Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)

ceylannur

Yeni Üyemiz
7. GEBELİK HAFTASI

BOY: 1,3 cm KİLO: 0,8 gr
7.%20hafta%20a.jpg

Koca bir kafa ve kafaya doğru eğik bir gövde ile O artık bir "fasulye"ye benziyor. Bu hafta o Fasulye’de o kadar çok gelişen organ var ki doktorumun ağzından dinlemek benim anlatmamdan daha iyi olacak:

Artık, kollar ve bacaklar kısa yüzgeçler gibi belirginleşmeye başlar ve bunların ucunda oluşan düz yassı tabakalar avuç içi ve ayak tabanı olup, parmaklar bunların uçlarından çıkar.

Kalp, akciğer, gözler, burun delikleri, barsaklar ve appendiks gelişmesini sürdürür. Kapanan beyin omurilik kanalı içerisinde beyin ve omurilik gelişmektedir. Gözün ağ tabakası olan "retina"nın gelişimi de devam etmektedir. Bu organlar hem denge hem de işitmede görev alır. İlkel bir ağız ve dil fark edilebilir.
7.%20hafta%20b.jpg

Yine bu haftada kol ve bacak tomurcukları oluşmaya başlar. Yine, ince bir tabaka halinde deri belirir. Beyin üç ana kısmına ayrılır.

Tiroid bezi gelişimini sürdürür, lenfatik sistem ilk defa oluşmaya başlar. Kalp kısımları plasma ve kan hücreleri ile dolar. Kan dolaşımı başlamıştır. Şimdilik iki bölümden oluşan kalp dakikada 150 defa (120-180 arası) atmaktadır.. Evet normal yetişkin bir insanın kalbinden adeta 2 kat fazla atan bir kalp…

Akciğer gelişimi de devam etmektedir. Safra kesesi, mide, barsaklar ve pankreas gelişimini sürdürür. Plasentadan gelen kan karaciğere ulaşır.
Amniyon "connecting stalk"ı çevreler ve içine alır. Connecting stalk daha sonra erişkinde "umbilikal vezikül" adı verilen bir oluşum olarak kalacaktır.
Kol tomurcukları artık oldukça belirgindir, buna karşılık bacak tomurcukları yeni yeni oluşmaya başlar. Embriyo artık tamamen amniyon kesesi içinde yerleşmiştir. "Somit"ler kas ve kemikleri oluşturmak üzere farklılaşmaya başlar.

Bana gelecek olursak... Artık vücudumdaki değişiklikleri hissedebiliyorum. Gebeliğin en temel belirtilerinden sabah bulantıları ve aşerme başladı. Sabahları çok açken birden yiyecekler midemi bulandırıyor. "Tanrım! ne kadar çok şeyi canım çekiyor".
Bir miktar vajinal akıntım var, biraz tedirgin oldum. Yapılan muayene sonucu kokusuz ve iç çamaşırda sari-yeşil leke bırakmadığı için normal olduğu söylendi.

Yine doktorum kaşıntı, kesilmiş süt gibi akıntı ve idrar yaptıktan sonra veya yaparken yanma olması durumunda "mantar enfeksiyonu" olabileceğini ve dikkat etmemi belirtti. Mantar enfeksiyonları gebelikte sık olarak ortaya çıkabiliyormuş.

Bu haftaki ultrason değerlendirmesinde doktorum yine bana bir sürpriz yaptı ve ultrasonda bebeğimin kalp seslerini dinletti !!! Ritmik olan kalp atımları dakikada 164 çıktı...

