Fırında Kıymalı Renkli Biberler

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
firinda-kiymali-renkli-biberler-fotografi-4-500x333.jpg

yemek_tarifinin_malzemeleri.jpg

2 renkli biber ( yoksa dolmalık biber de kullanabilirsiniz ama bu biberler biraz daha büyük olduğu için belki daha fazla biber kulanmanız gerekir)
150 – 200 gr kıyma
2 soğan (biri kıymalı harç için arzuya göre bir soğanı 8’e bölüp tepsiye yerleştirebilirsiniz)
2 diş sarımsak (isterseniz fırın tepsisine sarımsakta yerleştirebilirsiniz)
Biraz maydanoz
1- 2 sivri biber (arzuya göre)
1- 2 domates (arzuya göre)
2 yemek kaşığı salça (bir yemek kaşığı salça kıymalı harç için biri de salçalı sos için)
2 yemek kaşığı sıvı yağ
2 çay bardağı su (1 çay bardağı su kıymalı harç için biri salçalı sos için)
Tuz, pul biber, karabiber

yemek_tarifi_hazirlanisi.png

İlk olarak biberlerimizi ortadan keselim, içini temizleyelim ve borcamımıza dizelim. Arzuya göre soğan, sarımsak ve domates de ekleyebilirsiniz. (resimdeki gibi) Hafif tuzlayarak fırına verelim. (200 derecede yaklaşık 20 dakika kadar (fırından fırına değişebilir komple pişmesini istemiyoruz sadece yumuşamasını istiyoruz)
Biberlerimiz fırındayken kıymamızı, küçük küçük kesilmiş sivri biberimizi, ince ince kesilmiş soğanımızı ve sarımsağımızı sıvı yağ da kavuruyoruz. Küçük küçük kesilmiş domateslerimizi ve salçamızı da ekleyerek karıştırıyoruz. Üzerine 1 çay bardağı su da ekleyerek domateslerin suyunu bırakmasını yumuşamasını bekliyoruz. Baharatları ekliyoruz ve ocaktan alıyoruz. İçine ince ince kıyılmış maydanoz ekliyoruz ve karıştırıyoruz. İç harcımız hazır.

Biberlerimizi fırından çıkarıyoruz. İçine kıymalı harcımızdan dolduruyoruz. İsterseniz üzerine domates dilimleri yada biber ekerek karnıyarık gibi süsleyebilirsiniz. Üzerine 1 yemek kaşığı salçayı 1 çay bardağı kadar su da ezip birazda tuz ve pul biber ekleyip döküyoruz. Ben kıymalı harcında üzerine biraz ekliyorum. Ben 1 çay bardağından biraz fazla su kullandım. Tarifin asli 1 çay bardağı olsa da yanmaması için biberler ben biraz daha kaynar su ekledim borcama. . Yani yaklaşık 2 çay bardağı kadar su kullandım.

Biberlerimizi tekrar fırına verip 25-30 dakika kadar daha fırına veriyoruz. Dikkat edin kıyma fazla yanmasın:)

Arzuya göre pişmeye yakın kıymanın üzerine kaşar rendesi de ekleyebilirsiniz. Eriyince güzel olur, ben biraz daha az kalorili versiyonunu yaptım
smilejf4.gif

Bulgur yada pirinç pilavıyla harika uyuyor.

firinda-kiymali-renkli-biberler-fotografi-1.jpg

firinda-kiymali-renkli-biberler-fotografi-2.jpg

firinda-kiymali-renkli-biberler-fotografi-3.jpg

Üst Alt