Zaman akıp gidiyor

VuSLaT

Yönetim
Yönetici

Zaman akıp giderken taşrada, Alphons de Lamartine'in, ünlü “Göl” şiirindeki şu iki dizeyi okudunuz mu bilmem? İşte sizin için de mırıldanıyorum:

"Zaman dur artık geçme,

Bahtiyar saatler, sizler akmaz olunuz."

Bu güzel dizelerdeki istekler, hepimizin gönlünden geçer. Ama zamanın durması mümkün değil, akar gider. Bahtiyar saatler de daima geçmişte kalır, güzel hatıralar bırakarak. Zamanın akıp gitmesi bizi nereye götürür? Ölümle yüz yüze gelmeye mi? Akıp geçen zaman zaten ölüm müdür? Zamanla ölümü niye kesiştiriyorum ki! Tanpınar’ın dizeleriyle çıkmalıyım bu havadan, rüyâ gibi bir dörtlüğünü havalandırarak:

“Ne içindeyim zamanın,

Ne de büsbütün dışında;

Yekpâre, geniş bir ânın

Parçalanmaz akışında.”

Belki de bu bir kaçış, bir sonla karşı karşıya gelmemek için. zamanın akmamasını o kadar çok isteriz ki! Herkesten: “Zaman ne de çabuk geçiyor” diye bir şikayet duymuşsunuzdur, duymaya da devam ederiz…İnsanların çoğu, belli yaşlardan sonra zamanın geçmesinden korkar. Bir şeyin ‘son’ bulması, ‘son’ olduğu için kimi üzmez ki! Yine zaman akıp gitti, yine bahtiyar saatler gerilerde kaldı. Ve yine bir sonla karşı karşıya insanlar. Ol dost meclislerinde, anılarla geçmişi bugüne taşırız. Yeni bir şeylere başlarken güzellikler dileriz. Neye göre dileriz bu güzellikleri? Elbette ki geçmişte elde edemediklerimize, geçmişteki yanlışlarımıza, geçmişte isteyip de yapamadıklarımıza bakarak. Geçmişte bunların hiçbirisi yoksa, daha güzelini halihazırda ve gelecek zamanda yaşamak için dileklerde bulunuruz. Bana göre dilekte bulunmak bir muhasebe yapmaktır. Geçmişin muhasebesinden çıkacak sonuç, gelecekten isteneceklerin temelini oluşturur.

Evet, akıp gidiyor zaman. “Bulutların nereye gittiğini merak eden çocuklar, yaşanmış ve yaşanmamış zamanların da nereye gittiğini merak etmezler mi? Sahi, nereye gider zaman?” diye soruyor yazar. Her şey biraz ıslak, deli bir rüzgâr esiyor. Zaman akıyor, ben akıyorum. Benimle birlikte akıyor sesler, yüzler, renkler, sevinçler, kederler, şiirler…

Bakın şair zamanla ilgili ne de güzel söylemiş ;

"Elindeyse zamana dur geçme diye dayat.

Üst Alt