7. Hafta
• Dirsekler şekillenir: Tekrar içeriye göz attığınızda bebeğinizin kıvrılma ve esneme hareketleriyle adeta "eğlendiğini" görürsünüz. Bunun üzerine çocuğunuzu yeni çekilecek karate kid filminin başrol oyuncusu olarak hayal edersiniz !!!
• Parmaklar oluşmaya başlar: Bir yerde bebeğinizin "ilk oyuncakları" olur.
• Kulaklar, gözler ve burun belirmeye başlar: Yaratık şeklinde bir görünüm verseler de ileride normal bir görünüme kavuşacaktır.
• Bağırsaklar göbek kordonu boyunca şekillenmeye başlar: Bebeğinizin bağırsaklarının vücudunun içerisinde oluşmadığını biliyor muydunuz? Bağırsaklar 12. gebelik haftasına kadar karnın dışında gelişimine devam ediyor. 12. haftadan sonra ise tamamen karın içine çekiliyor.
• Dişler dişetlerinin altında oluşmaya başlar: Şükürler olsun, şimdilik diş çıkarmasındaki acıları hissetmeyeceksiniz​

ceylannur

Yeni Üyemiz
8. GEBELİK HAFTASI

BOY: 1.6 cm KİLO: Yalnızca 1 gr
8.%20hafta%20a.jpg

Bir çok gelişimin hızlı yaşandığı ve bundan sonra da böyle devam edeceği haftaya başladık.

Doktorumun ifadesi ile bu hafta içerisinde: Burun ucu oluşuyor, göz kapakları belirginleşiyor, alt çene ortaya çıkmış. Yemek borusu nefes borusundan ayrılır. Yanında akciğerler yer alır.

8.%20hafta%20b.jpg

Yine, böbrek oluşumu başlar, kalp kapakçıkları belirginleşir. Kolların uzaması devam ederken kıvrılmalar başlar, bunlar dirsek belirtileridir.
Avuç içleri belirgin bir hal alır. Kollarda sinir iletimi başlar. Omurilik ise gelişimine devam eder.

(Üstteki bebeğin ultrasonografik görünümünün gerçek hali aşağıdaki resimdir. Bir amnion kesesi içindeki bebeğin vucuduna göre kafasının iri olması dikkat çekici )

Hamile kalmadan önce 50 gram ağırlığında ve "armut" şeklinde küçük bir rahmim, şimdilerde bir "tenis topu" büyüklüğüne ulaştı. Gebeliğimin sonunda rahmim 1000 gram ağırlığa ulaşacakmış. Yani 20 kat büyüyecek. Doğumdan 40 gün sonra da tekrar tıpkı eski haline gelecekmiş. Vucüdumuzda bu kadar hızla büyüyüp tekrar eski haline dönen ikinci bir organımız yok !!!

Ben ise zaman zaman rahmimde ve kasıklarımda kramp tarzı ağrılar hissediyorum. Bebeğim büyüdükçe, karnımın içindeki rahmim geriliyor ve bu da ağrılara sebep oluyor. Tamamen normal bir durummuş.

Ağzımdaki tükürük salgısı da arttı. Yüzümde sivilceler çıkıyor ve cildim yağlanıyor, sanırım ergenlik günlerime geri dönüyorum
smile.gif
) Gebeliğin etkileri adeta tüm vucudumu sarıyor. Tüm bu gelişmelerin hormonal etkiye bağlı olduğunu ve kalıcı olmayacağını bilmek güzel.

Genellikle sorun oluşturmasa da bazen bulantılar ağır problemlere neden olabilirmiş. Öte yandan, psikolojik olarak anne olmayı benimsedim ve çok rahatladım.

8. Hafta
• Kıkırdak ve kemikler şekillenmeye başlar: Bu haftanın sonunda bebeğiniz doğum öncesi gelişiminin 1/5’ in tamamlamış olur.
• Gözün temel yapısı oluştu: Pozisyonu ‘yenidoğan’ görünümündedir.
• Dil gelişmeye başlar.
• Bağırsaklar göbek kordonundan karına doğru hareket eder.
• Vücut gelişir ve kendine yer açar: İki ay geçti ve küçüğünüz içeride hoplayıp zıplayarak büyüyor. Şanslı iseniz ultrason altındaki muayenelerde bebeğinizin hareketlerini görebilirsiniz.
• Parmaklar ve topuklar belirir: Perdeli ve kısadırlar.
Bebeğin boyu (baştan popoya kadar) 1.6 cm, Ağırlığı 1gram’dır.

