Hafta Hafta Gebelik (gebelik Takvimi)

ceylannur

Yeni Üyemiz
36. GEBELİK HAFTASI

Boy: 47.4 cm Ağırlık:2400 gr.

Eşimle birlikte Jinekoloğumun muayenehanesi ne bu hafta giderken çok heyecanlıyız. Gebeliğin son ayına da girdik. Artık her hafta düzenli kontrollerim var.

Eşim de bana eşlik ederek moralman destek oluyor. Nasıl olacak? Ben ne yapacağım gibi sorular ilk başta aklımı çok kurcalıyordu. Fakat anlayışlı doktorum doğumun çok rahat geçeceğini, hastanenin konforlu olduğunu, istersek bugün hastaneye gidip yenidoğan ünitesi ve servis odalarını gezebileceğimizi söyleyince içim birden rahatladı.

Ultrason muayenesinde Deniz bebeğin kolları ve parmaklarının boğum boğum çıktığını, etrafını saran yağ dokusunun arttığını öğrendik. Doktorumuz bize bebişimizin tombul yanaklarını, kulaklarını ve saçlarını da gösterdi…

Muayene sonrasında eşimle birlikte doğum yapmayı planladığım hastaneye gittik. Doktorumun da söylediği gibi yeni doğan üniteleri geniş ve modern, personeli sıcakkanlı ve ilgili, en önemlisi de güven veriyor… "Doğum için valizimiz" de hazır beklemede.

36.%20hafta%20b.gif

Bebişim! İçeride böyle olduğumuza göre doğum sonrası emmeye hazırız anlaşılan : )

36. Hafta
• Bebeğiniz hazır hale geldi: Siz de tabi ki... Hala gelişmesini sürdüren bir organı varsa o da akciğerler. İkiniz de buluşmak için heyecanlı olsanız da bebeğin rahminizde geçirdiği her gün kendi başına nefes alma şansını ikiye katlayacaktır.
• Başın yerleşimi: Bebeğinizin başı bu hafta sonunda doğum kanalına doğru inecektir. Böylelikle nefes almanız kolaylaşsa da yürüyüş yaparken daha çok yorulacaksınız.
• Cildi pürüzsüz hale geldi: Buna "bebek yumuşaklığı" diyebiliriz.
• İç organlar hemen hemen tamam: Oluşumunu tamamlamış bir çift böbreği var. Karaciğeri de safra üretimine başladı.
• Bu hafta yavrunuz ortalama olarak 2400gr. Kilosunda ve 47.4 cm boyunda.

ceylannur

Yeni Üyemiz
37. GEBELİK HAFTASI

Boy: 49 cm Ağırlık: 2859 gr.

Evde birden akıntılarım artınca paniğe kapıldım. Doktorumla görüşmemde vajinal akıntının normal olduğunu vajina ve rahim ağzının kendini doğuma hazırladığını söyledi.

37.%20hafta%20b.jpg

Ben daha doğum nasıl olacak diye düşünürken bebeğim kendi kendine hazırlıklara başlamış. 26. haftadan itibaren bebeğimi saran saran "lanugo" adı verilen tüylü tabaka ve beyaz, kremsi madde olan "vernix caseosa" temizlenmeye başlamış.

Bu haftanın sonundan itibaren hamileliğin "term" (miad) adı verilen son dönemine girmiş bulunmaktayım. Doğum için kendimi artık psikolojik olarak da oldukça hazır hissediyorum..

37. Hafta
• Bu hafta ortalama büyüklük 2859 gr. ve 49 cm.
• Resmi olarak oluşumunu tamamladı: Ama rahimde geçirdiği ekstra günlerden yine de faydalanabilir.
• Bebeğiniz solunum hareketleri çalışmalarına devam eder: Su altında nefes alması ne kadar ilginç.
• Kavrama başlar: Kavrama refleksi el ve ayak parmaklarında görülür.
• Dışarıya ilgi artıyor mu? Birkaç hafta önce bebeğiniz gözlerini ışığa doğru çeviriyordu. Şimdi rahim dışından görünen ışığa doğru dönüyor. Çünkü, rahim duvarları gerilip, inceldikçe içeri daha fazla ışık girer: Çocuğunuz da bu ışığa göre aktivite periyotlarını geliştirir. Bu süreç içerisinde gece ve gündüz farkı konusunda bebeğinize örnek olmanız, yaşam düzeninize dikkat etmeniz gerekir.

ceylannur

Yeni Üyemiz
38. GEBELİK HAFTASI

Boy: 49.5 cm. Ağırlık: 3083gr.

Yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim, aniden ağrılı kasılmalarım oluyor. Ama doktorumuz bizi bu kasılmaların "yalancı kasılmalar" olduğu konusunda uyardı.
Öte yandan Deniz bebek, içinde yüzdüğü amniyo sıvısını yuttuğu için bağırsaklarında "mekonyum" adı verilen ilk dışkısını barsaklarında biriktirmeye devam ediyor.

