Türkiye'nin ilk astım ihtisas hastanesi kuruluyor / Dini Forum

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı Taylieli köyünde, Türkiye'nin tek astım ihtisas hastanesi kurulacak.

Bünyesinde astım kür merkezi ve kalp kliniğinin de bulunacağı hastanenin, 2,5 sene içinde tamamlanması hedefleniyor. Emin Ltd.Şti. tarafından yapılacak 400 yataklı hastane, Alp Dağları'ndan sonra dünyanın en yoğun oksijen oranına sahip Taylıeli ve civarında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyadaki 300 milyon astımlıya umut olacak.Tuz mağarası, lokanta, oyun salonları, su oyunları, yarı olimpik havuz, kafeterya ve termal su imkanı da bulunacak hastanenin yat limanına 1,68, Balıkesir Körfez Havaalanı'na 11,80 km. mesafede olduğunu belirten danışman Dr. Recep Nabi Duman, "Oksijenin en bol olduğu İsviçre Alpleri'ndeki Davos şehrindeki birçok hastanenin bünyesinde, astım ve göğüs hastalıkları klinikleri mevcuttur. Kazdağları, dünyada ikinci yüksek oksijen oranına sahip yöredir. Son zamanlardaki tespitlerle Edremit Körfezi'ndeki bu oksijenin, özellikle Şahin Deresi kanyonundan doğarak rüzgârların etkisiyle ve denizden iyot takviyesi, zeytin ağaçlarından E vitamini aroması alarak Taylieli üzerinden Madran Dağları'na gittiği, bu sirkülasyonun özellikle poyraz ve imbatla devamlı olduğu gözlemlenmiştir." dedi. Astımın tamamen tedavi edilemeyen bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Duman, "Yörenin özellikleri ve bu yatırım bünyesinde toprak altında bulunan astım tuz mağaraları, yine buralarda çalışan, özellikle gözleri görmeyen ve işinin uzmanı olarak yetiştirilmiş Romanyalı astım masörleri, ayrıca ileri teknolojiye sahip donatılarla yapılan iyileştirmeler neticesinde bu dev tesis, hastalığın en az yüzde 50'lik kısmını tedavi edebilecektir. Kalp hastalıkları konusunda ise Alman uzmanların refakatinde günde en az 12 adet anjü-balon ve stent operasyonu yapılabilecek bir kliniğe sahip olacaktır." şeklinde konuştu.

Devami...

Üst Alt