ceylannur

Yeni Üyemiz
9. GEBELİK HAFTASI

BOY: 2.3cm KİLO: 2 gr

9.%20hafta%20a.jpg

Biz her ne kadar da fasulye desek de onun adı şimdiye kadar tıbbi olarak "embriyo"ydu, bu hafta kuyruğunun kaybolmasıyla embriyo tanımı da kayboldu, yeni adı "fetus" oldu.

Fasulyenin duyu organlarını; burun delikleri, koku sinirleri, retina, göz kapakları, kulak kepçesi oluşturuyor. El, dirsekler ve meme uçları belirginleşti.

9.%20hafta%20b.gif

Benim en çok merak ettiğim konulardan biri fasulye beslenme sonrası tuvalet ihtiyacını nasıl gideriyordu? Böbrek ve bağırsak oluşumunu tamamlanmasıyla ilk idrarını bu hafta yapmış. Biz ilk idrarı görmesek de ultrasonda içinde yüzdüğü sudaki hareketlerini izleyebiliyoruz.

Görünüşte hala hamileliğim belli olmuyor. Duygusal açıdan ise biraz melankolik bir ruh hali içerisindeyim. Filmlerde ağlıyorum, bazen içimi bir sıkıntı kaplıyor. Doktorum tüm bunlara artan gebelik hormonlarının sebep olduğunu belirtti. İyi ki eşim yanımda ve bana bu konuda destek oluyor.
Öte yandan yemek sonrası hazımsızlık ve mide yanmalarım için o çok sevdiğim yöresel yemeklerden uzak durmam gerekiyormuş. Doktorum bu problemlerin kişiden kişiye değiştiğini her yiyeceğin farklı kişilerde farklı etkiler yaptığını belirtti. Demek ki yöresel yemekler sadece bana zararlı. Ben de "fasulye" için bol bol kalsiyum ve protein almaya yöneldim.

9. Hafta

• Bebek hareket etmeye başlar: Hissedebilmek için çok da küçük olsa da, yavrunuz kıvrılmaya, dönmeye ve dansetmeye başlar.İçeriye bir bakış atmak için pencereniz olması ne güzel olurdu.
• Birçok eklem oluştu: Küçüğünüz içeride esneme ve bükülme egzersizleri yapıyor.
• Fetüs avucunun içinde parmaklarını kıvırarak bir obje yaratır: Bu görüntü inanılmaz! Yalnızca 9 haftalık gebesiniz, ama ultrasona girdiğiniz zaman bebeğinizin parmaklarını üzerine koyduğu her şeyden (diğer parmaklar, topuklar…) zevk aldığını görebilirsiniz.
• Parmak izleri deri yüzeyinde görülebilir.
• Bu haftanın ortalama oranları--- Boy 2.3 cm, kilo 2 gr.

ceylannur

Yeni Üyemiz
10. GEBELİK HAFTASI

BOY: 3.1cm KİLO: 4 gr
"Çileğimin" organ gelişimini tamamlandığı haftaya girdik.
10.hafta%20c.jpg.jpg

İşte doktorumun verdiği bilgiler: Dudaklar ve kalp gelişimlerini tamamlandı. Kafa dik durumda ve iç kulakta denge sağlayan kısımlar gelişiyor, gözler ise kapalı.

Gonadlar (üreme organları) gelişir ve testis ya da over (yumurtalık) olarak farklılaşır. Gövdenin dışında gelişmiş olan barsaklar karın boşluğu içine doğru iyice hareket ediyor. Ancak bu çekilme 12. haftaya kadar devam edecekmiş.

10.%20hafta%20b.jpg

Diz ve ayaklar belirginleşti. Ayak parmakları ve tırnakları artık belli oluyor. Kaslar da güçlenmeye başladı.

