılan huzurevi merkeze bırakılan yaşlı olmayınca kapatıldı

Diyarbakır'da geçen yıl hizmete giren huzurevi, barınacak yaşlı bulunmayınca, Zihinsel Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne dönüştürüldü.
Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zülfü Toman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl hizmete giren 80 kişilik Diyarbakır Huzurevinin, televizyon izleme salonları, 2 ve 3'şer kişilik özel odaları ile modern bir yapı olduğunu söyledi. Açıldığı ilk günlerde sadece 1 yaşlının bulunduğunu, daha sonra sayının 6'a kadar çıktığını kaydeden Toman, ancak kapasiteyi dolduramadıklarını bildirdi.
-YAŞLILARINI BIRAKMAK İSTEMİYORLAR-
Bölgedeki geleneklere göre kimsenin yaşlısını ya da yakınını huzurevine bırakmak istemediğini ifade eden Toman, şöyle dedi: ''Bölgede yaşlılarını huzurevine bırakan aileler bundan utanç duyuyor. Yaşlıların kurum bakımına verilmesi bölgede yadırganıyor. Aileler yaşlılarının huzurevinde kalmasını içlerine sindiremiyor.
Yaşlılarını huzurevine bırakan ailelere çevreden de baskı oluyor. Sanki yaşlılar sokağa terk edilmiş gibi davranıyorlar. Çok mağdur durumda değilse aileler yaşlılarını huzurevine bırakmıyor. Yeterli kapasiteye ulaşmadığımız için huzurevini Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine dönüştürdük.''
-MARDİN'DE DE KAPANDI-
Mardin Huzurevinin de mevcudun düşük olması nedeniyle kapandığını, burada barınan az sayıdaki yaşlının da diğer illerdeki huzurevlerine nakledildiğini belirten Toman, huzurevleri için gelen az sayıdaki başvuruyu da başka illere yönlendirdiklerini anlattı. Huzurevini bu yılın başında Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne dönüştürdüklerini belirten Toman, şöyle dedi:
''Genel müdürlüğümüz zihinsel engelliler konusunda çok hassas davranıyor. Merkezde, şu anda Türkiye'nin birçok ilinden gelen zihinsel engelli çocuk ve gençlerimiz var. Bunların çoğu sahipsiz, sokağa terk edilmiş ya da yakınları tarafından bakılamayacak durumda olanlar. Merkezde 0-12 yaş arası olmak üzere toplam 55 zihinsel engelli kalıyor. Merkezdeki çocuk kapasitemizi 2 ay içerisinde 80'e çıkaracağız.''

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Tebrik ettim Diyarbakır'ı, böyle olmalı heryerde.. Büyükler bizim en değerlimiz onların duası bizleri herdaim korur. Büyüklerini seven sayan toplum, herkesi sever. Gerçekten doğulularda böyle şeyler ayıp karşılanır, benim memleketim dede aynıdır... Huzur evi kimlere güzel geliyorsa, onlarda aynı o huzur evine düşecektir.. Hani derlerya bu gün bana, yarın sana... Çok güzel bir konu yeni gördüm teşekkür ederiz...

Üst Alt