38.%20hafta%20b.jpg

Bu haftadan itibaren annemler evi hazırladı, eşim her an doğum olabilir düşüncesiyle benden daha panik… İlk bebek heyecanı bu olsa gerek.

Oysa Deniz bebek her şeyden habersiz şekilde içeride mışıl mışıl uyuyor. Aniden geleceğe benzemiyor.

Bebeğimin oynamaları eskisi gibi değil, bir miktar azaldı. Bu da içinde bulunduğu amniyon sıvısının azalmasına bağlıymış.

Bebek hareketlerindeki ani azalmalar konusunda doktorum beni uyardı. Bu, bebeğin sıkıntıya girdiğinin bir indirekt işareti olabilirmiş. Allah’tan bebeğimin hareketleri iyi düzeyde…

Bebeğimi ultrason yanında NST cihazı ile de değerlendiriyoruz. Jinekoloğumun verdiği bilgiye göre son ay içinde bebek iyilik durumunu gösteren üç önemli kriter varmış: Ultrason, NST ve benim takip ettiğim "bebeğimin hareketleri".

38. Hafta
• Ortalama olarak ufaklık 3083 gr. ağırlığına ve 49 cm uzunluğuna ulaştı.
• Sık sık hıçkırdığını hiç fark ettiniz mi? Solumum egzersizleri esnasında hava olmadığı için soluk borusuna amniyo sıvısı kaçıyor ve bebeğiniz hıçkırıyor.
• Çocuğunuzun bağırsaklarında mekonyum birikmeye devam eder. Mekonyum bebeğinizin ilk boşaltım hareketlerinin sonucudur. Sıkıntıya girmedikçe de onu doğum sonrasına kadar çıkarmayacak.
• Kafasında saçlar vardır: Doğduğu zaman saç rengi sizlerden farklı olursa şaşırmayın. Bazı sarışın çiftlerin esmer, bazı esmer çiftlerin de kızıl saçlı bebeği olabilir. Soy ağacınıza bakmanız yeterli olacaktır.
Baş ve karın çapı bu dönemde birbirine eşittir: Yeni doğmuş bir bebeğe tişort giydirmenin zorluğuna şaşmamak gerekir.

ceylannur

Yeni Üyemiz
39. GEBELİK HAFTASI

Boy: 50.7 cm. Ağırlık: 3288 gr.

Deniz bebeğin içeride geçirdiği son haftası. Doktorum organ gelişimini tamamladığını söyledi. İstatistiklere göre, erkek bebekler kız bebeklerden ortalama olarak 150-200 gram kadar daha ağır olurmuş.

39.%20hafta%20b.jpg

Ancak bebeğin cinsiyeti doğum gününü etkilemiyor, yani kız veya erkek olmanın tahmini doğum tarihine etkisi yok.

Artık bir "Noel baba kostümü" giyebilecek kadar iri bir karnım var !!! Bu hafta doktorum Deniz bebeğin gelecek hafta doğabileceğini düşünerek hazırlıklı olmamızı istedi.

39hafta%5B1%5D.gif

Bizimkinin başı da mesaneme (idrar torbasına) baskı yapıyor, sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorum. (Yukarıdaki Resim)

Her şeyin iyi gitmesi durumunda ben belden uyuşturularak yapılan Epidural anestezi ile normal doğum istiyorum. Bu konuda oldukça araştırdım. Sezaryen ve Normal doğum; her ikisinin de birbirine göre avantaj ve dezavantajları var. Ancak sezaryenin bir ameliyat olması beni korkutuyor. Yine de, aksi giden bir durumda sezaryeni düşünebilirim. Tanrım ne kadar heyecanlı ve dinamik bir süreç !!!
Acaba hangisi benim için uygun sezaryen mi normal doğum mu ?

Akşam eve geldiğimizde bu defterin de sonuna geldiğimi fark ettim. 40 Hafta ne kadar da çabuk geçmiş ve tek kişilik bedende iki kişi yaşamışız. Bu gece eşimle üç kişilik bir aile olmanın hayalini kurduk.

