Mahzungarip bu haftanın konuğu.....

MURATS44

Özel Üye
Geldik Değerli konuğumuzun karşısına.Ben sevgili İhsan hocama sabit sorular değil genel birkaç soru sormak istiyorum.Güzel ve ciddi cevaplar alacağıma inanarak sorularıma geçeyim Allah'ın izniyle...
Değerli İhsan Hocam :
1- Öncelikle Sitemizden başlayalım.Bu siteyi kurmak nerden aklına geldi.Kurma aşamasındayken neler düşünüyordun.Birilerine inat olarak mı yoksa cidden bir Hakk yolunda istek olarak mı kurmayı düşündün.Kurduktan sonra yaşadıkların ve düşüncelerin neler oldu? Kurmadan önceki ve forum kurulduktan sonraki hislerini bizlerle paylaşırmısın?

2- Forum kurulduktan sonra yaşanan zorluklara ve saldırılar karşısında sorunları çözerken neler hissettin.Atılan indexleri silip forumu tekrar ailemize kazandırdıktan sonraki duygu ve düşüncelerin nelerdir?

3- Forum kurulum aşamasından bugüne kadar öğrendiklerin ve kazandığın tecrübeleri yeri ve zamanı geldiğinde bizlerle paylaşır ,bildiklerini öğretirmisin?

4- ( Bu sorumun açılılımını anlatmaya gerek kalmadan) Sevmediğin birine ve bir zamanlar sinir olup bir kaşık suda boğmak istediğin birine neden güvendin? Şimdi kimbilir nerdedir o değerli arkadaş ama böyle bir riski neden aldın? Sonuçta zarar görseydin tepkin nasıl olurdu? :)

5- Hayatında unutamadığın güzel anılarından birini anlatırmısın.Bu anının sendeki değeri nedir?

6- Sana kötülük yapanlara vereceğin karşılık nedir? Bu karşılığı içinden gelerk mi yoksa öyle olması gerektiği için mi uygularsın? Olumlu ve ya olumsuz karşılık olarak düşünebilirsin?

7- Senin bildiğini sandığın ve karşıdakinin bilmediğini düşündüğün, Ama karşındakinin bilip senin bilmediğin şey nedir? :)

8- Okul yıllarını özlüyormusun? Unutamadığın bir arkadaşın ve yaşadığın güzel anılar var mı? Hala görüştüğün arkadaşların var mı ?

9- Her öğrenci öğretmenine bir lakap takar.O lakap öğrencinin öğretmeniyle kurduğu özel iletiim yollarından biridir.Tek taraflıda olsa bu lakaplarla tanınır öğretmenler.. Mesela ;ben lise yıllarında Coğrafya öğretmenime Batlamyus ve okul müdürümüze Çene lakaplarını takmıştım ve bir okul öğretmenlerimizi bu şekilde tanıdı.Seninde güzel anlamda taktığın lakaplar var mı?

10- Biraz da dini sorulara geçelim...Sana göre Ayakta su içmenin hikmeti nedir?

11- Güzel ahlak nedir? bunu bir kıssayla anlatırmısın?

12- Cimrilik sence ne demek? Bu sadece maddi anlamda mı düşünülmeli yoksa farklı konularda da değerlendirelebilir mi?

13- 13 rakamı neden uğursuz sayılır.? 13 rakamının dinimizde uğursuz sayılmasının nedeni doğru mudur?

13 rakamının şerefine şimdilik bu kadar .bu sorulara cevaplarımızı aldıktan sonra diğer sorularımız da gelecek inşallah.Şimdilik alıştırma soruları diyelim.Hadi Allah kolaylık versin İhsan Hocam.
Her soru 10 buçuk virgül 6 nokta beş puandır.Başarılar.....
:güll

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
Geldik Değerli konuğumuzun karşısına.Ben sevgili İhsan hocama sabit sorular değil genel birkaç soru sormak istiyorum.Güzel ve ciddi cevaplar alacağıma inanarak sorularıma geçeyim Allah'ın izniyle...
Değerli İhsan Hocam :
1- Öncelikle Sitemizden başlayalım.Bu siteyi kurmak nerden aklına geldi.Kurma aşamasındayken neler düşünüyordun.Birilerine inat olarak mı yoksa cidden bir Hakk yolunda istek olarak mı kurmayı düşündün.Kurduktan sonra yaşadıkların ve düşüncelerin neler oldu? Kurmadan önceki ve forum kurulduktan sonraki hislerini bizlerle paylaşırmısın?

2- Forum kurulduktan sonra yaşanan zorluklara ve saldırılar karşısında sorunları çözerken neler hissettin.Atılan indexleri silip forumu tekrar ailemize kazandırdıktan sonraki duygu ve düşüncelerin nelerdir?

