PAC-3 Patriot hava savunma sistemi Türkiyeyi ne kadar koruyabilir?

MURATS44

Özel Üye
Patriot  Füze Sistemi
Patriot Füze Sistemi
Bir süredir Türkiye’de 8 batarya PAC-3 Patriot Anti Balistik Füze Savar Sisteminin Türkiye’nin neresine yerleştirileceği ve bu sayede Türkiye’nin nasıl korunacağı konuşuluyor.
NATO'da uzmanlarının Malatya'da, Diyarbakır'da ve Adana'da inceleme gezileri yapıyorlar.

Öte yandan PAC-3 Patriot'ların Türkiye'nin korunması için yeterli olup olmayacağı ise hiç tartışılmıyor. Bu makalede bu soruya teknik verilerle cevap aramaya çalışacağız. PAC-3 Patriot sisteminin anti balistik füzeleri önleyebilme menzili 70 km'dir. Bu durumda Malatya, Diyarbakır ve Adana'ya veya bunlardan birine yerleştirilirse ancak bulunduğu ilin çevresini koruyabilecek orta sınıf bir menzile (70km) sahiptir. Türkiye'nin tamamının koruma altında olacağı gibi bir düşünce doğru değildir. Bu durumda şu soru gündeme gelir.

ABD tarafından Türkiye'yi korumak maksadı ile Malatya Küreciğe kurulan AN-TPY 2 Radarına bağlı olarak çalışan "daha uzun menzil ve irtifadan" anti balistik füze önlemesi yapan THAAD (Terminal High AltitudeAreaDefence – Füze Son Yaklaşmada Yüksek İrtifa Alan Savunması) sistemi neden kullanılmamaktadır? THAAD'ın daha etkin bir koruma sistemi olduğu aşağıdaki tablodan da anlaşılacaktır. AN-TPY 2 radarı hali hazırda Malatya Kürecik'te kurulu dururken, bu radarı kullanan THAAD sistemine ait füzeler 200 km menzil ve 150 km irtifa ile, PAC-3 Patriot'tan çok daha etkin bir koruma sağlayabilecek iken, neden Türkiye'ye getirilmemiştir ama PAC-3 Patriot kurulmaya çalışılmaktadır? Bu noktada şu cevap çok yüksek olasılıktadır. Kürecikte bulunan AN-TPY 2 radarı terminal moda çalıştırılmak, yani anti balistik füze savunma sisteminin parçası olarak kullanılmak yerine, diğer bir modda çalışarak"ufuk ötesi izleme ile hedef tespit" yapmaktadır.

Peki çok uzaktan(yaklaşık 1000 km) Türkiye'ye gelecek bir füzeyi tespit edip ona kilitlenmek ama sonra bunu PAC-3 Patriot ile 70 km'den vurmak mı daha mantıklıdır yoksa tespit ve kilitlemeyi 1000 km'den yapan AN-TPY 2 radarının bir parçası olduğu THAADfüze savar sistemi ile 200 km'den mi vurmak daha mantıklıdır? Elbette THAAD ile füzeyi bize daha uzakta iken vurmak daha doğrudur. Malatya Kürecik'te kurulu bulunan AN-TPY 2 Radarı Neden bu şekilde bir strateji izlenmiyor sorusuna verilebilecek tek cevap, Malatya'daki AN-TPY 2 radarının İran'dan İsrail'e atılacak füzeleri tespit etmekle görevli olduğudur. Bu durumda yani ufuk ötesi izleme modunda çalıştığı zaman radarın menzili 2000 km'ye erişmekte ve bu sayede İran derinliklerini rahatlıkla izleyebilmektedir. Malatya'daki radarın İran'ın İsrail'e yönelik olası bir füze saldırısında, füze İran'dan yola çıktığı an onu tespit ederek Akdeniz'de İran füzesini önlemek için karşı füze fırlatmak üzere bekleyen ABD gemilerine İran füzesinin konumunu bildireceği ve İsrail'i erkenden uyaracağı değerlendirilmektedir.

Yani Kürecik'te hali hazırda kurulu bulunan bu radarın Türkiye'nin menfaatleri ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı sonucu ortaya çıkacaktır. Konunun teknik boyuttaki cevabı karşımızı bu tablo ile çıkmaktadır. Aşağıda AN-TPY 2'nin yazıda bahsedilen çalışma modları ve THAAD hava savunma sistemi içindeki yeri şekil üzerinden gösterilmektedir. AN-TPY 2 Radarının Solda İleri Tespit/İzleme Modunda Çalışmasını gösteren şema (menzil 2000km) Sağda Terminal Modda Çalışmasını gösteren şema (menzil daha düşük 1000km) Sonuç Suriye'nin elinde 400 civarında Scud B tipi füze ve bunları atabilecek en az 26 adet fırlatma rampası olduğu bilinmektedir.

1000kg'lık savaş başlığını taşıyabilen Scud B'nin menzili 300km'dir. Suriye bu tip füzelerden birkaç tanesini 2005 yılında test amaçlı olarak Akdeniz'e fırlatmış, fakat bir tanesinin parçaları Hatay ilimizin Kırıkhan ilçesinde bir köyümüze düşmüştü. Suriye bu konuda resmi olarak özür dilediğini açıklamıştı. Suriye'den gelebilecek balistik füze tehlikesine karşı Türkiye'ye kurulması düşünülen PAC-3 Patriot anti balistik füze sistemi, 70 km gibi kısa menzili ve sayıca az olması (8 batarya) sebepleri ile ancak kurulacakları bölgede sınırlı bir koruma sağlayabilir. THAAD sisteminin daha etkin bir koruma sağlaması mümkün olmakla birlikte bu sistemin de tüm Türkiye için bir mucize olacağını düşünmek teknik olarak gerçekçi olmayacaktır.

BİLGİ
Ulusal güvenliğimize karşı tehditleri oluşmadan giderecek doğru diplomatik yöntemleri oluşturmak ve tehdit eğer bu girişimlerimize rağmen oluştu ise onun bize karşı balistik füze atmasına fırsat vermeden, tespit edildiği yerde önlenmesini sağlayacak askeri tedbirlerin geliştirilmesi doğru hareket tarzı olacaktır.
 
Üst Alt