Eğer bazı genetik hastalıkların tanısı için gerekli görülürse "Koryonik villüs biyopsisi" bu haftalarda yapılmaktadır (10-11. haftalarda).
Doktorum randevu bitiminde, bebeğin kendi dişleri gelişirken anne adayının dişlerini zayıflattığını, bunun için beslenmemde yeterince flor alımamı istedi.

Şimdi alışveriş zamanı, gebeliğim belli olmasa da gevşek ve bol giysiler alıp rahat rahat giyinmek istiyorum. Hamilelik giysileri satan mağazaların vitrinlerine bakmaya başladım bile..

10.hafta%20c.jpg.gif

(Yukarıdaki Resim: 10 haftalık bir fetusun ayakları)

ceylannur

Yeni Üyemiz
10. Hafta
• Tebrikler !!! Gebeliğinizin dörtte birini geçtiniz. 40/4=10​

Bebeğiniz tıbbi olarak artık "fetus" olarak tanımlanır: Ama siz yine de O’na inatla prinç, nohut, fasulye, çilek, badem diyebilirsiniz.

• Ufaklığınızın gelişim sürecinin en kritik evresi tamamlandı: Şu anda hızlı bir büyüme dönemine giriyorsunuz.
• Hayal etmesi zor ama, bebeğinizin kafası uzunluğunun yarısına eşittir. Bu alan beyin gelişimi için kullanılacaktır. Bundan sonra vücudun geri kalanı bu büyüme hızına yetişecektir.
• Göz kapakları kaynaşıyor, kapanıyor ve iris gelişmeye başladı: Bu noktada göz rengi de belli olur.
• Plasenta bu haftada ya da önümüzdeki hafta çalışmaya başlar: Plasenta bebeğinizin sağlıklı olması için gerekli besinler ile oksijeni sağlar ve fazlalıkları atar.
• Bu haftanın sonunda bebeğiniz artık 3.1 cm uzunluğunda ve 4 gr ağırlığında !!.

ceylannur

Yeni Üyemiz
11. GEBELİK HAFTASI

BOY: 4.1 cm KİLO: 7 gr
11.hafta%20a.jpg

Fasulye, embrio dönemini tamamladı ve yeni tıbbi adı "fetus" oldu. Artık tıp terimleriyle konuşuyorum
smile.gif
Plasentası ile alışverişe başlayan fetuste hızla büyüme devam ediyor. Tırnakları, göz kapakları ortaya çıkmış ve göz rengini belirleyecek olan "iris" oluşumu da başlamış durumda.

11.%20hafta%20b.jpg

Bebeğin başı bu hafta bacakları hariç tüm vücut uzunluğunun yarısı kadarmış. Koca kafalı bir bebek mi geliyor?

Bu dönem sonunda gebeliğin en kritik dönemlerini atlatmışım. Tebrikler bana.. Çünkü ilk 3 ay "oluşum dönemi" olarak geçerken, sonraki 6 ay "gelişim dönemi" olarak anılıyor; yani bebeğin ilk 3 ay sonunda oluşan tüm organları geriye kalan 6 aylık dönemde büyüyor.

Doktorumun bana anlattığına göre;

Bu haftanın sonunda organ gelişimleri büyük ölçüde tamamlanıyor. Arkasından da bu haftanın en önemli olayı 11-14 hafta tarama testi olarak da bilinen ikili tarama testine geçtik. Önemli diyorum, çünkü bu testle bebeğinizin ense kalınlığı da ultrasonda ölçülüyor ve beraberinde kanda ölçülen bazı maddeler bilgisayara girilerek "Down sendromu" riski belirleniyor.

Bizim fasulyemiz testi başarıyla geçti. Herhangi bir sorunu yok…
Ben ise banyoda yaptığım karın dokunma testinde rahmimin ele geldiğini gördüm. Tırnaklarım ve dişlerim zayıflıyor gibi fasulyenin yanında kendi bakımımı da ihmal etmemeliyim. Dişçimden randevu alsam iyi olacak.