39. Hafta
• Lanugo çoğunlukla kayboldu: Biraz omuzlarında, bacaklarında ve kollarında görebilirsiniz. Zaman içerisinde yok olacaklardır.
• Akciğerler gelişti ve sürfaktan üretimi arttı. Dış dünyada yaşamaya hazırız artık.
• Bebeğinizin içerideki hareket alanı daraldı: Anne adayı da aynı fikirde... 8 ay önce bu miniğin ayağının kaburganıza, dirseğinin de mesanenize baskı yapacağını hayal etmiş miydiniz? Gerçekten çok büyüdü!
Yağ birikimi: Vücudu doğum sonrasında ısısını koruyabilmek için yağ depolamasını sürdürür. Normal yağ tabakasının dışında, ense kökü ve omuzlar arasında kalan bölgede organlar özel kahverengi bir yağ tabakasıyla kaplıdır. Kahverengi yağ hücreleri ilk haftalarında ısıyı sabit tutmak için önemlidir.
• Yavrunuzun ortalama ağırlığı 3288 gram, boyu 50.7 cm.
(Not: kişisel değişkenlikler olabilir: Bebeğinizin ultrasondaki kilosu bu ağırlıktan daha farklı çıkabilir. Çünkü bebeğiniz ortalamadan daha iri veya daha düşük ağırlıklı olabilir. Boy ölçümleri ise kıyas etmek amacı ile verilmiştir, bebeğin duruş pozisyonundan ötürü, ilk üç aydan sonra ultrasonda boy ölçümü yapılmamaktadır.)
• Karar zamanı: Sezaryen veya Normal doğum ?? Doğum şeklinizi gebeliğinizin durumu, doktorunuzun önerileri ve tabi ki sizin düşünce ve istekleriniz belirleyecek..

ceylannur

Yeni Üyemiz
40. GEBELİK HAFTASI

Uzun ıkınmalar, biraz daha it hadi, şimdi başı göründü, iyi misin??. Normal doğum yapmanın keyfini ve zorluğunu birlikte yaşadım...
40.%20hafta%20a.jpg

Bu sözleri hayal meyal hatırlıyorum. Ama şu an kucağımda 40 haftayı birlikte geçirdiğim biricik bebeğim var.
Son haftalarda gelişimleri normal değerlerden biraz daha büyük olan Deniz Bebek tam olarak 3980 gram doğdu. Doktorumun tabirine göre bu Makrozomi , bana göre ise "Tosuncuk"...
"Aramıza Hoşgeldin Deniz Bebek"....

40. Hafta ve Doğum
• Verniksin çoğu kayboldu: Vücudunda kalmış izlerini görebilirsiniz.
• Çocuğunuzun vücudunun % 15’i yağlıdır: Titremeyi öğrenmemiş olmasına rağmen yağ tabakları ısısını korumasına yardımcı olur.
• Su oranı: Bebeğiniz tahminen % 60-70 oranında sudan oluşuyor!
• Akciğerler doğum sonrası su yerine oksijenle doluyor: İlk "ınga sesi" ile bebeğinizin akciğerleri hava alıp oksijenle doldu. Artık akciğerler hava ile doldu ve rengi pespembe..
• Doğumdan sonra akciğerleri halen gelişmeye devam eder: Bu şekilde çok miktarda sürfaktan üretimi yapıp, hava keselerini açık tutarlar.
• Gelişme devam eder: Saçları ve tırnakları daha faza uzar. Bu tırnakları doğumdan sonra kesmeniz gerekir. Yoksa yüzünü tırmalayacaktır.
• Her iki cinste de meme uçları vardır.
• Kız bebekler doğum sonrası bir kaç gün içinde adet görebilir: Evet, yanlış okumadınız. Bu gebeliğin son dönemlerinde anneden geçen hormonların bebeğin rahmi üzerinde yarattığı etkiye bağlı "tamamen normal" bir durumdur.
• 40 haftalık bir doğumda bebeğiniz ortalama 3462 gr. ağırlığında ve 52.2 cm uzunluğunda. Bu ağırlık tabiki bebekten bebeğe değişebilir... Selin'in bebeğinde olduğu gibi
smile.gif

DOĞUM SONRASI:
Tebrikler!!! Bu haftadan itibaren herhangi bir günde bebeğinizi kucaklayabilirsiniz. Hayatınıza giren bu yeni insanı tanıyın ve birlikte geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın. Unutmayın, çabuk büyürler!
• Onun yüzüne hep gülümseyerek bakın: Çünkü iki saat önce doğan bir bebek bile O’na kızdığınızı veya O’nu sevdiğinizi anlayabilir.
• İlk hafta içinde bebeğiniz kilo verecektir: İlk hafta bebeğinizin cildindeki ödemlerin çözülmesi ile bir miktar kilo vermesi doğaldır. Bu genelde 100-200 gr. arası olmaktadır endişeye gerek yok...
Yine de doğumdan 4-5 gün sonra bebeğinizi genel bir muayene için bir pediatri uzmanına götürmeyi ihmal etmeyiniz...

ceylannur

Yeni Üyemiz
40.%20hafta%20c.jpg

DENİZ CEY
DoğumTarihi: 05/07/ 2005
Doğum Yeri: ANKARA
Anne Adı: Tuna Selin
Boyu: 51.2 cm.
Kilosu: 3980 gr.
Cinsiyeti: Erkek

wol_error.gif
Tüm resmi görmek için tıklayın