3- Forum kurulum aşamasından bugüne kadar öğrendiklerin ve kazandığın tecrübeleri yeri ve zamanı geldiğinde bizlerle paylaşır ,bildiklerini öğretirmisin?

4- ( Bu sorumun açılılımını anlatmaya gerek kalmadan) Sevmediğin birine ve bir zamanlar sinir olup bir kaşık suda boğmak istediğin birine neden güvendin? Şimdi kimbilir nerdedir o değerli arkadaş ama böyle bir riski neden aldın? Sonuçta zarar görseydin tepkin nasıl olurdu? :)

5- Hayatında unutamadığın güzel anılarından birini anlatırmısın.Bu anının sendeki değeri nedir?

6- Sana kötülük yapanlara vereceğin karşılık nedir? Bu karşılığı içinden gelerk mi yoksa öyle olması gerektiği için mi uygularsın? Olumlu ve ya olumsuz karşılık olarak düşünebilirsin?

7- Senin bildiğini sandığın ve karşıdakinin bilmediğini düşündüğün, Ama karşındakinin bilip senin bilmediğin şey nedir? :)

8- Okul yıllarını özlüyormusun? Unutamadığın bir arkadaşın ve yaşadığın güzel anılar var mı? Hala görüştüğün arkadaşların var mı ?

9- Her öğrenci öğretmenine bir lakap takar.O lakap öğrencinin öğretmeniyle kurduğu özel iletiim yollarından biridir.Tek taraflıda olsa bu lakaplarla tanınır öğretmenler.. Mesela ;ben lise yıllarında Coğrafya öğretmenime Batlamyus ve okul müdürümüze Çene lakaplarını takmıştım ve bir okul öğretmenlerimizi bu şekilde tanıdı.Seninde güzel anlamda taktığın lakaplar var mı?

12- Cimrilik sence ne demek? Bu sadece maddi anlamda mı düşünülmeli yoksa farklı konularda da değerlendirelebilir mi?

13- 13 rakamı neden uğursuz sayılır.? 13 rakamının dinimizde uğursuz sayılmasının nedeni doğru mudur?

13 rakamının şerefine şimdilik bu kadar .bu sorulara cevaplarımızı aldıktan sonra diğer sorularımız da gelecek inşallah.Şimdilik alıştırma soruları diyelim.Hadi Allah kolaylık versin İhsan Hocam.

hadi bakalım mahzungarip kolay gelsin uf uf daha soru gelecekmiş yanmışsın sen:)

mahzungarip

Yönetici
Değerli İhsan Hocam :
Aslında bu siteyi kurma aşamasında değilkene birine inat öncelikle bedava sitelerle başladım site açmaya.çünkü kendimi yanlız hissettiğim için vede sanal alemde bitek tatmin olabildiğim için ismi lazım değil baş harfi ben olan bi sitede sohbet panelinin kapanmasıyla site kurdum ki her forum gibi kimseyi sıkıp kurallar koyup banlamakla tehdit etmeyem vede bazı haksızlıklar görünce islami siteye yakıştıramadığım için bir site kurmaya karar verdim taki bu günlere geldik elhamdulillah.amaç rıza-i ilahi inşallah ve inşallah öylede olacaktır.Dediğim gibi hem reel hayatımda yanlız olmakla beraber vede görevim icabı bilgilerimi aktaracağım ortamın olmaması nedeni ile sanaldan insanlara hitap etmekle bu siteyi kurmuşta olduk:)

Saldırılar önlendi vede sıkıntılar geçti inşallah artık istikbale bakıyoruz:)daha fazla konuşmak istamiyorum kimsede bizi yıldıramaz çökertemez sitemizi kapayamaz Yorum yok:)

İşte bu olmaz:) Meslek SIRRIdirol
İnsanları iyi tanırım ve en başından güvenmişsem bilirim ki o kişiden zararr gelmeyecektir olaki olsa bile canı sağolsun der geçerim kendimi suçlar onu suçlamam:)Hayat felsefem inançlarım ve hislerimin yanı sıra özgüvenim vede prensiplerimdir.yani asla duygularım prensiplerimden önce gelmez:) ne alaka yaaa konu neydi bi sn:) Kısacası insan sarrafıyım ve sevdiğim insanlarla kavga ederim genelde:) zaten biri bana güzel söz söylüyorsa bilirimki düşmanımdır kötü söz söyleyense dostumdur bilirim;) dost acı söyler derler..O yüzden kavga ettiğim insalar en sevdiğim insanlardır ama küsmek nedir hiç bilmem :) ne bu sorudan nede yazdığımdan bişey anladım ya neyse:)
Bi hatırlasam:)
Genelde kişiye yada olması gerekene bakarım.yani yaptığı şey yada ortam önemli ..şöyle söyliyem mesela (kötülüğün yapısı ve adamın niyeti önemli benim için) adamın kişiliği yada yaptığı kötülük basitse es geçerim ama adam kıl biri vede yaptığı şey benden ziyade dinime yada sevdiklerimeyse iki katı kötülüğü görür benden:) ağzını burnunu yamulturumhaaa
Anladıysam arap oliyim diyecem ama arapçada değil ki:) bişey anlamadım başkanım ıslık