11.hafta%20c.jpg.jpg

(Yukarıdaki Resim: 11 haftalık bir bebeğin ayakları; "geleceğin
futbolcusu" mu dersiniz?)

11. Hafta
• Yaklaşık tüm yapılar ve organlar oluştu ve çalışmaya başladı.
• Parmaklar ve topuklar ayrıldı: Çocuğunuzun kıymetli ayağına bir bakış atın.
• Saç ve tıraklar büyümeye başladı.
• Cinsiyet organları, uygun cinsiyet karakterlerine göre oluşmaya başladı: Kız veya erkek çocuk sahibi olacağınızı ultrasonda görmenize birkaç hafta kaldı; hiç pembe ya da maviyi hayal ettiniz mi?
• Amniyo sıvısı birikmeye ve böbrekler çalışmaya başladı: Bu sıvı temel olarak sudan oluşur ve bebeğiniz rahminizde yerleşirken bir yastık görevi görür.
• Bağırsak duvarlarındaki kaslar besinleri sindirmek için kasılmaya başlarlar.

ceylannur

Yeni Üyemiz
12. GEBELİK HAFTASI

BOY: 5.4 cm KİLO: 14 gr
Bu hafta doktor "randevum hangi gündü" diye düşünürken telefonum çaldı. Doktorum randevumu hatırlattı. Hamileyken insanın canı bazen hiçbir yere gitmek istemiyor. Bu durumda "jinekolog seçimi" de çok önemli. Gebelik benim için çok özel bir durum; anlayışlı, bilgili, tecrübeli ve beni çok iyi tanıyan doktorum bu konuda en büyük destekçim oluyor.
12.%20hafta%20a.gif

İçimdeki "Parmak çocuk" hızla büyümeye devam ediyor; yüzü ortaya çıkmış, bağırsaklar karın içerisine yerleşmiş, dişlerinin yeri belli olmuş ve sindirim hareketleri başlamış.

12.%20hafta%20b.jpg

Yukarıdaki Resim : Pamuk Prensesim/Prensim ne güzelsin
smile.gif
)

Doktorum bebeğimin ağız açıp kapama egzersizleri yaparak yutmayı öğrendiğini söyleyince çok mutlu oldum. Bizimki parmak emmeye başlayabilirmiş.

Öte yandan doktorumun düşük (abort) riskimin azaldığı konusunda beni rahatlatması bir kez daha gebelik dönemimde doktor seçimimin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.

Ayakkabılar birçok kadın gibi benim de tutkumdu. İnce topuklara bayılan ben şimdi düz, ama daha rahat ayakkabılara döndüm. Bu bel sağlığım için de iyi olacak

12. Hafta
• Ses telleri şekillenmeye başlar: Bir opera sahnesine çıkmaya hazır olmasına karşın, bebeğiniz yine de sesini doğum esnasında kullanacaktır. Bahse gireriz ki ilk ağlamasını duyana kadar bekleyemeyeceksiniz.
• Kulaklar kafanın yanında uygun yerlerine yerleşirler.
• Bağırsaklar gövde içine yerleşimini tamamlamıştır. Evet, yanlış okumadınız. Bu gebelik haftasına kadar bebeğinizin barsakları karnının ön duvarından dışarıya doru çıkmaktaydı.
• Kızınızın/Oğlunuzun karaciğeri çalışmaya başlar: Karaciğer kanın temizlenmesi, besinlerin depolanması ve gerekli kimyasalların temin edilmesini sağlar. Bu çok önemli!
• Pankreas insülin üretmeye başlar. Pankresın salgıladığı insülin sayesinde bebeğiniz büyüyor.
• Ense Kalınlığı (NT) Ölçümü: Öncelikle bir down sendromu tarama programında yer alıp kullanılan ense kalınlığı ölçümü, bebekle ilgili diğer bir takım problemlerde de önemli bilgiler sağlayabiliyor. Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetusun uygun pozisyonda olması, gelişiminin 11 hafta ile 13 hafta 6 gün arasında olması ve de baş-popo mesafesi 45-84 mm arasında olması gerekmektedir.
Ense kalınlığı günümüzde ikili tarama testi ile birlikte değerlendirilir.
• Tahmin edin? Bebeğinizin ortalama boyu şaşırtıcı ölçüde 5.4 cm ve kilosu 14 gr.

