Kronik hastalar grip aşısını ihmal etmemeli

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
asi.jpg
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Altınay, bağışıklık sistemi zayıf olan kalp, şeker, tansiyon, astım gibi kronik hastaların, grip dönemini risksiz atlamaları için geç kalmadan grip aşısı yaptırmaları gerektiğini söyledi.Sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte grip vakaları daha çok kendini göstermeye başlıyor. Gribin soğuk algınlığına göre daha ciddi bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, kış mevsimi öncesi grip aşısı olmayı tavsiye ediyor.Yapılan grip aşısının temel amacının komplikasyon geliştirme yönünden en yüksek risk grubunda olanları, kronik hastaları korumak olduğunu söyleyen uzmanlara göre bazı insanlarda grip, bronşit veya zatürre gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilir ve bu hastalıkların meydana gelmesi halinde hastanede tedavi gerekebilir. Ayrıca pek çok yaşlı insanın her kış gripten öldüğü de ifade ediliyor.Özellikle kronik hastaların grip aşısı yaptırmayı ihmal etmemeleri gerektiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Altınay, önemli tavsiyelerde bulundu. Dr. Altınay, zaten bağışıklık sistemi zayıf olan kalp, şeker, tansiyon, astım gibi kronik hastaların, grip dönemini risksiz atlamaları için geç kalmadan aşı yaptırmaları gerektiğini ifade etti.Dr. Altınay, "Gribi nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla da karıştırmamak lazım. Gribin belirtilerini bütün vücudun ağrıması, birden ateşin çıkması ve kuru öksürük diye sıralayabiliriz. Bu dönemde hastaların yatak istirahatıyla birlikte bol su, meyve ve sebzeyle beslenmelerini tavsiye ediyorum. Gripten korunmak için de hijyene dikkat etmek, elleri sık sık sabunla yıkamak gerekiyor." şeklinde konuştu.(CİHAN)

Devami...

Üst Alt