Lâik Miyim, Değil Miyim? | Necep Fazıl KISAKÜREK

ceylannur

Yeni Üyemiz
Lâik Miyim, Değil Miyim?
Evet, sevgili gençler, daima benim gibi konuşmaya çalışın. Çünkü davamız çeşm-i bülbül kadar naziktir, yere düşürüp kırmayalım. Bir gün, mahkemede bana hâkim sordu. Dedi ki:
“-Kuzum Necip Fazıl, zapta geçirmeyeceğim, hükümde de esas teşkil etmeyecek, şahıs olarak, dost olarak, dostluğa kabul ediyorsanız, bir sual soracağım.”
“-Buyursunlar.”
Dedim.
“-Siz lâik misiniz, değil misini?”
Dedim ki:
“-Efendim, böyle sual olur mu? Ben belki bunun için huzurunuzdayım. Ve şimdi anlayacaksınız lâik miyim, değil miyim! Fakat bir şartla cevap veririm. Hem zapta geçmesi hem de hükme tesir etmesi şartıyla...”
Ve devam ettim:
“-Ben Allah’a inanıyorum, yani Halik’a... Bütün âlemlerin Rabbına... Nasıl istersiniz ki, Allah’ı ve onun emirlerini dünyanın dışında kabul edeyim. Şimdi ben lâik miyim, değil miyim, siz karar verin!”

Dikkat edilirse burada bir incelik var; lâik miyim, değil miyim, sen karar ver!..

(Üstad Necip Fazıl - İslâm Ve Öbürleri kitabından)

MURATS44

Özel Üye
Çok ince bir cevap.Üstada da bu yakışırdı zaten.Allahın emir ve yasakları dururken insan icadı olan , ve şu anda Türklerin en büyük düşmanlarından ve müslümanlara her türlü zorluğu çıkarıp barbar olarak gören bir milletin fikirlerine bu kadar aşırı düşkünlük neden anlamak çok güç.
Laiklik fransızların icadı.Ve dünyada fransızların islama bakışı ,Türklere bakışı belli. Biz genede savunalım ALLAH'a fransız kalanların düşüncelerini.
Hesabı fransızlara değil ,ALLAH'a verecek olanlar elbette bilir neyin ne olduğunu?
Ahirette Fransızlar ve laiklik kurtarır belki bazı ahmakları.Ne diyelim başka.

Üst Alt