ceylannur

Yeni Üyemiz
13. GEBELİK HAFTASI

BOY: 7.4 cm KİLO: 23 gr
13. haftayı yani ilk 3 ayı bitirdik. Tıbbi olarak ilk trimester (üç ay) olarak adlandırılan dönemi. Diğer bir deyişle de gebeliğin üçte birini.. Daha önümüzde ikinci ve üçüncü trimesterler var…
13.%20hafta%20b.jpg

Bu haftada doktorcum bebeğin yüzünün insan yüzüne yakın bir şekil aldığını, kulakları ve gözlerinin yerini bulduğunu söyledi.
Artık "küçük bir insan" O.

Küçük insan'ın; karaciğeri safra yapımına başlamış ve böbreklerin çalışmasıyla birlikte mesanede idrar birikimi oluyormuş. Sinir hücrelerinin hızla çoğalmasıyla refleksleri, dışarıdan gelen uyarılara açılmış.
13.%20hafta%20a.jpg

Bu gebelik haftasından sonra yapılan gebelik ultrasonlarında bebeğin gelişiminde önemli kriterlerden birisi de BPD (Biparietal Diameter) olan; kafanın şakak kemikleri arasındaki mesafeymiş. (Yukarıdaki Resim, Bu ölçüm yapılırken kafanın tepeden görünümü alınıyor. "Balkondan baktığınızda aşağıda yürüyen birisinin kafa çapı "olarak düşünebilirsiniz.)

Benim ise zaman zaman karnım ve bazen da sağ kasığım ağrıyor. Doktorum Eserdağ’ın açıklamasına göre bu ağrılar büyümekte olan rahmimi yerinde tutan bağları ve özellikle de "ligamentum rotundum (yuvarlak bağ)" adlı yapıyı germesinden kaynaklanan ağrılarmış.

Rahimin yuvarlak bağa göre daha hızlı büyümesinden kaynaklanan bu ağrılar, uzun sürmeyecek ve ligamentlerin gebeliğe uyum sağlamasıyla kaybolacakmış.

Çevremdeki diğer hamile arkadaşlarımın yüzlerinde "gebelik maskesi" dedikleri lekelenmeler başladı. Hormonların değişimiyle oluşan bu maske fikrini sevmedim. Şimdilik bende olmadı. Bunun için güneş koruyucu çok faktörlü kremler kullanıyorum ve güneşli havalarda şapka takıyorum.

Gebelik, güneşin cildim üzerindeki hassasiyetini arttırdığı için güneşten kendimi korumam gerek…

Ultraviyole ışınlar (özellikle plaj ve kayak bölgelerinde) sakıncalı olduğu için gebelik sırasında plajda güneşlenmek önerilmiyor. Yine kaplıca, hamam, sauna gibi sıcak su banyoları da bebeği olumsuz olarak etkileyebiliyormuş.

13. Hafta
• Ultrasonla içeriye bir bakış attığınızda bebeğinizin içe ve dışa doğru hareket ettiğini görürsünüz.
• Gözler ile kulaklar gelişmeye devam eder.
• Bebeğinizin boynu uzar: Çene göğüs üzerinde yerleşimini bitirir.
• Elleri daha fonksiyonel olmaya başlar : Bebeğiniz yumruğuyla oynamanın eğlenceli olduğunu keşfetti.
• Bu haftadan sonra tüm besinler plasentadan alınmaya başlar.
• Yavrunuz 7.4 cm uzunluğunda ve 23 gr ağırlığında.

