Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşme Çözümleri - ASELSAN

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ASELSAN’ın Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Haberleşme Sistem Çözümleri, normal, kriz veya afet durumlarında, farklı kullanıcı gruplarının sayısal telsiz haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir.ASELSAN’ın Haberleşme Sistem Çözümleri, Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Kurumlarındaki farklı telsiz kullanıcılarının ihtiyaç duydukları haberleşme trafiğini karşılayacak, bu kurumların sorumluluk alanına giren her tür coğrafyayı (Büyükşehir, il merkezleri, banliyö veya kırsal alanlar) eksiksiz olarak kaplayarak, afet durumlarında en az kayıpla çalışmalarını sürdürmelerini ve haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir.
Modüler bir yapıya sahip olan sistem, Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Kuruluşlarına, Güvenlik Kuvvetlerine, Belediyelere, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına, Ticari Kullanıcılara güvenli haberleşme imkanı sağlar.
Bireysel hakların ön plana çıktığı günümüz hukuk sisteminde gözaltı süresinin kısalması, sorgulama ve araştırmalarda insan haklarının azami derecede korunması, mahkemelere tanık ifadelerinin yanında maddi delillerin de sıhhatli bir şekilde sunulması, terör, kriz ve afet durumlarında muhaberenin kesintisiz devamının sağlanması büyük önem arz etmektedir.

Bu sebepten dolayı, teknolojiden azami derecede yararlanarak etki-tepki süresini azaltacak, hızlı, güvenilir, esnek, mobil ve ekonomik muhabere sistemi oluşturmak, bilgiye süratli ve zamanında ulaşılmasını sağlamak ihtiyacı duyulmaktadır.

Aselsan, bu kapsamda uluslararası APCO25 standartları ile uyumlu 4700 serisi Telsiz Ailesini içeren ve çağrı merkezi, araç takip, mesajlaşma, sorgulama gibi yazılım uygulamaları ile desteklenen komple sistem çözümleri sunmaktadır.

Ayrıca, illerin asayiş ve güvenliğine katkı sağlamak, trafik akış ve yoğunluğunu izlemek, plaka sorgulamaları, trafik ihlalleri ve hukuki delillerin tespitinin yanı sıra doğacak yasadışı olaylara karşı hızlı ve etkin tedbirler alabilmek amacıyla Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) uygulamaları başlatılmıştır.

Bu kapsamda, kablosuz olarak ses, veri ve görüntü iletişimini sağlayan IP tabanlı haberleşme alt yapısının kurulumlar ASELSAN tarafından gerçekleştirilmektedir.

Aselsan Profesyonel Haberleşme alanında, Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşme Sistemlerinin yanı sıra Trunk Telsiz Sistemi, El, Araç, Sabit Merkez Telsizleri, Tekrarlayıcı Telsizler, VHF/UHF/FM Sayısal Geniş Alan Kaplama Sistemi ve Sayısal Kriptolu Telsiz Sistemini içeren Profesyonel Telsiz Sistemleri ile bu sistemlere entegre Çağrı Merkezleri ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) alanlarında faaliyet göstermektedir.

Son düzenleme:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Cevap: Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşme Çözümleri-APCO 25 TELSİZ SİSTEMİ

http://www.aselsan.com.tr/en-us/capabilities/PublishingImages/TaktikHaberlesmeSistemleri.jpg

Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Kurumlarının, normal, kriz ve afet durumlarındaki Sayısal Telsiz Haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak sistem çözümüdür.
Sistem;

• Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Kurumları telsiz kullanıcılarının yaratacak olduğu haberleşme trafiğini karşılayacak,
  • Metropollerde, kent merkezlerinde, banliyö veya kırsalda Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Kurumlarının sorumluluk alanına giren coğrafyayı eksiksiz olarak kaplayacak,
  • Afet durumlarında en az zararla çalışmasını sürdürüp haberleşme ihtiyacını karşılayacak niteliktedir.
Bu kapsamda Aselsan tarafından geliştirilen sistem;

• Donanım ve Yazılım Tasarımı
  • Uygulama Geliştirme
  • Üretim
  • Montaj-Entegrasyon faaliyetlerini kendi öz kaynaklarını kullanarak gerçekleştirdiği APCO25 Telsiz Sistemi’dir.
NEDEN APCO25?

