Şimdi çocuk olup camiye gitmek vardı

ceylannur

Yeni Üyemiz
Şimdi çocuk olup camiye gitmek vardı

82204.jpg


Beyoğlu Kadı Mehmet Camii'nde de ocuklara Kur'an eğitimi veriliyor. Ama küçük bir farkla...

Çocuklar hem Kur'an öğreniyor, hem tiyatro eğitimi alıyor, hem dublaj sanatı hakkında bilgi sahibi oluyor. Çocukların Kur'an okurken çekilmiş sevimli video görüntüleri ise Facebook'ta paylaşma rekoru kırıyor.

Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız Yaz Kur'an Kursları'na yönelik farklı eğitim metodları her geçen yıl daha da zenginleşiyor.

Bir kaç yıldır farklı camilerde bu tür etkinlikler düzenleyen Tiyatro Külliyen Genel Sanat Yönetmeni Osman Doğan bu yıl ekibiyle birlikte Beyoğlu Kadımehmet Camii'ndeydi. Tabi ki bir tiyatrocunun eminin dokunduğu eğitim de diğer camilerde olanlardan epey bir farklı hale geldi.

ÇOCUKLARI CAMİDE PALYAÇO KARŞILADI

Etkinlikler hakkında bilgi aldığımız Osman Doğan, işin sırrrının son yıllarda farklı bir vizyon geliştiren Diyanet İşleri Başkanlığı ile bu vizyonun farkında olarak görev yapan imamlarda olduğunu söylüyor.

Beyoğlu Kadı Mehmet Camii'ndeki eğitim, farkını henüz yaz döneminin başında göstermiş. Yaz Kur'an Kursu'nun açılışı İstanbul'un en güzel noktalarından Haliç Manzaralı Molla Aşkı Kültür Parkı'nda enfes bir kahvaltı ile yapılmış. Hacivat-Karagöz ve dev şişme maskotun karşıladığı 140 kişilik öğrenci grubuna Beyoğlu Müftüsü Recai Albayrak, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Kadriye Avcı Erdemli ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanı Dr. Ulvi Ata eşlik etmişler. Osman Doğan, öğrencilerin içinde camiye gelirken tedirginlik duyanların olduğunu, ancak eğitimin daha ilk dakikalarında bu tedirginlikten eser kalmadığını söylüyor.

Hafta içi öğren hafta sonu eğlen

Cami imamı Mustafa Erdem'in geliştirdiği proje dahilinde "Hafta içi öğren, hafta sonu eğlen" sloganıyla hareket edilen Yaz Kur'an Kursu boyunca başarılı öğrencileri onure etmek ve diğer öğrencileri başarıya teşvik etmek amacıyla şehir dışı gezileri, bisiklet turları, lunapark eğlenceleri, Adalar ve Piknik etkinlikleri düzenlenmiş.

Öğrencilerinin milli ve manevi gelişimlerini de ihmal etmeyen Kadı Mehmet Camii gönüllüleri, Yuşa tepesi, Darul Aceze ziyareti, tarihi mekân gezileri, Eyüp sultan iftar programı ve daha birçok etkinlikle geçmişini iyi bilen ve geleceğini buna göre şekillendiren bir bilincin yetişmesine katkıda bulunmuşlar.

Osman Doğan, eğlence ve eğitimi bir arada gerçekleştirdiklerini belirterek Kadı Mehmet Camii, çocuklara Kur'an eğitimi ve cami sevgisinin yanında, gerçekleştirdiği kulüp çalışmalarıyla özgüveni yerinde, sosyalleşme problemi olmayan, kendinden emin fertleri topluma kazandırmaya devam edeceğini söylüyor.

 
Üst Alt