ceylannur

Yeni Üyemiz
14. GEBELİK HAFTASI

BOY: 8.7 cm KİLO: 43 gr
14.%20hafta%20b.jpg

Bu hafta "Parmak çocuk" bizi şaşırttı. Çünkü ultrasona girdiğimde bir de baktım ki benim fasulyem minik bir insan görünümüne kavuşmuş bile. Karaciğeri, midesi, böbrekleri, kaşı, gözü, tırnağı ile her şeyi tam olarak oluşmuş minyatür bir insan artık O…Minyatür adam. Yani bir "Parmak Çocuk"…

Haberleri eşime yetiştirmek için sabırsızlanıyorum. İşi dolayısı ile eşim Hera Klinik'teki bu muayeneme katılamadı.

Bu arada bebeğim amniyo sıvısı içerisinde akciğerlerinden nefes alıp verme egzersizlerine de başlamış...

14.%20hafta%20a.jpg

Bu randevuda aklıma takılan "amniyo sıvısı" konusunu Doktorum Eserdağ’a açtım. Bebeğin idrarını yaptığı amniyo sıvısında ona zarar verip vermediği beni çok düşündürüyordu.

Doktorum bana bu sıvının üç saate bir kendini yenilediğini söyleyince çok şaşırdım. Bebeğim tamamen hijyenik bir ortam içinde duruyor…
Doktorumun bana güzel ikinci bir haberi de; gebeliğin başından beri devam eden bulantı, aşerme gibi belirtilerin artık kaybolacağını söylemesi oldu. Bunlar kayboluyor ama ben ara ara bel ağrıları ve kabızlık çekiyorum.
Bazen de tansiyonumda düşmeler yaşıyorum. Doktorum "progesteron hormonu"nun etkisiyle bunları yaşamanın normal olduğunu, beslenmemde lifli besinlere ağırlık vermem gerektiğini ve yorgunluk hissettiğimde istirahat etmemi önerdi. Bu dönemlerde biraz tuzlu yememde de fayda varmış.

Bir başka konuda birçok evli çift için hamilelikte tabu olan cinsel istekti. İlk haftalarda bebeğin oluşma heyecanı, bulantılar, halsizlikler devam ederken kendimi cinsellikten uzaklaştırmıştım. Bu haftayla birlikte kendimi aynada çekici görmeye başladım. Çekinerek de olsa bu konuyu doktoruma açtım. O da gebelik ile ilgili herhangi bir komplikasyon bulunmadığı sürece gebelikte cinsel ilişkinin sorun oluşturmayacağını bana söyledi.

14. Hafta
• Tiroid bezi olgunlaşır ve bebeğiniz hormon üretmeye başlar: Ömrü boyunca kullanacaktır. Tiroid bezi tüm vucudumuzu yöneten bir bezdir aslında…
• Erkek bebeklerde prostat bezi gelişir.
• Kızlarda yumurtalıklar karından pelvise (kalça içine) doğru hareket eder.
• Emme refleksi: Küçüğünüz parmağını emmeyi öğrenir.
• Çocuğunuzun kemikleri sertleşir: Günler geçtikçe de güçlenir.
• Bebeğinizin cildi hala şeffaf görünümdedir. Sanki transparan bir elbise giymiş gibi !
• Lanugo oluşur: Lanugo (ipeksi tüyler) bebeğinizin vücudunu sarar ve 26. gebelik haftasına kadar büyümeye devam eder. Genellikle doğuma kadar bir örtüdür. Amacı bebeğin hassas cildini içinde bulunduğu sıvıdan korumaktır.
• Bebeğiniz 8.7 cm uzunluğunda ve 43 gram

ceylannur

Yeni Üyemiz
15. GEBELİK HAFTASI

BOY: 10.1 cm KİLO: 70 gr

15.%20hafta%20b.jpg

Bu hafta bizimki yalnızca suratını gösteriyor. Doktorumun verdiği bilgiye göre; şu andan itibaren suratını ekşitebilir, kaşlarını çatabilir, kavrayabilir, hatta baş parmağını emebilirmiş. Neyse bize surat ekşitmedi, ama cinsiyetini de hala göstermedi.
Yoğun bir ultrason haftası bu haftadaki ölçümleri dikkatle dinledim.