• Ses ve Data Entegrasyonu
  • Geniş Alan Kaplamayı Sağlayan Hücresel Sistem
  • Geniş Alan Kaplamada frekans verimliliğini sağlamaya yönelik olarak sistemin Simulcast (İletilecek mesajın, aynı anda, bütün baz istasyonlarından aynı frekansta iletimine dayanan iletişim şekli) olarak kurulabilmesi
  • Bas-Konuş Hareketi ile tek frekans kullanarak bütün alana erişim
  • Trunk ve Konvansiyonel çalışma mantığı
  • Hem VHF hem de UHF bandlarında (gereken ve istenilen her bandda) sistemin kurulabilmesi
  • Yüksek çıkış gücüne ve düşük duyarlılık seviyesine sahip geniş ürün yelpazesi
  • Direk Mod Haberleşme: APCO25 telsizler, mevcut analog telsizler ile direk modda görüşme yapabilirler.
  • Mevcut analog telsizlerin belirli bir geçiş süreci çerçevesinde kullanılmaya devam edilmesi kaçınılmaz olup gerek maliyet, gerek koordinasyon, gerek ise haberleşme açısından tartışmasız çok önemli ve stratejik bir özelliktir.
  • Mevcut Analog Telsizlerle Direk Modda Haberleşme: APCO25 sistemi, diğer sayısal PMR sistemlerin aksine, mevcut analog sistemlerle aynı frekans bandları içerisinde enterferans olmaksızın çalışabilmektedir.
  • Bu sayede, mevcut analog sistemlerden APCO25 sayısal sistemine geçişin yavaş yavaş ve kesintisiz (smooth migration) olması sağlanabilmektedir.
  • Uygulamalarda ve servislerde zenginlik
  • Kullanıcının istediği özel uygulamaların hızlı bir şekilde sisteme entegre edilebilmesi
  • Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşmesi ile ilgili gereklerin yerine getirilmesi
  • APCO25 Açık Standartlarına Uygunluk APCO25 Telsiz Sistemi’nin Türkiye çapında kurulumlarına devam edilmektedir.
UYGULAMALAR

• Mesajlaşma
  • Elektronik posta gönderme/alma
  • Hazır formatlı mesaj aktarımı
  • Sorgulama
  • Veri tabanından sorgulama (personel, araç, stok vb.)
  • Araç Takip ve Sevk Uygulaması (GPS alıcıları sayesinde ekiplerin koordinatlarının telsiz sistemi üzerinden merkeze taşınması ve burada sayısal harita üzerinde görüntülenmesi)
  • Konsol Uygulaması (Telsiz sistemindeki çağrı trafiğinin monitör edilebilmesi, gerektiğinde dinlenebilmesi, belirli bir telsize, bir gruba veya anons olarak tüm telsizlere çağrı yapılabilmesi)
  • Çağrı Alma Uygulaması (Operatörlerin, Acil Yardım telefon hattına gelen şikayet ve ihbar çağrılarını karşılayıp, olayla ilgili bilgileri kaydedebilmesi ve takibini sağlayabilmesi)
SERVİSLER

• Ses Servisleri
  • Grup Ses Çağrısı
  • Bireysel Ses Çağrısı
  • Anons Çağrı
  • Data Servisleri
  • Durum ve Hazır Mesaj Aktarımı
  • Kısa Mesaj Aktarımı
  • Paket Anahtarlamalı Onaylı Data
  • Paket Anahtarlamalı Onaysız Data
  • Sistem Servisleri
  • Kayıtlanma
  • Dolaşım
  • Telsiz Kontrol
  • Telsiz Yasaklama/Engelleme
  • Ek Servisler
  • Telefon-Telsiz Bağlantısı
  • Çağrı Kesme
  • Acil Çağrı
  • Arayan Kimliği
  • Çağrı Uyarısı
  • Yetkilendirme
  • Uygulamalar ve servisler müşteri talepleri doğrultusunda geliştirilebilmektedir.
    TEKNİK ÖZELLİKLER​ ​ APCO25 (Trunk & Konvansiyonel)
    ​Erişim TekniğiFDMA​
    ​Haberleşme ŞekliYarı Dubleks​
    Frekans Bandı (MHz)​146-174Mhz veya 380-470 Mhz ​
    ​ModülasyonC4FM​
    Ses Kodlayıcısı​4.4 Kbps IMBE​
    ​Çağrı Kurulum Süresi< 0.5 sn​
    ​Veri Hızı​4.8 Kbps
    ​Uçtan Uca Kripto​DES, AES, MİLLİ KRİPTO

Üst Alt