Kurban ibadeti

mahzungarip

Yönetici


إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ {1} فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ {2}
إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ {3}KURBAN İBADETİ


Muhterem Müslümanlar!

Kurban; bütün peygamberlerin insanlık âlimine tebliğ ettiği hak dinin ibadetleri arasında var olan bir ibadettir.Yüce Rabbimiz, bu gerçeği Hac suresinin 34. âyetinde şöyle bildirmektedir: “ Biz her topluma kurban kesmeyi meşru kıldık ta ki kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanları keserken Allah’ın adını ansınlar.”
Kurban ibadeti, yüce Rabbimiz Allah’a manen yaklaşmanın,verdiği sayısız nimetlere şükretmenin,emrine boyun eğmenin bir göstergesi,sevgisini ve rızasını kazanmanın bir yoludur.
Aziz Müslümanlar!
Kurban ibadeti, kurban bayramında yerine getirilen dini bir görevdir.Yüce Rabbimiz, Kevser suresinde “ Rabbin için namaz kıl ve kurban kes “ emriyle, sevgili Peygamberimiz, “ Kurban Bayramında mü’minin yaptığı ibadetlerin Allah’a en sevimli olanı, kurban kesmektir.” buyruğu ile, bu ibadeti tevsik etmiştir.
Kurban ibadeti; Müslümanlar arasında kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma bilincini canlı tutar, sevgi ve dostluğu pekiştirir, cimrilik ve bencillik hastalığını giderir, kişiye sahip olduğu nimeteleri Müslüman kardeşleri ile paylaşmayı öğretir, çok sevap kazanmasını böylece Allah katındaki manevi derecesinin artmasını sağlar.
Kurbana ibadeti, et ihtiyacını karşılamak için değil, Allah’ın rızasını karşılamak için yerine getirilmelidir. Çünkü Kur’an’ın bildirdiğine göre, Allah’a ulaşacak olan kurbanın etleri değil, bizim ihlâsımız, iyi niyet ve takvamızdır.(Hac,22/37)
On beş asırdır İslam ülkelerinin tamamında uygulana gelen kurban ibadeti, kurbanlık bir hayvanın, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak bizzat kişinin kendisinin kesmesi veya vekâleten başkasına kestirmesi ile yerine getirilir. Kurbanlık hayvanın bedelinin bir fakire veya bir derneği veya bir vakfa verilmesi ile bu ibadet yerine getirilmiş olmaz.
Aziz Müslümanlar!
Diğer ibadetlerimizde olduğu gibi, kurban ibadetimizde de Dinimizin buyruklarına uyarak yerine getirmeli, bu konuda gereken özeni ve hassasiyeti göstermeliyiz.
Çağımızda özellikle şehirlerde kurban ibadetini yerine getirmek, zaman ve zaman sebebiyle sıkıntılara sebep olmaktadır. Kurban kesecek zamanı olmayan veya kurban kesecek yer bulamayan veya kurban etlerini gerçek muhtaç ve yoksullara ulaştırmak isteyen Müslüman kardeşlerimize yardımcı olmak için, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ile işbirliği yaparak, 1993 yılından beri yurt içinde ve yurt dışında “ Vekâlet yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu “ düzenlemektedir.
Vekâlet yoluyla kurban kestiren vatandaşlarımız, hem kurbanlarını dini usullere göre zamanında kestirmiş ve bir Dini görevini yerine getirmiş, hem de muhtaç vatandaş, soydaş ve dindaşlarımıza yardım etmiş, onların hayır dualarını almış olur.çünkü vekâlet yoluyla kesilen kurban etleri; yurtiçi ve yurtdışında muhtaç ailelere ulaştırılmaktadır. Kurbanlarını Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfına vekâlet yoluyla kestirmek isteyen kardeşlerimiz, yurtiçinde il ve ilçe müftülüklerine; yurtdışında camilere, ataşelik ve müşavirliklere müracaat edebilirler.
Muhterem Müminler!
Yüce Rabbimizin bize lütfettiği nimetlerin şükrünü eda etmemiş ve O’nun emirlerine uymamış Müslüman olmamızın gereğidir. Kurban ibadeti de bu görevlerimizden biridir. Varlıklı Müslüman kardeşlerimiz İslam’ın bir şiarı olan kurban ibadetini mutlaka yerine getirmelidir. Diğer ibadetlerimizde olduğu gibi kurban ibadetimizi de iyi, sağlam, güzel ve şartlarına uygun yapmalı ve bu konuda duyarlı olmalıyız.
Hutbemi sevgili Peygamberimizin şu sözü ile bitirmek istiyorum: “Kurban bayramı günü yapacağımız ilk görev bayram namazını kılmak, sonra kurban kesmektir.” (Buhari,Edâhi 1)

(Doç.Dr.İsmail KARAGÖZ)
 

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun ihsan hocam önemli bir konu,,,,emeğine sağlık....

Diğer ibadetlerimizde olduğu gibi, kurban ibadetimizde de Dinimizin buyruklarına uyarak yerine getirmeli,,,, bu konuda gereken özeni ve hassasiyeti göstermeliyiz inşallah....
 
Üst Alt