İşte Doktorumun gebelik ve ultrason değelendirmeleri ile ilgili bize anlattıkları:

Her ultrasonografik muayenede dört standart ölçüm alınır: Bunlardan birisi anne ve baba adaylarının bazen yanlışlıkla bebeğin yüzü zannettikleri AC (karın çevresi) ölçümü, ikincisi bebeğin en uzun kemiği olan üst bacak kemiği yani FL (uyluk kemiği) ölçümü, üçüncüsü BPD (şakaklar arası mesafe) ve dördüncüsü ise HC (baş çevresi) ölçümleridir.

15.%20hafta%20a.jpg

Ultrason içindeki bilgisayar yapılan ölçümleri gebelik haftasına çevirir ve bu hesaplanan hafta ortalama bir haftadır. Sizin gerçek gebelik haftanızla bilgisayarın hesapladığı bu ölçümler her zaman tam olarak birbirinle uyuşması gerekmez ve çoğu durumda uyuşmaz da. Her bir ölçümün alt ve üst sınırı vardır ve bu sınırların dışında yer almadıkça bu "farklılık" bir anlam ifade etmez.

Yine bebeğin bir ölçümü başka bir haftaya diğer bir ölçümü de başka bir haftaya tekabül edebilir, bu da "normal değer" olarak kabul edilir.

Ultrasonografi, bu dört ölçüm yardımıyla tahmini bir kiloyu belirler ve bu belirlenen kilo gerçek kilodan +/- %15 kadar farklı olabilir.
Ultrasonografi cihazı kemikleri beyaz, içi sıvı dolu yapıları ise siyah gösterir. Bebeğin tüm vücut kemikleri beyaz görünür. Mide, idrar torbası, kalp, amniyos sıvısı gibi içi sıvı dolu boşluklar ise siyah görünür. Diğer yapılar da bu iki renk spektrumu arasında yer alırlar.

Bu arada ultrason resimleri yavaş yavaş bir albümü doldurmaya başladı. Beni görenler hamile olduğu artık ilk bakışta anlayabiliyorlar. Bir de göğüslerimden sıvı gelmese daha rahat edeceğim. Bu akan bu sıvıya doktorum "klostrum" diyor; sütün ilk haliymiş.

15. Hafta
• Kanat çırpmasına benzer hareketler hissedebilirsiniz: Bebek bükülür, döner, tutunur, gözlerini kısar, kaşlarını çatar, hatta parmağını bile emer.
• Bebeğinizin bacakları gelişiyor: Kollardan daha uzun olmaya başlar ve vücut artık kafasından daha uzundur. Kollarını ve bacakları hareket ettirebildiği için mutlu olabilirsiniz.
• Cildi çok incedir: İnce kan damarları adeta görülebilir durumdadır. "Lanugo" adı verilen yumuşak ipeksi tüyleri cildini kaplayarak izole eder.
• Orta kulakta yer alan üç küçük kemik sertleşmeye başlar: Bebeğinizin beynindeki işitme merkezi gelişimini daha tamamlamadığı için ne söylediğinizi tam olarak duymasa da işitme duyusu gelişim sürecine girmiştir. O’nunla konuşmayı ve O’na walkmenle müzik dinletmeyi ihmal etmeyin.
• El ve ayak tırnakları uzuyor.
• Kaşlar uzamaya başladı: Hatta kafatasında saçlar filizleniyor. Doğum sonrası bu saçların şekli ve rengi değişecek
• Bütün bunların yanında küçüğünüz inanılmaz biçimde 10.1 cm uzunluğunda ve 70 gr ağırlığında.

Üst Alt