Hala görüştüğüm arkadaşlarım var ve güzel anılarım oldu hatta mezun olduktan sonra diploma almaya gittiğimde tekrar kayıt olmak istedim müdür yaşın tutmiyiii dedihaaa
öğretmenlerime benden önce lakap takmışlardı malesef:) bana nasip olmadı hiçıslık ama öğretmenlerim bana lakap takmışlardı :) imam derlerdi ıslık
Suiçmenin Sünnetleri
  1. Sağ el ile içmeli.
  2. Oturarak içmeli,ayakta içmemeli.Peygamber'imiz "Hiç biriniz ayakta su içmesin.Unutarak içen olursa kussun"buyurmuştur.
  3. Besmele ile içmeli.Sonunda hamd etmeli.
  4. Üç yudumda içmeli.Her nefeste ağzını bardaktan çekmeli.Suyun içinde nefes almamalı.Her nefesin sonunda Allah-u Teala'ya hamd edilirse ,içtiği su diğer su içmesine kadar karnında tesbih eder.
  5. Peygamber'imiz "Su kabları topraktan olan ev halkına Allah-u Teala rahmet ve melekler istiğfar ederler"buyurmuştur.
  6. İbni Abbas su kabları içinde en çok cam olanları severdi.Çünkü önce suya bakardı.
  7. Kapların üstünü kapatmakta sünnetdendir.Kapatırken besmele çekmeli.
  8. Nehir,havuz gibi yerlerden eğilip ağzı ile su içmemelidir.Eli veya bir kab ile içmelidir.
  9. Peygamber'imiz soğuk ve tatlı suyu severdi.Serin su daha çok şükretmeğe vesiledir.
  10. Zemzem suyu,abdesten artan su ve ilaç alındıktan sonra içilen su ayakta içilebilir.
  11. Aç karnına su içmemeli.Kuvvetten düşürür,insanı zayıflatır.
  12. Su kabına üfürülmez.
  13. Su dağıtırken sağdakinin izni olmadan soldakine verilmez.
  14. Peygamber'imiz"Günahı çok olan,çok su dağıtsın"buyurmuştur. Kaynak:Şir'atül islam
Din güzel ahlaktır buyuran Efendiler Efendisinin bu sözüne karşılık bizde derizki ne kadar doğru biliyor vede uyguluyorsak dinin emirlerini o kadarda ahlaka sahibiz demektir...Ve bu hadisten anlıyoruz ki ahlakı olmayanın dini ya yoktur yada bildiğiyle amel etmiyordur Allah muhafaza.çünkü ahlak kelimesinin kökü hulk olup yaratılıştan gelen ve sonradan kazanılan yada kemalata erdirilip yada küçültülen insani davranışlardır...Aişe validemize sorulan soruya cevap olarak Afendimizin ahlakı kur'andır demesi ahlakın nereden kazanılacağınıda bize göstermiştir...Kıssa demişsin ama şuan aklıma bi kıssa gelmiyor bu cevaplarla yetinin anca kısa kısa geçiyorum yoğunum işim var:)
Efendimiz a.s cimriliğin ne olduğunu sorunca her nekadar maddi yönden cevap almış olsada gerçek cimriliğin kendisinin adı anıldığında O'a salatu selam getirmeyendir diye buyurmuştur ve bizde öyle deriz ancak:) Bir Hadis-i Şerifte Efendiler Efendisi cimri abitte olsa cehennemde,fasık cömertte olsa cennettedir buyurmuştur ve buna benzer bir çok hadis nakledilmiştir...
Hiç duymadım ıslık böyle bişeyin dinimizdede uğursuz sayıldığınıda duymadım:)

MURATS44

Özel Üye
Allah (a.c.)Râzı olsun İhsan Hocam. Çok güzel cevaplar vermişsin. Bu cevapların ,sana soru sorma zevkimizi birer kat daha artırdı. Kısa zamanda inşallah daha güzel sorularla karşında olacağız. Yüreğine sağlık.İçtenlikle verdiğin cevaplar için ...:)

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
gerçekten çokgüzel cevaplar allah razı olsun sabırla bekliyoruz muratın sorularının bitmesini sıra bize gelir inş

Üst Alt